Yıldırım Gürses Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk müziğinin, birbirinden farklı birçok türü bulunmaktadır. Türk halk müziği, Türk sanat müziği, rock ve pop müziğinde içinde olduğu bu türlerden en bilineni ise pop müziktir. Popüler müzik, uzun yıllardan beri çok sayıda başarılı sanatçının eser verdiği bir türdür.  Türk popüler müziğinin önemli isimlerinden biri olan Yıldırım Gürses'in hayatı, müzik yaşamı ve eserleri de müzik dünyasında en çok merak edileler arasındadır.

 

 Yıldırım Gürses Hayatı

Yıldırım Gürses, Bursa'da 21 Ocak 1938 tarihinde dünyaya gelmiştir. Lise yaşantısını Bursa Erkek Lisesi'nde tamamlayan Gürses, Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisini kazanmış ve üniversite öğrenimine burada devam etmiştir. 1959 yılında, yirmi yaşındayken, Ankara Devlet Operası sınavlarına katıldı ve bu sınavda Türkiye birincisi oldu. Operada 7-8 ay kadar çalıştı ve sonrasında ayrıldı. Daha sonrasında TRT Ankara Radyosu sınavlarına girdi ve bu sınavı da üstün başarıyla birincilikle kazandı ve eğitimine TRT Ankara Radyosu'nda devam etti. Üniversiteden 1961 yılında mezun oldu. Gürses, bu yıllarda Kazablanka Gazinosu'nda sahne alıyor ve kendi bestelediği şarkıları seslendiriyordu. 1965 yılında, kendisi gibi TRT ses sanatçısı olan Ayla Gürses ile hayatını birleştirdi ve bu evlilikten Beyazıt ismini verdiği bir çocuğu oldu.

 

Müzik Kariyeri

Yıldırım Gürses, 1965 yılında sözü, müziği kendisine ait olan 'Gençliğe Veda' adlı şarkısıyla Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasına, Türk ve batı müziğinden oluşan yirmi kişiye yakın orkestrasıyla katılmıştır ve bu yarışmada birinci olmuştur. Bu sayede, klasik Türk müziğinde çok sesliliğe geçiş dönemi başlamıştır.

Altın Mikrofon yarışmasında sergilediği bu başaranın ardından Gürses, albüm, müzik ve konser çalışmalarını hızlandırdı. Sanatçı, popüler müziğin aranan ve önemli isimlerinden biri olmayı başardı. Son Mektup, Mazideki Aşk, Bir Garip Yolcu, Bir Kırık Kalp, Sonbahar Rüzgârları parçaları ile beğeni topladı. Bu parçalarla kariyer basamaklarını hızla tırmandı ve müzik hayatında 30'a yakın albüm yaptı. Gürses'in besteleri, film müziklerinde de sıklıkla kullanılmıştır. Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay, Yıldırım Gürses ile 15 sene önce bir söyleşi gerçekleştirmiştir fakat bu söyleşi hiçbir yerde yayınlanmamıştır.  2015 yılında bu söyleşi Aydınlık Gazetesi'nde yayınlanmış ve Gürses'in ilk bestesinin 'İçime Hep Hüzün Doluyor' olmadığı ortaya çıkmıştır.

 

80'li Yıllar

80'li yılların başında, Ajda Pekkan ile birlikte 'Affetmem Asla Seni' ile yeni bir çıkış yakaladı. Gürses, 'Sen Mutlu Ol' adlı albümdeki 'Dertliyim Arkadaş' ve 'Eller Eller' adlı parçalarla da ses getirdi. Sanatçı, Arif Nihat Asya'nın 'Fetih Marşı' isimli şiirini yorumlamış ve bu yorumla birçok beğeni toplamıştır. Yıldırım Gürses'in 'İçime hep hüzün doluyor' sözleriyle başlayan rast makamındaki şarkısı, en önemli eserlerinden biri olmuştur. Ayrıca 80'li yıllarda 'Hoş Sada' isimli bir albüm çıkardı, bu albümü çok sayıda satıldı ve çok başarılı konserler verdi. Sanatçı, Emel Sayın ile birlikte besteleri kendisine ait olan ve aynı zamanda müzik direktörlüğünü de yaptığı 'Neşe-i Muhabbet' müzikalini gerçekleştirdi. Bu müzikal ülkemizde yıllar boyu izlenme rekorları kırdı.

1986 yılında, kurucusu ve başkanı olduğu 'MESAM'ı kurdu  ve böylece Türkiye'de ilk kez bestecilerin ve söz yazarlarının haklarını koruyan 'Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği' adı altında bir birlik oluşturmuş oldu.

Yıldırım Gürses'in toplamda 350 bestesi ve 30'a yakın albümü bulunmaktadır. Son albümü 1999 yılında çıkardığı ve en iyi parçalarından oluşturduğu 'best of' isimli albümüdür. Yıldırım Gürses, Türk popüler müziğine birçok eser bırakmıştır. Bu bestelerinden birçoğu günümüzde de popülerliğini sürdürmekte ve hala dinlenmektedir. 

 

Vefatı

Yıldırım Gürses, 62 yaşında, 18 Kasım 2000 tarihinde geçirdiği kalp krizini sonucunda hayata gözlerini kapamıştır.

Yıldırım Gürses Hakkında