Zara Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Zara, 15 Ocak 1976 yılında doğmuştur ve doğum yeri İstanbul’dur.  Ailesi aslen Adıyamanlı olan sanatçı çocukluk ve gençlik dönemlerinde İstanbul’da yaşamıştır. İstanbul Üsküdar nüfusuna kayıtlı olan Zara’nın annesinin adı Hatice ve babasının adı Kemal’dir. Oğlak burcu olan sanatçının Mesut ve Bahar isimli iki kardeşi bulunur.

 

Zara’nın Eğitim Hayatı

Zara ilk ve ortaokul eğitimini sosyal Meskenler İlkokulu’nda tamamlamıştır.  Daha sonra Üsküdar Cumhuriyet Lisesi’ne kayıt yaptıran sanatçı buradan da başarılı bir şekilde mezun olmuştur.  Ardından üniversite eğitimi için İstanbul Teknik Üniversitesi’ni tercih eden sanatçı burada Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı bitirmiş ve başarılı bir eğitimin ardından müzik dünyasına adım atmıştır. Başarılı bir şan eğitimi ile kendini geliştiren sanatçı kibar ve naif kişiliği ile ülke genelinde oldukça sevilen bir kişilik olmayı başarmıştır. Albümleri bugün hala alınan ve dinlenen sanatçı hem Türkiye hem dünya çapında oldukça önemli eserler ile adından söz ettirmeyi de başarmıştır.

 

Sanatçının Müzik Dünyasına İlerleyişi

Zara müzik eğitiminin ardından ilk olarak 1991 yılında Milliyet gazetesi tarafından düzenlenen liseler arası müzik yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmadan elde ettiği birincilik ile kariyerinde önemli bir başlangıç yapmış ve bu yarışmaya tekrar katılarak ikinci kez birinciliğini elde etmiştir. Daha sonra birçok yarışmada kendini gösteren sanatçı aldığı birçok birincilik ile geleceğin en önemli sanatçıları arasında yer edinmeyi o yaşlardan itibaren başarmıştır. Kariyerinde mesleğe başlamasını sağlayan yarışmayı ise o yıllarda TRT düzenlemiştir. 1996 yılında düzenlenen TRT Yetişmiş Ses Sanatçısı sınavını başarı ile geçen sanatçı o dönemlerde TRT’de ödüllü sanatçı olarak çalışmaya başlamıştır.

 

Müzik ve Sanat Kariyeri

Zara sanat yaşamını dolu dolu yaşamış ve daima kaliteli projeler içerisinde yer almıştır. TRT çalışmalarının yanı sıra birçok önemli organizasyonda da yer alan sanatçı Yunus Emre’nin çok sevdiği Amber Kız rolü ile de o dönem adından oldukça söz ettirmeyi başarmıştır. Konservatuar eğitiminden önce amatör olarak yoluna devam eden sanatçı daha sonra aldığı konservatuar eğitimi ile daha da güç kazanmayı başarmıştır.

Zara ilerleyen dönemlerde ZR adını verdiği kendi müzik şirketini kutmuş ve burada çalışmalarına devam etmiştir. O dönemlerde Oktay Kaynarca ile bir dönem TV programı sunuculuğunu üstlenen sanatçı 2 yıl boyunca bu işi sürdürmüş ve oldukça keyifli bir görev üstlenmiştir. Müzik kariyerinin yanı sıra sinema filmlerinde de oyunculuğu ile başarı kazanan sanatçı televizyon dizilerinde de kısa süreli olarak rol almış ve oldukça başarılı işlere imza atmıştır.

 

Kariyerinde Aldığı Ödüller

Zara, çıkardığı ilk albümü Avuntu ile o dönem magazincilerinin hazırladığı Yılın Umut Veren Kadın Sanatçısı ödülüne sahip olmuştur.  Ardından o dönemlerde yayın yapan KRAL TV ödüllerinde birçok farklı dalda ödül kazanmaya devam etmiştir.  4 yıl boyunca üst üste ödül kazanan değerli sanatçı Türk Halk Müziği Kadın Sanatçı Altın Kelebek ödülünün de sahibidir.

 

Zara’nın Özel Hayatı

Zara özel hayatında mutluluğu 2002 yılında yakalamış ve o dönemin plakçılarından İskender Ulus ile bir evlilik gerçekleştirmiştir. Mutluluğu kısa süren sanatçı 2007 yılına gelindiğinde İskender Ulus ile boşanmış ve yollarını ayırmıştır. Daha sonra o dönemin Cumhurbaşkanı eski danışmanı olan Akif Beki ile bir evlilik gerçekleştiren sanatçının 8 yaşında bir kızı bulunmaktadır. Konserleri ve seslendirmeleri ile kariyerine devam eden sanatçı özellikle Türk Halk Müziği alanında söylediği birçok şarkı ile gelecek neslin de hatırlayacağı sanatçılar arasında yer alır.