Zakkum Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Zakkum 3 Ocak 1980 yılında Ankara'da dünyaya geldi grubu ile piyasaya çıkardığı müzikler romantizmin önünü çekerek dinleyicilerine bütün duyguları dorukta yaşattı. Asıl ismi Yusuf Demirkol'dur. Ankara'da dünyaya gelen Zakkum eğitimini de  Ankara'da tamamlamıştır.

Yusuf Demirkol lise eğitiminden sonra Kıbrıs'a taşınmıştır. Kısa bir süre Kıbrıs'ta kalan Yusuf Demirkol daha sonra Ankara'ya geri dönmüştür. Ankara Üniversitesi iletişim fakültesinde reklamcılık ve halkla ilişkiler bölümünden mezun olmuş, devamında ise bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Sesinden bahsedilirken sesindeki yumuşak dokunuşu anlatmak adına kadife terimi kullanılmaktadır.

 

Zakkumun İş Hayatı

1999 yılında Eren Parlak gümüş ile birlikte RAINDOG müzik grubunu kurmuştur. Şu anda ise bu müzik grubunun ismi Zakkum'dur bu grup, tüm sözleri Cem Senyücel'e ait olan şarkıları kendine has yorum ve sesine yansıyan doğallık ile seslendirmektedir. En çok beğenilen Zakkum grubunun solisti Yusuf Demirkol konser boyunca onu dinlemeye gelen dinleyicilerine oldukça samimi davranan bir sanatçıdır. Hatta, yeri geldiğinde şakalaşabilen yeri geldiğinde ise susarak söylediği şarkılarla seyirciyi baş başa bırakarak seyircinin duygularını dorukta yaşamasına izin veren bir solisttir.

Oldukça başarılı olan solistimiz aynı zamanda bütün Zakkum şarkılarının Eren Parlakgümüş ile birlikte bestekârıdır.  Zakkum grubu 4 kişilik bir gruptur, yaptığı müziklerin konusu genellikle yalnızlığı içermektedir. Konsepte buna göre düzenlenmektedir.  Zakkum grubunda Eren Parlakgümüş gitarı kullanmakta Cem Senyücel ise davul kullanmaktadır.

 

Zakkum’da Cem Senyücel’in Yeri

Yusuf Demirkol un bulunduğu Zakkum grubunun temel taşı olarak bilinen baterist Cem Senyücel 15 Eylül 1978 yılında Ankara'da doğmuştur. Cem Senyücel çektiği belgeseller ile ön plana çıkan Usta belgesel yönetmeni Münip Senyücel'in oğludur. Tevfik Fikret Lisesinde lise eğitimini tamamlayan Cem Senyücel Çankaya Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmış ve eğitimini Ankara'da tamamlamıştır. Lisans eğitimini başarı ile tamamlayan başarılı müzisyenimiz, akademik hayatını sosyoloji bölümünde yüksek lisans yaparak devam etmiştir.

Cem Senyücel o zamanki adı RAINDOG olan müzik grubuna 1999 yılında dahil oldu. Cem Senyücel in de dahil olduğu   RAINDOG grubu daha sonra Zakkum olarak devam etmiştir. Başarılı söz yazarı ve başarılı baterist Cem Senyücel yazdığı ve hazırladığı eserleriyle aşk, sevgi, umut, özlem ve ağırlıklı olarak yalnızlık duygularını eserlerinin tamamında yansıtmaktadır. Cem Senyücel  Zakkum grubunun temelini oluşturmaktadır.  Cem Senyücel'in Zakkum müziklerin de  kullandığı kavramlar dinleyicilerin aklından çıkmayan unutulmayan kavramlardır. Buna örnek verecek olursak "Anason" kavramıdır.

 

Zakkum Müzik Eserleri

Bütün gençlerin dilinden düşmeyen Zakkum müziklerinden en favori oranı Ben Ne Yangınlar Gördüm, Gidiyorum, Gökyüzünde, Her Gün Sonbahar, Veda Busesi, ve işte belki de hiçbir zaman akıllardan çıkmayacak olan şarkı Anason, Acıta Acıta, Ahtapotlar, Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun, Tutukluyum, Kiminiz, gibi müzikleri çıkararak her yaştaki insanın kalbini kazanmışlardır.

Müziklerin tamamında yalnızlık duygusu ağır basmaktadır ileri derecede karamsarlık bulunmuyor ama yalnızlık duygusu, yazıların sözlerin etkisi ile dinleyiciler tarafından  iliklerine kadar hissediliyor. Zakkum 1999 yılında kurulmuş günümüze kadar gelmiş ve yükselişini devam ettiren en iyi gruplardandır. Kuruluşundan itibaren ilk 13 senesinde 13 tane müzik piyasaya çıkarmışlardır.

 

Sanat Hayatında Her Dönem Başarı

Zakkum grubu kelimenin tek anlamıyla dinleyicilerinin beğenisini boşa çıkarmayan, onu sürekli takip edip yanında olanların hakkını veren bir gruptur. Grubu oluşturan kişilerin hemen hemen yakın yaşlarda olması grubun başarısını oldukça arttırmıştır. Çünkü anlaşabilen bir grup ortaya çok güzel çalışmalar çıkarabilmektedir. Grubun amacı sadece müzik yaparak para kazanmak değil, insanların hissedip de ifade edemedikleri duyguları ortaya koymaktır.