Tuna Kiremitçi Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Çoğu kişi onu son dönemlerde ünlü isimlerle birlikte yapmış olduğu düetler ve söylediği şarkılarla tanımış olsa da, Tuna Kiremitçi’nin başarılarla dolu bir hayat hikâyesi bulunmaktadır. İmza attığı pek çok şiir, roman ve film bulunan Kiremitçi, son yıllarda ise kendisini yalnızca şiire ve şarkılara vermiştir. Yıldız Tilbe, Gonca Vuslateri, Sena Şener gibi isimlerle birlikte söylediği şarkılar, büyük bir kitle tarafından sevilerek dinlenilmiştir. Ayrıca Kiremitçi’nin hem sinema alanında, hem de edebiyat alanında almış olduğu ödüller bulunmaktadır.

 

Doğumu ve Çocukluğu

Türk müzisyen, yazar ve şair olan Tuna Kiremitçi, 24 Şubat 1973 yılında Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Esasında Filibe kökenli bir ailenin çocuğu olan Kiremitçi, ilk ve orta öğretim yıllarını Eskişehir’de geçirmiştir. Daha küçük yaşlardan itibaren kitaplara ve şarkılara ilgi duyan Kiremitçi, kendisindeki bu yönü sürekli olarak geliştirmeye çalışmıştır. Daha ortaokul yıllarında, yaşına göre başarılı denilebilecek nitelikte şiirler kaleme almıştır. Lise öğrenimini ise Galatasaray Lisesi’nde tamamlamıştır. Kiremitçi, özellikle bu yıllarda müziğe ve edebiyata olan tutkusu büyük artış göstermiştir. Artık dünyaya edebiyatın ve sanatın geniş çerçevesinden bakmaya başlamıştır.

 

İlk Ödülünü 21 Yaşındayken Aldı

Şiir yazma konusundaki yeteneğinin sürekli olarak üzerine giden ve geliştirmeye çalışan Kiremitçi’nin Galatasaray Lisesi yıllarında yazmış olduğu bazı şiirler Varlık Dergisi’nde yayınlanmıştır. Sanat ve edebiyat çevreleri açısından büyük bir otorite olarak kabule dilen Varlık Dergisi’nde şiirinin yayınlanmış olması, lise çağındaki bir genç olan Kiremitçi için oldukça büyük bir başarıdır. Ancak o hep daha büyük başarıları kovalamıştır. 1994 yılında kaleme almış olduğu, ince olmasına rağmen çok güzel şiirler barındıran “Ayabakanlar” kitabı, Türk edebiyat dünyasında hatırı sayılır bir ödül olarak kabul edilen Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’nü almasını sağlamıştır. Bu dönemden sonra da başarılar ve ödüller Tuna Kiremitçi’nin peşini bırakmamıştır.

 

Git Kendini Çok Sevdirmeden

Edebiyat alanındaki üretimlerini yalnızca şiirlerle sınırlı bırakmayan Kiremitçi, 2002 yılında “Git Kendini Çok Sevdirmeden” adı ile bir roman yayınlamıştır. Kısa süre içerisinde 100.000 kadar okura ulaşmayı başaran bu roman, o dönem için edebiyat dünyasında da yıla damga vuranlar arasında söz edilmeye başlanmıştır. Kiremitçi bir sonraki sene ise ikinci romanı olan “Bu İşte Bir Yalnızlık Var” ile okuyucularının karşısına çıkmıştır. Bu kitabı da büyük beğeni toplayan Kiremitçi, romanlarında ünlü şairlerin dizelerini de yedirerek büyük bir zenginlik kazandırmıştır. Kiremitçi’nin yazmış olduğu romanlar, genellikle dramatik romantizm ya da romantik ironi olarak kategorize edilmektedir.

 

İlk Uzun Metrajlı Film

Üniversite eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tamamlayan Tuna Kiremitçi, burada eğitim gördüğü yıllarda pek çok kısa metrajlı film çekerek yarışmalara katılmış ve birçoğundan da ödül alarak dönmeyi başarmıştır. Zengin hayal dünyası ve edebiyat alanındaki birikimini sinemaya aktarmayı becerebilen yapısı ile Kiremitçi, sinema alanında da başarıyı yakalayabilmiştir. Tuna Kiremitçi ilk uzun metrajlı filmi olan “Adını Sen Koy”u da 2009 senesinde tamamlamıştır. Başrollerinde Engin Altan Düzyatan’ın oynadığı film, gişede beklenenin üzerinde bir başarıya ulaşmıştır.

 

Ünlü İsimlerle Düetler

Tuna Kiremitçi, tüm başarılarına rağmen en çok tanınırlığını son yıllarda ünlü isimlerle beraber yapmış olduğu düetler ve bestelerle kazanmıştır. Yıldız Tilbe gibi büyük yıldızlarla birlikte kamera karşısına geçen ve sevilen şarkıları birlikte söyleye Kiremitçi, son dönemde kendisini daha çok bu işlerle ön plana çıkarmaktadır. Söylediği şarkılar pek çok kişi tarafından hayranlık ile dinlenen Kiremitçi, aynı zamanda bir kız çocuğu babasıdır.