Zeynep Bastık Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sanatçı bir ailesi olan ve bundan dolayı hayatını müzikle iç içe geçiren Zeynep Bastık8 Temmuz 1991’de İstanbul’da doğmuştur. İsmini bu kadar geniş çaplı duyurması Ezhelin “Felaket” adlı parçasını yorumlamasıyla olmuştur ve hâlâ söylediği parçalarla gündemde olmaya devam etmektedir.

 

Eğitim ve Kariyer Hayatı

İlköğretim ve lise hayatını İzmir’de geçirmiştir. Lise hayatını bitirdikten sonraysa üniversite hayatına zaman kalmadığını söyleyerek kariyerine yavaş yavaş adım atmış bulunmaktadır. Dansa çok küçük yaşlarda başlayan sanatçı, bu yeteneğini 2008’de Anadolu Ateşi ile profesyonel hâle getirmiştir. Müziğin yanı sıra dansa ve tiyatroya da ilgi duymaktadır. Aldığı tiyatro eğitimlerinden sonra kariyerine ilk adımını oyunculukla yapmıştır. Sanatçının teyzesi bir konservatuarda öğretim görevlisi, dedesi bağlama çalıyor ve bu konuda üstat denebilecek mertebeye sahip ve anneannesi ise eski Türk halk müziği sanatçısıdır. Ailesi bu denli sanatla uğraşırken kendisi de aynı şekilde müzikle ilgilenmiş, bunu da ismini duyuracak denli başarıyla yapmıştır.

İzmir’de geçirdiği lise zamanlarında Zeynep Bastık’ın Rock ve R&B üzerinde bir grubu olmuştur ve bu grubun adı da “Jackpot”tur. Murat Dalkılıç ile tanışması bu zamanlara denk gelmiştir. Bir arkadaşıyla tavsiye üzerine Murat Dalkılıç ile görüşen sanatçı, müziğe profesyonel olarak adımlarını bu sayede atmıştır. Sanatçının vokalistliğini İstanbul’a gittikten sonra yapmaya başlamıştır.

 

Sanatçının Müzik Hayatı

Müzik hayatına ise profesyonel olarak Murat Dalkılıç’ın vokalisti olarak başlamıştır. Televizyonda da müzik anlamında ilk kez vokalistliğini yaptığı sanatçının “Bir Güzellik Yap” albümünde yer alan Lüzumsuz Savaş parçasındaki düetiyle görünmeye başladı. Murat Dalkılıç ile vokalistlik kariyeri 3 sene sürmüştür. Vokalistlik hayatından sonra ise 2014’de çıkardığı ve aynı zamanda söz yazarlığını Murat Dalkılıç’ın yaptığı tekli çalışması Fırça ile solo olarak müzik hayatına devam etmiştir.

İsmini geniş çapta duyurması ise vermiş olduğu ev konserlerinden birinde Ezhel’in “Felaket” adlı parçasını seslendirmesiyle oldu. Gündeme Emine Bulut ve yaşanılan başka olaylarla ilgili yaptığı açıklamalarla da oturan Zeynep Bastık, ismini sıkça duyuran birisi hâline gelmiştir. Emine Bulut’un kızı için eğitim ve psikolojik olarak sıkıntı yaşamaması adına Çeşme Amfi Tiyatrosundaki tüm gelirini bağışlayacağını söyledikten sonra sevenleri tarafından takdir topladı.

 

Single Çalışmaları

Sanatçı 2014’te ilk single çalışmasını Fırça adıyla dinleyicilerin beğenisine sunmuştur. Onun ardından 2017’de ise Şahaneyim adlı teklisini çıkarmıştır. Şu anki verilere göre en çok single çalışması çıkardığı 2019 yılında Mod, Bırakman Doğru Mu, Her Yerde Sen tekli çalışmalarını sevenleriyle buluşturmuştur. 2020 yılında henüz Uslanmıyor Bu ve Çukur adında teklileri çıkarmıştır.

Zeynep Bastık’ın henüz bir albüm çalışması yoktur. Yaptığı cover ve tekli çalışmalarıyla, ev konserleriyle şimdiden beğenileri toplayan ve ismini duyuran birisidir. Yaptığı konserler ve müzik çalışmalarının yanı sıra gündemdeki açıklamalarını da sık sık duyuyoruz.

 

Televizyon Hayatı

Sanatçı, oyuncu olarak gençlik dizileri olan “Adı Mutluluk” ve “Sil Baştan” dizilerinde yer almıştır. Bu dizilerden sonra Fox Tv’de yayınlanan “Umuda Kelepçe Vurulmaz” dizisindeki Rüya karakterini canlandırdı ve onun ardından da kısa süre olmak üzere “Yasak Elma”da rol oynadı.

 

Özel Hayatı

Şarkıcı ve oyuncu olan Zeynep Bastık, kısa bir dönem; dizi müziğini de seslendirdiği “Çukur” dizisinde Aliço karakteri olarak rol alan Rıza Kocaoğlu ile aşk yaşamıştır.

Gündeme aşk hayatından ziyade yaptığı açıklamalarla konu edinen sanatçı, müzik hayatında yaptığı başarılı adımlarla ve röportajlarında yaptığı çarpıcı açıklamalarıyla gündemde ismini duyurmaya devam etmektedir. Aynı zamanda birçok yerde de yapmış olduğu cover parçaları dinlenmektedir.