Tüdanya Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1966 yılında İzmir'in Bergama şehrinde doğan şarkıcı Tüdanya'nın gerçek adı Hatice Döngüdür. Fakir bir ailenin çocuğu olarak doğan Tüdanya ailenin 4. çocuğudur. Annesi kına gecelerinde darbuka ve tef çalan müzisyendir. Babası ise ayakkabı boyacısı olarak çalışıyordu. Çocukluğu fakirlik içinde geçen Tüdanya 14 yaşına geldiğinde Kendinden 15 yaş büyük biri ile zorla evlendirildi. Kardeşleri ufak yaşta evlendirilen Tüdanya 16 yaşında anne oldu.

 

İlk Çocuğunu Kaybedişi

Sorumsuz bir adamla evlenmesi çocuğunu kaybetmesine neden olmuştur. Babası gibi alkolik olan kocası tarafından dayak yiyen bakımsız ve açlık çektiği için çocuğunu kaybeden Tüdanya'nın ikinci evliliğinden iki çocuğu oldu. Şansı o dönem gülmeyen Tüdanya eşini bir kaza da kaybetti. Sanatçı o dönem baba evine dönerek yoksulluk nedeni ile tarlada çalışmaya başlamıştır ve yaşam mücadelesine devam edip  evlere temizliğe de gitmek zorunda kalmıştır. Hem tarlada pamuk toplayan hem de temizliğe giden Tüdanya hayatın kendisini farklı şekilde bir yola sokması ile bambaşka bir ortamda bulmuştur.

Tüdanya temizliğe gittiği pavyonlardan birinde şarkı söylediği sırada pavyon sahibinin sesini duyması ile hayatı değişmiş. Pavyon sahibi Tüdanya’ya sesinin güzel olduğunu ve Yıldız kumaşının olduğunu söyleyerek o dönemden sonra kendini sahnelerde bulmuştur. Yıllar sonra Tüdanya adından söz ettiren ve aranılan sanatçılar arasında yer almıştır. Uzun bir süre pavyonda çalışan genç kadın daha sonraları daha iyi yerlerde şarkılar söylemeye başlamıştır. Hatta ünü sayesinde son derece yüksek yerlere gelmeyi başarmıştır.

 

Tüdanya İlk Doğuşu

Arabesk dünyasında yerini alan Tüdanya Bergen ve Kibariye'nin yıldızının parladığı mekânda sahneye çıkmaya başlamıştır. Afişleri çıkarken Tüdanya hala temizliğe giderek geçimini karşılamaya çalışıyordu. O dönemlerde sahneye çıktığı gazino döneminde en ünlü aranjörlerden biri olan Bayram Şenpınar İbrahim Tatlıses ve Uğur Bayar'ın saz ekibi tarafından sesi beğenilen Tüdanya’ya kaset yapma teklifi gelir.

Tüdanya 1983'de Sıra Dağlar isimli ilk albümünü çıkartmıştır. Şarkı çıktığında tam 700.000 satmıştır. Şarkıcı Tüdanya ilk albümünün ardından ikinci albümü olan Azap adlı albümünü çıkarır. İlk albümü daha çok ses getiren sanatçı İzmir Fuarı için aranılan sanatçılar arasında yer alır. Konser çıkışı sırasında İbrahim Tatlıses bağlaması ile gelerek Seni Sevmeyen Ölsün adlı şarkıyı çalarak o güne damgasını vurur.

 

Seni Sevmeyen Ölsün

Tüdanya Seni sevmeyen ölsün adı şarkı için albüm kayıtlarına girer. Albüm hazırlığındayken 7 aylık hamiledir. Oldukça ses getiren bu albüm 2 milyon 750 satmıştır. Toplam yayınlanan 11 albümü bulunan Tüdanya arabesk dünyasında aranılan ve beğenilen isimlerden biri olmuştur. 11 yıl boyunca İzmir fuarına çıkan tek sanatçı unvanına sahip olan Tüdanya ünlü sanatçılar İbrahim Tatlıses, Bülent Ersoy, Yüksel Uzel gibi sanatçılarla aynı sahneye çıkmıştır. Tüdanya müziğin yanı sıra sinema dünyasında yer almıştır. Sanatçının toplam 5 filmi bulunmaktadır. Bunlar Sen Yaşa, Canımdan Can İste, Canımın Canısın ve Canımdan Can İste adlı filmleridir.

 

Tüdanya Şimdi  Ne Yapıyor?

80'li yıllara damgasını vuran şarkıcı Tüdanya İzmir'e dönerek  oradaki kültüre sadık kalmış. Şaşalı zamanların ardından hala ufak şeylerle bile mutu olabilen bir sanatçı olarak hayatına devam etmektedir. İzmir’de bir giyim mağazası açarak işletmektedir. 2007 de konser vereceği Tokat Turhal'a giderken trafik kazası geçiren Tüdanya kalça kemiği ve bacak kemiği kırılıp 2 yıl boyunca yatağa bağlı kalmıştır. O zamanlarda İşletmesini yaptığı mağazayı kaybeden Tüdanya sahne almaya halen devam etmektedir. Çeşitli konserler ve programlar yapan şarkıcı sanat yaşamına devam etmektedir.