Yavuz Bingöl Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

7 Ekim 1964 yılında İstanbul da doğmuştur. Babası  Yılmaz Bingöl Edebiyat  annesi Şahsenem hanım halk ozanı müzisyenidir. Annesi babası Kars Sarıkamış doğumludur. Oğuz ve Efsun adında iki kardeşleri vardır. Yavuz Bingöl babasının işi dolayısıyla eğitimini çeşitli illerde tamamlamak zorunda kalmıştır. Öğrenime Kars Digor da başlamıştır daha sonra  Konya Karapınar Kayalı ilkokulunda okuluna devam etmiştir. Oradan Malazgirt   ilkokuluna geçmiştir. Ankara  Devlet konservatuar  piyano bölümüne iyi bir derece ile girdi.  14- 15 yaşlarında iken anne ve babası boşandılar. Bir süre müziğe ara verdi. Evin geçimine yardımcı olmak için çok çeşitli işlerde çalışmıştır. Anne babası boşandıktan sonra İzmir’de  kendi evlerine geçtiler. O dönem de müziğe tekrar başladı. 1984 yılında askere gitti. Askerliğini Erzurum ve Karsta yaptı. 18 ay boyunca müzikle ilgili çalışarak kendini geliştirme fırsatı buldu. Askerden döndükten sonra 1986 yılında evlendi. Bu evlilikte Türkü Sinem adında bir kızı dünyaya geldi. Yavuz Bingöl 3 kere evlendi ve dördüncü evliliğini de Öykü Gürman ile yaptı.2015 yılında   ise evlendiler. Izmirde  Narlıdere de  Güzel Sanatlar Fakültesinin bulunduğu sokağa Yavuz Bingöl  Sanat Sokağı adı verilmiştir. 


 Yavuz Bingöl Albümleri Ve Şarkıları 


İlk albümü  Sen Türkülerini Söyle albümüdür. Bu albüm büyük bir ilgi gördü. Daha sonra çıkardıkları ise Baharım Sensin,  Gülen Az, Sitemdir, Unutulur Her şey gibi albümlerdir. 1998 yılında Cumhuriyet adli sinema filminde oynadı. 1999 yılında ise Salkım Hanımın Taneleri adlı filmde rol aldı. Bu rollerle adını  sinemaya  da   yazdırdı. 2008 yılında   Yönetmen Nuri Bilge Ceylan filmlerinden üç Maymun  filminde de rol almıştır. Yavuz Bingöl   2013 yılında Karagül adlı bir dizide başrol olarak oynamıştır.  Birçok sinema filmlerinde de ünlü isimlerle birlikte rol aldı. Yavuz Bingöl  1987 yılında  Grup Umuda Ezgi  adında bir müzik grubu kurmuştur.  İzmir Fuarı’na gelen birçok sanatçıya bağlaması ile eşlik etmiştir ve bu biraz da kariyer başlangıcında etkili olmuştur. İzmirli arkadaşı  Nihat Aydın ile birlikte bir müzik grubu kurmuşlardır.  Bu grupta müzik çalışmalarını tam olarak 7 yıl sürdürmeyi başarmıştır.  Ateş,  Aydın ile birlikte, Biz, Yâre, Kül, Sen Türkülerini Söyle gibi birçok albümü vardır. Şarkıları  çok dinlenen  Yavuz Bingöl sesini herkese duyurmuştur. Şarkıları  Geri Dön, Uzaktan Sevdim, Tuna, Bir Kara Sevda,  Mircan,  A İstanbul,  Kırmızı Gül,   Dağlar Dağlar,  Bir çift Turna,  Mühür Gözlüm,  İz kalır  gibi birçok şarkıları   vardır.


 Yavuz Bingöl’ün Oynadığı Filmler 


2015 tarihinde vizyona giren Aşk Sana Benzer filminde başrolde oynadı. Yavuz Bingöl  ile birlikte Burak Özçivit, Fahriye Evcen,  Selim Bayraktar  da birlikte rol aldı. Iraklı bir yönetmenin çektiği filmde başrolü oynadı. Dar Elbise adlı sinema filminde  Tuba Büyüküstün, Caner Cindoruk,  Hazar Ergüçlü, İnanç  Konukçu, Devrim Yakut ve Canan Ergüder ile rol arkadaşlıkları olmuştur. Tiyatroda da birçok rol aldı. Sevda kuşun kanadında, Aşk Zamanı, Dar Elbise,  Aşk  Sana Benzer, Sev beni,  Karagül,  Bulutların Ötesi, Ateşe Yürümek,  Eve dönüş, Eşref Saati,  Zerda, Üç maymun,  Beyaz melek,  Yanık koza,  Cumhuriyet,   O Şimdi Asker  gibi yapımlarda  da rol almıştır. Tiyatro dalında da adını yazmıştır. 2011 yılında Keşanlı Ali Destanı Sadri Alışık tiyatrosunda oynamıştır. Yönetmenliğini  Ahmet Mümtaz Taylan yapmıştır. Bir diğer tiyatro ise  2009 yılında oynadıkları  72.koğuş tiyatrosudur. Kısacası Yavuz Bingöl yalnızca türkücülüğü ile öne çıkan bir sanatçı değildir. Aynı zamanda kariyer yaşamındaki çok yönlülüğü ile de öne çıkan usta bir sanatçıdır.