Yeşim Salkım Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Yeşim Salkım 12 Nisan 1968 İstanbul doğumludur. Babası ünlü müzisyen Dursun Salkım'dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Türk Müziği bölümü mezunudur. Arnavut kökenli bir aileye mensuptur. Profesyonel müzik yaşamına 1994 yılında başlamıştır. Müziğin hayatındaki öneminin yanı sıra 1996 yılından itibaren de oyunculuk aşkı ile kamera karşısına geçmiştir. Ve ilk oynadığı film Şener Şen ile Eşkıya filmi olmuştur.

 

Yeşim Salkım Ve Albümleri

Yeşim Salkım ilk albümü 1993 yılında çıkardığı Hiç Keyfim Yok'tur. 1996 da Ferman, 1997 de Yoktan Geliyorum, Sevgilim, 2000'de Hep Böyle Kal, 2001 yılında Vefa Borcu, Yadigar, 2005 yılında Ayna, 2006 yılında Ayna, 2007 yılında Yuvarlanan Taşlar, 2008 yılında Sen Nasılsan Öyleyim, 2009 yılında 7 ve Bambaşka albümleri, 2010 yılında İstanbul'da Aşk, 2012 de Bizim Şarkımız albümleridir.

 

Yeşim Salkım Eğitim Hayatı

Yeşim Salkım aileden iyi düzeyde bir hayatı olduğundan Fransız Anaokulu ardından St Benoit Okulu sonrasında Ticaret Lisesi şeklinde devam ettirmiştir. Küçük yaştan itibaren hayatında babasının etkisiyle de müzik olmuştur. Müziğe ilgisi ve yeteneği ile her zaman dikkat çekmiştir. Üniversitede yüksek öğrenimini müzik üzerine yapmıştır.

İlk albümünü 1993 yılında çıkarmış ve Türk Pop Müziği adına bunun daha bir başlangıç olduğu izlenimini vermeyi başarmıştır. Beraberinde sinema ve oyunculuk kariyeri de eklendiğinde kariyeri Altın Portakal ödülü alması ile de zirveye ulaşmıştır. Yeşim Salkım ilk albümü ile aslında hem yorumculuğunu hem de kişiliğini fazlasıyla anlatmayı başarmıştır. Yeşim Salkım şarkıları ile yalın bir yorumu dinleyicisine geçirmiştir. Her zaman kendine özgü bir tarzı olmuş, şarkılarında deyim yerindeyse Salkım imzası atmıştır.

 

Yeşim Salkım ve Projeleri

Yeşim Salkım fiziksel görüntüsünün yanı sıra ses güzelliği, oyunculuk yeteneği ve bu konulardaki eğitimli yanı ile tam bir komple sanatçı özelliğini kapsamaktadır. Hayatında müzik, sinema, TV yer almıştır. 13 albüm çıkarmış, 131 parça seslendirmiş, 3 dizi film, 4 film çekmiştir. Yeşim Salkım 1997 yılında Yeşil Müzik adı altında bir müzik şirketi kurmuştur. Bu şirket dâhilinde iken müzik piyasasına birçok sanatçı kazandırmıştır.

Yeşim Salkım kariyeri boyunca birçok ödül almıştır. 1994 de Kral Tv Video Müzik Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan Şarkıcı; 2000 yılında özel bir üniversite tarafından En İyi Pop Kadın Şarkıcısı, 2001 yılında Altın Portakal Film Festivalinden En İyi Kadın Oyuncu ve Magazin Gazetecileri Derneğinden En İyi Pop Müzik Kadın ödülünü almıştır.

 

Yeşim Salkım ve Evlilikleri

Yeşim Salkım 2 kız çocuk annesidir. 5 evlilik yapmıştır. İlk evliliğini 20 yaşında yapmış ve bu evlilikten bir kız çocuk sahibi olmuştur. 2.evliliği 1998 yılında Hakan Uzan'la, 3.evliliği 2003 yılında Arben İçli ile 2006 yılında İlker İnanoğlu'la ve en son 2009 yılında oyuncu Hakan Eratik ile evlenmiş ve 2015 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten de bir kız çocuk sahibidir.

Yeşim Salkım denildiğinde sosyal duyarlılık, vakıflar yararına yapılan halk konserleri, yardımlar, yardım konserleri, özellikle lösemili çocuklar ve yardıma muhtaç çocuklar için ücretsiz konserler akla gelir. Bunların dışında uyuşturucu karşısında her zaman sosyal yardımlaşma öncüsü olmuştur.

 

Yeşim Salkım Film Ve Dizileri

Yeşim Salkım'ın film kariyeri 1996 yılında Eşkıya filmi ile başlamıştır. Bundan sonrası da Fosforlu Cevriye, Vizontele, Şarkıcı, Deli Mavi, Sessiz Gemiler, Huzur Sokağı, Kocamın ailesi, Bit Palas, Mahallenin Muhtarları, Eğreti Gelin, Büyü gibi film ve dizilerle devam etmiştir. Arada sinema filmi ve tiyatro oyunları da yer almıştır. Yeşim Salkım müzik kariyeri ile olsun, oyunculuğu ile olsun Türkiye de dikkat çeken sanatçılar arasında olmayı başarmıştır.