Zerrin Özer Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk pop, caz ve folk şarkıcısı müzik hayatında 30. yılını doldurmuştur. 04.11.1957’ de Ankara doğumlu olan Zerrin Özer, üç kız çocuğu olan ailenin en küçük kızıdır. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamlayan sanatçının anne babasının ayrılığı hayatında dönüm noktası olmuştur. Müziğe olan tutkusu, Amerikalı şarkıcı Janis Joplin hayranlığıyla başlamıştır. 1975’te kendi çabasıyla çalışıp katıldığı TRT yarışmasında birinci olması, müzik hayatına atılması için ona cesaret vermiştir. İlkokul mezuniyet töreninde ilk konserini komşuları olan, İsmet İnönü ve eşine vermiştir. İsmet İnönü onu çok başarılı bulmuş ‘Aferin küçük kız, sende çok iş var’ demiştir.

 

Zerrin Özer’in Sanat Hayatı

Zerrin Özer’in müzik kariyerindeki en büyük destekçisi, 1970’li yılların pop sanatçısı olan ablası Tülay Özer’in katkıları olmuştur. Uzun süre beraber çalıştığı Kent Plak tarafından ilk plağı olan, Bizler ve Sizler-Yalvarırım’ı 1976 yılında çıkarmıştır. Yalvarırım plağı beklenen ilgiyi görmedi. Hemen ardından şuan ki şöhretinin temelini oluşturan ve büyük patlama yaratan, Orhan Gencebay imzalı ‘Gönül’ şarkısını çıkardı. 1980 yılının en iyi 45’liği Altın Plak ödülünü kazandı. İlk stüdyo albümü ‘Seni Seviyorum’ 1980 yılında piyasaya çıktı ve hemen arkasına ‘Sevgiler’ albümünü çıkardı.

Arabeske yönelmesi, 1981 yılında ‘Ve Zerrin Özer’ albümüyle olmuştur. Arabeske olan yönelişi Zerrin Özer şarkılarına ilgiyi artırmıştır. ‘Binbir Gece’ adı altında ilk yurt dışı konserini 1982’de Türkiye’yi tanıtmak için, Paris’te vermiştir. Bir sonraki yıl yine Paris’te Olympia’ da resital için sahneye çıkmıştır. Aynı yıl içerinde bir albüm daha çıkartarak ‘Gelecek Misin?’ adı altında yayınlamıştır. 1988 yılında ‘Bırak Ellerimi’ ve 1989 yılında ‘Dünya Tatlısı’  albümlerini daha çıkartarak iki yıl müzik hayatına ara vermiştir.

 

80’li Yıllar Sonrası Zerrin Özer

Müzikal değişimini gerçekleştirdiği seksenli yıllar Zerrin Özer’in birçok albüm yayınladığı on yılı olmuştur. 1991 yılında çıkardığı ‘İşte Ben’ albümü birçok ödüle layık görülmüştür. Çıkardığı ‘Olay Olay’ albümü beklediği başarıyı bulamayınca müziğe birkaç yıl boyunca küskünlüğüne neden olmuştur.

1996 yılında tekrar müzik hayatına dönenen sanatçı ‘Zerrin Özer’ albümünü çıkarmıştır.  Ertesi yılda ‘Zerrin Özer 1977’ albümünü çıkarmıştır. İkinci kez en iyi albüm ödülünü kazandıran ‘Bir Zerrin Özer’ i 2000 yılında çıkarmıştır. 2001 yılında yine eski şarkılarından oluşan ben albümünü çıkardı ve peş peşe yayınlanan albümleri ile çok iyi bir satış rakamına ulaştı. 2002 yılında çıkardığı ‘Ölürüm Ben Sana’ albümünde beklediği başarıya ulaşamasa da 2005 yılında çıkardığı ‘Ve Böyle Bir Şey’ albümünde istediği başarıyı yakaladı ve Altın Plak ile ödüllendirildi.

 

Zerrin Özer’in Özel Hayatı

1991 yılında müzisyen Alper Ünal ile evlenen sanatçının evliliği çok kısa sürmüştür ve bir yıl sonra ayrılmıştır. Zerrin Özer için üzücü geçen 90’lı yıllar, özel hayatının kötü gidişatı haricinde sağlık problemleri yaşadığı bir dönemde olmuştur.

Zerrin Özer, İkinci evliliğini 2006 yılında Levent Süren ile yapmıştır. Levent Süren’in sahip olduğu emlak bürosunda tanışan çift, sade bir düğün yapmıştır. Aynı yılda otobiyografisini kaleme aldığı ‘Bir Sarışın Küçük Kız’ kitabını yayınlamıştır. Zerrin Özer çok sevmesine rağmen, 2009 yılında Levent Süren ile olan evliliğini sonlandırmıştır.

2015 yılında sağlık problemleri yaşayarak, üç bel fıtığı ameliyatı gerçekleştiren sanatçı yürüyemez hale gelmiş ve 1,5 yıl kadar tekerlekli sandalye kullanmıştır. Tedavilerine devam ederek tekrar eski sağlığına kavuşmuş ve ayağa kalkmıştır.

Zerrin Özer, üçüncü evliliğini de Murat Akıncı ile yapmıştır. 36 saat süren evlilikleri magazin programlarındaki dedikodulardan sonra, Zerrin Özer tarafından sonlandırılmıştır.