Sıla Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

17 Haziran 1980 yılında Denizli'nin Acıpayam ilçesinde dünyaya gelmiştir. İzmirli bir annesi ve Denizlili bir babası vardı. Hiç kardeşi yoktu yani ailesinin tek evladı idi. Annesi Ömür Gençoğlu eczacı  ve babası Şükrü Gençoğlu siyasetçi idi. Annesiyle babası 1973 yılında nişanlanmış ardından 1975'te ise evlenmişlerdir. Babası 1990 yıllarında Doğru Yol Partisi'nin Denizli il başkanlığı görevine başlamış fakat bir zaman sonra istifa etmiştir. Eğitim yaşamı için İzmir' e ardından İstanbul' a yerleşmiştir. Sahne hayatıyla ilgili eğitim almaya lise döneminde başlamıştır. Bilgi Üniversitesi'ndeki caz eğitiminin ardından uzun zaman Kenan Doğulu' ya vokallik yapmıştır. 

 

Sıla’nın Keşfedilmesi

1990 yılında eğitim dili Fransızca olan Tevfik Fikret Okulları'na girmiş, 1997 yılına dek burada eğitimini tamamlamıştır. Buradaki müzik öğretmeni olan Aziz Pelen, Sıla'nın müziğe alakasını fark edip, onu okul korolarında ve tek başına programlarda sahneye çıkmıştır. Lise eğitiminin ikinci sınıfında özel şan dersine başlamıştır. İzmir Devlet Opera ve Balesi şarkıcılarından Sabahat Tekebaş'la şan ve ses eğitimi için çalışmaya başlamıştır. 1998' de üniversite eğitimi için İstanbul' a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir yıl okumuş, ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü' ne girmiştir. Bu dönemlerde Aydın Caz Festivali’nde bir caz grubunda solist olarak da çalışmıştır. Sonrasında ise kariyer yolunda hızlı bir yükseliş olmuştur.  Nükhet Ruacan' la ses eğitimi için çalışmış ve eğitim döneminin sonralarında kendisine mühim katkılar sağlayacak olan Efe Bahadır' la tanışmıştır. Kısa bir zaman sonrasında Kenan Doğulu ile tanışmış, sanatçının yedi yıl vokalistliğini yapmıştır.

 

Besteci Kimliği ile Sıla

Sanatçının yapmış olduğu besteler ve yazmış olduğu şarkı sözleri Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu  gibi pek çok meşhur sanatçının albümlerinde yer almıştır. Büyük kitleler kendisinin sesiyle ilk defa Sezen Aksu'yla yapmış oldukları Sıla dizisinin şarkısı olan beste aracılığıyla tanıştı.

 

Albümleri

Sanatçı 2007 yılında yapım sürecinde Sezen Aksu, Kenan Doğulu, Ozan Doğulu, Yalın ve Efe Bahadır' ın içinde bulunduğu kendi ismini taşıyan ilk albümünü çıkarmıştır. Bu albümün çıkış parçası Dan Sonra ile ülkemizde kısa süre içerisinde 1 numaraya ulaşmış ve 3 ay boyunca zirvede kalmıştır. İkinci klibini ise Kenar Süsü isimli şarkıya çekmiştir. İkinci albümünü 2009' da çıkartan şarkıcı, bu çalışmanın ilk teklisi olarak Sevişmeden Uyumayalım' ı tercih etmiş ve bu parça 3 hafta süresince 1 numara olmayı başarmıştır. İkinci tekli olarak İnşallah parçasını tercih eden sanatçı, bu şarkısı ile de ülkemizde 2 numaraya kadar yükseldi. Yara Bende adlı üçüncü teklisine Kemal Doğulu'nun yönetmenlik yaptığı bir klip hazırlayan sanatçı, bu parçasıyla da 4 numaraya yükselmiştir.

Albümü içerisinden klip çektiği dördüncü parça ise, konser görüntülerinden oluşan Bana Biraz Renk Ver parçası olmuştur. 2010 yılının Mart ayında çıkan bu şarkı ülkemizdeki listelerde 3 numaraya yükselmiştir. 2010 yılının Haziran ayında Ozan Doğulu'nun ilk albümü için söylediği Alain Delon ile ülkemizde bir numaraya yerleşen sanatçı, aynı sene Kasım ayının bitiminde üçüncü albümü Konuşmadığımız Şeyler Var' ı Sony Music vasıtasıyla çıkarmıştır. D&R' ın Çok Satan Albümler Listesi'nde 1 numaraya ulaşmış çalışma, bir sene süresince de zirvede kalmıştır. 100 bin satış yapıp 2010 yılında ülkemizde en çok satan yedinci çalışma olmuştur. Albüme çekilen klipleri ise ülkemizde Resmi listelerde üst sıralara yükselmiştir. Özellikle Acısa da Öldürmez parçası büyük yankı uyandırmıştır.