Yonca Evcimik Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Asıl adı Fatma Yonca Evcimik’tir. 16 Eylül 1963'te İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Sanat yaşamına 1977 senesinde çocuk tiyatrosunda başlamıştır. Mimar Sinan Üniversitesinin Bale Bölümünden mezun oldu. 1978 - 1990 seneleri arasında müzikallerde uzman dansçı ve şarkıcı olarak çalışmıştır. Aynı tarihlerde birçok tiyatroda da oyunculuk yapmıştır. 1979 yılında Şan Tiyatrosu'na girdi. 1984 yılına kadar burada birçok oyun ve müzikallerde yer almıştır. Şen Sazın Bülbülleri, Yedi Kocalı Hürmüz, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Ajda Pekkan Süperstar, Nükhet Duru ve On Yıl Geçti,  Hababam Sınıfı ve Carmen rol aldığı çalışmalardır. Bu dönemde ayrıca Hababam Sınıfı Güle Güle ve Kızlar Sınıfı isimli filmlerde de oynadı. 1985 - 1988 seneleri arasında, Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda Yasaklar, Aşkolsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler isimli oyunlarda rol almıştır. 1989 -1990 seneleri arasında Gülhane Etkinlikleri'nde sunucu ve show girl olarak kariyer hayatının yükselişlerine devam etmiştir.

 

Yonca Evcimik Kariyer ve Müzik Yaşamı

1991 senesinde sanatçı ilk albümü olan Abone'yi piyasaya sürmüştür. Albüm arabesk müziğin hâkim olduğu o dönemde ilginç bir şekilde öne çıkmıştır. İlk 2.5 ayda hiç satmayan albüm sanatçının TRT' de yayınlanan Yarım Elma adlı programa dansçılarıyla beraber katılmasıyla patladı. Programdan sonra çok beğenilen sanatçının ilk olarak Abone ve Şok adlı parçalarına klip çekilmiştir. Sonrasında sanatçı sayısız konserle bir anda Türkiye'nin en çok konuşulan pop müzik şarkıcısı olmuştur. Albüm 2009' da açıklanan rakamlara göre 2 milyon 800 bin satmıştır. Bundan sonra yayınladığı tüm albümlerin toplamı bu sayıya ulaşamamıştır. Albüme ismini veren Abone adlı şarkının sözleri Aysel Gürel' e müziği ise Garo Mafyan'a aittir. Albümdeki parçaların çoğuna klip çekilmiştir. Albümün başlıca popüler şarkıları; Abone, Yalancı Bahar, Taksit Taksit, Cesaretim Yok ve Şok' tur. Albüm Türk pop müziğini yeniden canlandırmış ve koreografili dansla müziğin bir arada olduğu bir çalışma olmuştur. Abone adlı parça Türk pop müziğinin milat parçası olarak kabul edilmektedir. Genellikle genç kesime hitap etmiştir.

 

Sanat Yaşamının Şekillendiği Dönemler

Sanatçı 1992'nin sonunda ikinci albümü Kendine Gel'i piyasaya sürmüştür. Bu çalışma ilk kez bir reklam kampanyası şeklinde hazırlanan albüm olmuştur. Yine ilk defa vücut ritmi bu albümde kullanılmıştır. O dönemlerde sanat dünyasında vücut ritmi ile çıkan sesleri kayıt etmek üzere hususi bir aygıt bulunmuyordu. Bu nedenle de sanatçı ile 11 dansçı stüdyoda mikrofonların da yardımıyla dans koreografisindeki vücuttan çıkan sesleri müziklerinde kullanmışlardır. Albümdeki popüler parçaların başında Kendine Gel, Henüz Çok Gencim, Haberin Olsun ve Karambol gelmektedir. Kendine Gel' in klibi 3 günde çekilmiştir. Cromakey tekniği kullanılmıştır. 1994 yılında ülkemizde yapılan ikinci tekliyi yaptı. Klipleri genelde hareketli parçalara çekilen kliplerdir ve dans showlarına geniş yer veriliyor.

Türkiye tarihinin ilk teklisi 1993' te T - Express gerçek adı Erol Temizel'in piyasaya sürdüğü Dom Dom' dur. 8: 15 Vapuru isimli bu tekli, kısa sürede müzik marketlerde ilk sıralara yükselmiştir. Sanatçı tek parça ve onun 3 remixinden oluşan tekli ile yurt dışındaki örneklerinde olduğu gibi yeni albümünün tanıtımını yapmış oldu. Parçanın klibi Kadıköy' de çekilmiştir. Klipte İzel, Ercan Saatçi ve Seden Gürel de yer almıştır. Bu single yaklaşık 400.000 adet satılmıştır. Sanatçı 1994' te Temmuz ayında  Yonca Evcimik 94 isimli albümünü yayınlamıştır. Yıllarca listelerden düşmeyen bir sanatçı olmayı başaran Yonca Evcimik, hala birçok kişi tarafından dinlenen pop sanatçılar arasındaki yerini korumaya devam ediyor.