Zeynep Casalini Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

90'lı yılların sonunda Türk pop müziğinin en çok tanınan sanatçıları arasında yer bulan Zeynep Casalini, 3 Ekim 1970 yılında dünyaya geldi. İtalyan oyuncu ve şarkıcı Ernesto Casalini ve Türk oyuncu Deniz Türkali'nin çocuğu olan Casalini, dokuz yaşında AKM kültür merkezinde sanat dünyasıyla tanıştı. Bilkas Tiyatro'da 1985 yılında tiyatro çalışmalarına başladı.  Zeynep Casalini 1988 de lise yıllarında yakın arkadaşı Yasemin Alkaya'nın desteklemesi müzik dünyasıyla tanışmasını sağladı.

 

Tiyatrodan Müzik Dünyasına

Daha küçük yaşta ailesinin de etkisiyle amatör bir tiyatro grubunda deneyim sahibi olan sanatçı, müzikle tanıştıktan sonra ağırlıklı olarak müzik alanında performans gerçekleştirmeye başladı. Bu performansları arasında, İtalyan Rock grubunda gösterdiği başarıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. Bu deneyiminin ardından İngiltere'de bir caz kulübünde sahne almaya başladı.

 

Müzik Aşkı Oyunculuğunun Önüne Geçmedi

1995 yılına kadar İstanbul'a dönmeyen Casalini, vatanına döndüğünde Önemli isimlerle çalıştı. Bu isimlerin arasında Asya ve Cem Özer yer alıyor.

O dönem Özer ve Asya'nın sahiplendiği Laf Lafı Açıyor adlı programda vokalistlik yapan Casalini, yönetmenliğini Atıf Yılmaz'ın üstlendiği Kazandibi Tavukgöğüsü adlı kısa metrajlı filmde oynadı. Yeteneklerini erken yaşlarda keşfederek geliştiren ve çevresinden büyük takdir kazanan Casalini, entellektüel anlamda güçlü bir ailede yetişti.

Oyuncu ve müzisyen olan babası Ernesto Casalini ve o dönem aktif oyunculuğuna devam eden annesi Deniz Türkali, kızlarının eğitimine çok önem vermişti. Bununla beraber yazar olan dedesi Vedat Türkali, senaristlik ve yönetmenlik yapan dayısı Barış Pirhasa'dan etkilenerek büyüdü. Entellektüel yapısı güçlü ve disiplinli bir aileden gelen Casalini, kariyerinin basamaklarını çıkarken, tevazü sahibi karakteri, sağlam genel kültür altyapısı ve pratik zekâsıyla, kendi ismini sanat çevresinde de duyulur hale getirdi.

 

Türkiye'de Sanat Dünyasının Dâhileriyle Çalışma Fırsatı Buldu

Zeynep Casalini Türkiye'nin dünyaca tanınan sanatçıları, Sezen Aksu, Ajda Pekkan Sibel Alaş, Ferda Abıl Yarkın, Ememl Müftüoğlu gibi isimlerle çalışarak portföyünü yükseltmiştir. Bulunduğu her ortamda göze çarpan güzelliğinin yanı sıra, yardım sever, güler yüzlü ve disiplinli olması, doğayenlerin çalışma konusunda Casalini'yi tercih etmesine neden oldu. Özellikle Sezen Aksu'nun Açıkhava Konserlerinde gerçekleştirdiği vokal performansının yanı sıra davul çalarak izleyicilere yaşattığı harika görsel şölenle dikkatleri tamamen üzerine çekti. 

 

İlk Albüm İlk Adım

Sinan Akçıl'ın Aranjörlüğünü üstlendiği ilk albümünde çok beğenilen Duvar adlı parça Sezen Aksu tarafında bestelenmişti. İlk albümünün ardından 2008 yılında Kim Galip Çıkar adlı albümünü çıkaran Casalini, müzik konusunda daha da özgürleşmiş görünüyordu. Erken gençlik dönemlerinde, vokalistliğini yaptığı İtalyan Rock grubunun esintilerini ikinci albümünde hissedebiliyoruz. Son Albümünden sonra genel olarak single çıkartan Casalini kendisine ve ailesine de zaman ayırmak istiyordu.

 

Anne Casalini

1992 yılında ilk çocuğunu kucağına alan Casalini, sanat yaşamına da devam etti. İlk bebeği Ceren'in her yönüyle ona güç ve ilham verdiğini belirten Casalini 19 yıl sonra ikinci çocuğunu dünyaya getirmişti. Annelik duygusunu ikinci defa 2011 yılında tadan Casalini,  o dönem kendisiyle yapılan röportajlarda, bebek sağlığıyla ilgili birçok fikrini paylaştı. Doğumun bir kısmını suda yapan Casalini o dönem, anne doğum yöntemleri arasında çok yaygınlaşan suda doğum metodunu deneyim etme şansını yakaladı.

 

Tiyatro Aşığı Aile

Ceren Sarp aynı annesi gibi kendisi için oyunculuk kariyerini seçti. Zeynep Casalini'de müzik performanslarına başlamadan önce oyunculuk yapıyordu. Casalini Kızı Ceren'i 2019 da müzisyen Necmettin Enginle evlendirdi. Şahit masasına Türkan Şoray ve Alişa Topaloğlu gibi ünlü isimler oturdu.