Yıldız Tilbe Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1966 yılının Temmuz ayının 16’sında dünyaya gelmiş olan sanatçı, zaza kökenlidir. İzmir’in Gültepe Semti’nde doğmuş olan sanatçının annesi Tuncelili olup, babası ise Ağrı'lıdır. Ailedeki çocukların en küçüğüdür ve herkes ona o zamanlar yadigâr lakabını takmıştır. Mevsimlik işçi olarak çalışan babasının adı Ali, annesinin adı ise Altun'dur.


Yıldız Tilbe’nin Eğitimi Hayatı

Sanatçı ilkokul eğitimini tamamladıktan sonra ortaokul eğitimine başlamıştır. Ortaokulu da ikinci sınıfa kadar okuyabilmiş ancak ikinci sınıftan sonra ise Mustafa Rahmi Balaban Okulunda eğitim hayatına son vermek  zorunda kalmıştır. Daha henüz çok küçük yaşlarda iken güzel sesi ile söylediği şarkıları dikkat çekmeye başlamıştı. Sonrasında ise daha 18 yaşında iken evlenip Sezen Burçin isimli bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Evlilik hayatı ise ancak 5 yıl sürmüş ve sonrasında eşinden ayrılmıştır. Bu eşinin ismi de Güngör Karahan’dır. Bundan sonraki hayatına ise İzmir'de bulunan çeşitli gece kulüplerinde şarkı söyleyerek devam etmiştir. 


Sahne Hayatına İlk Adım

Yıldız Tilbe sahne hayatına ilk adımını 1990 yılında atmıştır.  Bu da patronu Cengiz Özşeker olan bir kulüpte gerçekleşmiştir. Tilbe'nin ismi bundan sonra daha çok duyulmaya başlamış ve Sezen Aksu tarafından da dinlenmeye başlamıştır. Bir gün Sezen Aksu onu dinlemek için bu kulübe gelmiş ve sesini çok beğenmiştir. Daha sonrasında onu alıp İstanbul’a götürmüş ve burada kendi evinde hayatlarına bir süre devam etmişlerdir. Sezen Aksu Tilbe'ye vokalistlik teklif ermiş ve bir süre boyunca Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapmıştır. Uzun bir süre boyunca da Yıldız Tilbe Sezen Aksu’nun birçok albüm ve konserlerinde vokallik görevi üstlenmiştir. Daha sonrasında Sezen aksu ile de yollarını ayıran ünlü sanatçı İstanbul’daki gece kulüplerinde şarkılarını söylemeye devam etmiştir. Bir ara gelen bir teklif üzerine Cem Özer tarafından sunulmakta olan “Laf lafı açıyor” isimli programda yine solistlik  yapmaya başlamıştır. Burada da bir süre şarkılar söylemiştir. Burada da ekranlarda görünmeye başlamasıyla ünü gittikçe artmaya başlamış ve ardı ardına albüm teklifleri gelmeye başlamıştır. Burada kazandığı şöhret sayesinde 1994 yılı yazında “Delikanlım” isimli albümü çıkarmıştır. Yine aynı büyükler içerisinde bir dizi sanatçıya vokaller yapmış ve hit olan şarkılar sunmuştur.

 
Sanatçı İçin Gözaltı Kararı 

Yıldız Tilbe 1996 yılında ise esrar kullanma sucundan 3 gün gözaltında tutulup sonrasında serbest bırakılmıştır. Narkotik şube tarafından sanatçının evine yapılan baskında az miktarda da olsa esrar  bulunmuş ve akabinde gözaltına alınıp 3 gün sonra ise serbest bırakmışlardır. Esrardan kurtulmak isteyen Yıldız Tilbe, bur süreliğine Balıklı Ruh Hastanesi'nde tedavi görmüştür. Aynı sene içerisinde “Aşkperest” isimli albümünü çıkarmış ancak bu albüm çok fazla tutulmamıştır. İlgi görmeyen bu albümden sonra ise tekrardan İstanbul, Eskişehir ve de Bursa illerinde  bulunan gece kulüplerinde şarkılarını söylemeye kaldığı yerden devam etmiştir. 

Sanat Hayatına Geri Dönüş 

Yıldız Tilbe, 2001 yılında “Gülüm” isminde bir albüm yaptı ve tekrardan yıldızı parlamaya başladı. Yine 2002 yılında “Haberi olsun" isimli albümü de oldukça ilgi toplamıştır. 2003 yılında ise “Yürü anca gidersin” adındaki albümü yine hit şarkılar arasına girmeyi başarmıştır.2004 yılında rahim kanseri olmuş ve tedavi görmüştür. Hastalığını ise ayrılık acısına bağlamış ve hayatta değmeyen hiç bir şeye fazla önem vermemek gerektiğine vurgu yapmıştır. Günümüzde de halen en iyi bestecilerden biri olan ünlü sanatçı hayatı boyunca da birçok ödülün sahibi olmuştur. Ayni zamanda en ünlü yorumculardan bir tanesidir.