Volkan Konak Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Volkan Konak, Trabzon’a bağlı Maçka İlçesi’nde dünyaya gelmiştir. 1967 doğumlu olan sanatçı, ilk ve orta dereceli okulları bulunduğu ilçede tamamlamıştır. Sanat camiasında Kuzey’in oğlu diye de nitelendirilen sanatçı, yüksek tahsilini ise İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda bitirmiştir. Çok sayıda yöre türküsünü derleyip, repertuara katan sanatçı, kendi besteleri ile de adından söz ettirmektedir. Volkan Konak, konservatuar eğitiminin yanı sıra, Sosyal Bilimler branşında da yüksek lisans yapmıştır.  Bu arada türkü derlemeleri ve bestelerine de devam etmektedir. Bu dönemlerde yaptığı çok sayıda başarılı yapımı bulunmaktadır.

 

Volkan Konak’ın Sanat Hayatı

Volkan Konak, Karadeniz’in hareketli enerjik yapısını, türkülerine de yansıtmıştır. Neşeli ve hareketli görünen Karadeniz insanının bir o kadar da duygusal yanını ve üzüntülerini de şarkılarına yansıtmıştır. Volkan Konak’tan önce pek de bilinmeyen bazı yöresel ağıtları, sanatçı sayesinde tüm Türkiye tanımış ve öğrenmiştir. Sosyal içerikli çok sayıda şarkısı da bulunmaktadır. Çernobil kazasından en çok etkilenen bölge olan Karadeniz yöresinin acılarına, türkülerinde yer vermiştir. Çernobil felaketi sonrasında kanser vakalarında artış görünen Karadeniz’de, pek çok aile de bu olayın acı izleri yer almaktadır. Yetkililere seslenen ve bu konuda sanatçı duyarlılığı ile şarkılar yapan Volkan Konak’ın yeri ayrı tutulmaktadır.

Babasını kanserden yitiren sanatçı ona ithaf ederken aynı zamanda tüm yöre insanının duygularına da tercüman olan Cerrahpaşa Şarkısını bestelemiştir. Çıkardığı albümlerden bazıları derleme, bazıları da kendi besteleridir. Suların Horonu adlı albümü, Karadeniz Bölgesi’nin bilinen ve az bilinen şarkıları ile doludur. Yöre ağzını doğru kullanarak akıcı Türkçesi ile icra ettiği şarkılar, duygu yüklüdür. Sanatçının tanınmasını sağlayan albümü ise Efulim’dir. 1991 yıllarında çıkardığı bu albüm ile yükselmeye başlamıştır.

 

Sosyal Konulara Duyarlılık

Volkan Konak, yaşadığı dönemin siyasi ve sosyal konularından etkilenen ve bunu sanatına yansıtan başarılı yorumculardandır. Tasvip etmediği konulara bakış açısını, şarkılarında görmek mümkündür. Sanatçı, Karadeniz Türküleri kadar, diğer yöre şarkılarını da başarılı bir şekilde icra etmektedir. Yaptığı besteler kadar, kendine has üslubu ve yorumları da sanatçıyı, başarılı yorumcular arasına sokmaktadır. Kahramanlık türkülerindeki coşkulu sesi, Karadeniz insanın vatansever ve milliyetçi yanını da yansıtmaktadır.

Gelir misin Benimle Albümü ile de büyük bir çıkış yakalayan sanatçı, 1990’lı yıllarda adından en çok söz edilen sanatçılar arasındadır. Cerrahpaşa Şarkısı ile tüm kamuoyunun dikkatini yöreye çekmiştir. Şu anda da en büyük emeli olan kanser hastanesini Karadeniz’e kazandırmak için var gücü ile çalışmaktadır. 1994 yılında askerliğin ardından çalışmalarına devam etmiştir. 1998 yılında ise Kuzey Müziği kurarak, prodüksiyon çalışmalarına devam etmiştir. Albümlerine yöresel isimler de veren sanatçının bir albümü de Pedaliza ismini taşımaktadır.

 

Sanatçının Ödül Aldığı Çalışmalar

Sanatçı pek çok dalda ödüller almıştır. Bunlar arasında, Maranda, Mora Albümleri, Kral TV ve Hürriyet Altın Kelebek erkek assolist ödülleri ilk akla gelenlerdir. Altın plak ödülleri ile de başarılı sanat hayatına devam etmektedir. Sanat hayatını siyasi kişiliğinden ayrı düşünmeyen ve her fırsatta şarkılarında da yer veren sanatçılardan biridir. Cumhuriyet ilkelerine bağlılığı ve şarkılarında da her ortamda dile getirmesi, pek çok kesim tarafından sevilmesine neden olmuştur. Karadeniz insanının değişken ruh halini, enerjisi ve pozitif bakış açısını şarkılarında da görmek mümkündür. Şimal Rüzgârı adlı albümü de en ses getiren albümleri arasındadır. Nazım Hikmet ve Sunay Akın gibi ünlü sanatçıların eserlerini de besteleyerek, bu şiirleri, müzikal anlamda da ölümsüzleştirmiştir. Türk Halk Müziği’ne yaptığı modern tarzda yaptığı beste ve derlemelerle unutulmayacak isimler arasındadır.