Zeki Müren Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Zeki Müren Türk sanat camiasının Sanat Güneşi olarak tanınan ve camiasına büyük katkılarda bulunmuş biridir. Herkes tarafından yaptığı müzikler ve güzel sesi ile söylediği şarkılar ile tanınmış olsa da Zeki Müren aynı zamanda oyuncu, besteci, söz yazarı ve şairdir. Türk sanatında çok önemli biri olan Zeki Müren’e ait şarkılar hala ilk zamanlardaki etkisi ile dilden dile yayılmaktadır.

 

Zeki Müren Nerelidir ve Çocukluğu Nerede Geçmiştir?

Zeki Müren 1931 yılının aralık ayında dünyaya gelmiştir. Bursa’nın en meşhur semtlerinden biri olan Tophane’de dünyaya gelmiştir. Annesi Hayriye hanımefendi ve babası Kaya beyefendi ile birlikte çok uzun dönemler Bursa’da ikamet etmişlerdir. Anne ve babası Bursa’daki göçmenlerden ikisi idi ve Üsküp’ten Bursa’ya göçmüşlerdir.

Zeki Müren ilköğrenimini, orta öğrenim dönemlerini hep Bursa’da geçirmiştir. Üniversite dönemine kadar Bursa’dan ayrılmayan sanatçının ilerleyen dönemlerinde verdiği röportajların çoğunda Bursa’ya olan sevgisini ve hasretini anlattığı da gözlemlenmektedir.

Zeki Müren’in müziğe olan yeteneği o henüz ilkokulda iken keşfedilmeye başlanmıştı. İlkokul dönemlerinde bu yeteneği göz önüne çıksın ve daha çok kendini geliştirebilsin diye müzikli müsamerelerde oynatılmaya başlanmış ve yeteneğinin yanına müziğe sevgisinin artması sağlanmaya çalışılmıştır. Sonraki dönemlerde Zeki Müren müzikten asla kopamamıştır.

 

Zeki Müren’in Yüksek Eğitimi Ne Üzerinedir?

Zeki Müren lisenin son dönemlerine kadarki tüm eğitimini Bursa’da görmüş ve sonrasında liseyi bitirmek ve üniversite eğitimini almak için İstanbul’un yolunu tutmuştur. Lise son dönemlerinde babasına İstanbul’da eğitim almak istediğini belirtmiş ve babasının onayını da aldıktan sonra o dönemler İstanbul’un en gözde liselerinden biri olan İstanbul Boğaziçi Lisesi’nde eğitim almaya devam etmiş ve nihayetinde bu liseyi de yüksek derece ile bitirmiştir.

Bursa’da ilk ve ortaokul eğitimini alırken o dönemin bazı müzisyenleri tarafından Türk sanat müziğinin teori ve pratik kısımlarında kendisini geliştirmesi için dersler almaya devam eder. Bu derslerine İstanbul’da Boğaziçi Lisesi’nde okurken de devam etti.

Liseden mezuniyetini aldıktan sonra, Zeki Müren, yüksek öğrenimini tamamlamak için şu anda Mimar Sinan Üniversitesi olarak bilinen, o dönemdeki ismi İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim almaya başladı.

 

Zeki Müren’in Müzik Hayatı

İlkokul döneminden itibaren müzik ile yakından ilgilenen Zeki Müren, sonraki hayatında da müziği hiç bırakmamıştır. Müziğe bağlılığı çok farklı bir boyutta idi ve müziği hiçbir zaman sadece para kazanabileceği bir yöntem olarak görmedi. Bu da onu işinde daha başarılı hale getirdi.

İlkokul ve lise dönemlerinde Türk sanat müziği alanında en temel eğitimleri almaya devam eden Zeki Müren, üniversiteden sonra bir profesyonel bilgiye sahip olmuş ve bu bilgisi ile yeteneğini birleştirerek müziğini tüm Türkiye’ye sevdirmiştir. Kendi dönemlerinde İstanbul’un en seçkin lokal ve gazinolarından sahne aldı. Adını iyice duyurduktan sonra canlı konserlere ve canlı yayın radyo ve televizyon programlarına katılmaya başladı.

İlerleyen dönemlerde harika albümler ve şarkıları ile tüm Türkiye’nin gönlünü fethetti ve unutulmaz eserlere imza attı. Sorma, Batmayan Güneş, Ne Boş Yere Yanmışım, Bitmeyen Şarkılar albümleri en sevilen albümleri haline geldi ve senelerdir sevilerek dinlenmektedir. Gitme Sana Muhtacım, Sorma Ne Haldeyim, İşte Benim Zeki Müren, Agora Meyhanesi, Şimdi Uzaklardasın gibi unutulmaz şarkıları hala müzik eğitimleri derslerinde okutulmaktadır ve sevilerek dinlenir. Zeki Müren bu albümlerindeki şarkılarının çoğunu kendi yazıp kendi bestelemiş ve yine kendi seslendirmiştir. Günümüzde Türk sanat müziği ile ilgilenen herkese vefatından sonra dahi, eserleri ile hocalık yapmıştır.