Sinan Özen Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sinan Özen 1 Mart 1964 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum yeri Rize ilinin Çayeli ilçesidir. Sinan Özen’in çocukluğunun bir kısmı İzmit’te geçmiştir. İzmit’te bir süre yaşamasının sebebi ise babasının işleri dolayısıyladır. Sinan Özen daha sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşmiştir. Hayatının diğer kalanını İstanbul’da sürdürmeye devam etmiştir. 

 

Eğitim Hayatı

Sinan Özen, ilköğretim ve ortaöğretim eğitim hayatını İstanbul’da görmüştür. Bu eğitim ve öğretimlerini tamamladıktan sonra Sinan Özen lise eğitimi için ise tekrar Rize’ye dönmüştür, burada Rize Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenim görmüştür. Bu lisenin Torna Tesviye bölümünde okumuştur. Lise öğrenimi tamamladıktan sonra kendi mesleği ile alakalı iş bulabilmek adına tekrar İstanbul’a gitmiştir. Ancak bu süreçte okulunu okuduğu mesleğin aksine, müzik sevgisi ve ilgisi ağır basmıştır. Bu nedenle eğitim gördüğü bölümü bir kenara bırakıp müzik alanına yönelmiştir. Çünkü Sinan Özen’deki bu müzik sevgisi ve ilgisi lise yıllarına kadar uzanmaktadır. Daha o dönemde bu sevgi epey ağır basmıştır. Bu sebeple de müzik alanında çalışmayı seçmiştir. Yaptığı çalışmalar sayesinde de çok yüksek bir kariyer elde etmeyi başarmış son derece ağır başlı sanatçılarımız arasında yer almıştır.

 

Müzik İle İlgili İlk Adımlar 

Sinan Özen bu müzik sevgisi ve ilgisinin ardından bu konudaki ilk somut adımını atarak 1981 yılında bir gazetenin ses yarışmasına katılmıştır. Sinan Özen katıldığı bu müzik yarışmasını kazanmıştır. Ancak onun istediği ve beklediği tarzda fırsatları yakalayamamıştır. Düşündüğü tarzda teklifler alamamıştır. O yüzden bu dönemde hayal kırıklığı yaşamıştır. Fakat müzik hayatına son vermemiş aksine daha profesyonel olarak müzik yaşamına adım atmaya çalışmıştır. Bundan sonraki süreçte ise nota ve solfej dersleri almaya başlamıştır. Bu müzik yaşamını geliştirmek adına olan dersleri Süheyla Altmış dört’ten almıştır. Süheyla Altmış dört ile bir arkadaşının vesilesiyle tanışmıştır. Ardından bestekâr olan İrfan Özbakır’dan ud ve nota dersleri almıştır. Bütün bu gelişmeler aracılığı ile ve hocalarının desteği ile de 1982 senesinde İstanbul Devlet Konservatuarı’na girmiştir.

 

Müzik Yaşamı

Sinan Özen profesyonel müzik yaşamına 1989 senesinde başlamıştır. " Rüyalarım Olmasa" adını taşıyan albümü ile müzik hayatına giriş yapmıştır. Okey Plakçılık şirketi ile çalışmıştır. Bu şirketten 8 albümü çıkmıştır. Bu albümler içerisinde onu üne kavuşturan şarkıları; "Öpsene Beni" , "Ölürüm Yoluna" , "Sigaramın Dumanı Sen" ve "Evlere Şenlik" adlı parçalarıdır. Sinan Özen 1988 senesinde ise Akbaş Plakçılık şirketi ile çalışmaya başlamıştır. Bu şirketten 4 albümü çıkmıştır. Bu albümlerinin isimleri ise şöyledir; "Tek Başına" , "Serseri Gönlüm" , "Gitsem Uzaklara" ve "Islak Islak" adlı parçalar. Sinan Özen daha sonra ise Sinan Müzik adlı şirket ile çalışmıştır. Sinan Özen 1989 yılından günümüze kadar sanat hayatına devam etmektedir. Toplam 17 albümü ve 5 tekli çalışması vardır. Pop, fantezi, arabesk tarzlarında şarkıları vardır. Birçok şarkısına klip çekmiştir. 90'lı senelerde fantazi müzik alanında başarılar yakalamıştır, şarkıları beğeni toplamıştır.

 

Sinan Özen’in Yer Aldığı Diziler 

Sinan Özen müzik hayatı dışında bir de dizilerde oyunculuk yapmıştır. Yer aldığı projeler, Gecenin Işıltısı, Arka Sokaklar 2.sezon, Tirvana, Kurasların Efendisi. 2000 yılında Tirvana adlı tv dizisinde, 2007 yılında ise Arka Sokaklar adlı tv dizisinde oyunculuk yapmıştır.

 

Özel Yaşamı

Sinan Özen, 22 Mayıs 2016 senesinde evlenmiştir. Eşinin ismi Burcu Kartal’dır. Burcu Kartal eczacıdır. Sinan Özen, Burcu Kartal ile Almanya’daki bir konserinde tanışmıştır. İki yıllık birlikteliklerinin ardından Ataşehir Sheraton’da yapılan nikah töreni ile dünya evine girmişlerdir.