Sibel Tüzün Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sibel Tüzün ya da Ayşe Sibel Tüzün, 29 Eylül 1971 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Türk yayın kurumu TRT'ye ait olan Radyo İstanbul'un çocuk korosunda görev almıştır. Kariyerine burada devam eden Tüzün, ilerleme kaydederek aynı kurumun gençlik korosuna geçiş yapmıştır. Bu aşamalarda çok seçkin grup müzik öğretmenlerinden ve koro ustalarından eğitimler almıştır. Şarkıcı, oyuncu besteci ve söz yazarı kimliklerine sahiptir. Opera ve batı müziğiyle ilgili eğitimlerde alan Sibel Tüzün, almış olduğu eğitimlerden ayrı olarak Pop, Rock ve jazz alanında çalışmalara imza atmıştır. 1992 yılından itibaren müzik içerisinde sürekli bulunmuş ve kariyerinde ciddi ilerlemeler kat etmiştir.

 

Sibel Tüzün'ün Eğitim Hayatı

1978 yılında TRT İstanbul radyosunda çocuk korosu, gençlik korosu gibi işlerle ilerledikten sonra, Cenan Akın, Gökçen Koray, Hikmet Şimşek, Yücel Elmas gibi isimlerle çalışma imkânı bulmuştur. Kariyerine ilk temelleri bu insanlarla atan Sibel Tüzün, lise yıllarında pop ve rock müziklerle ilgilenmiştir. 1986 yılında katılmış olduğu, Milliyet Liseler Arası Yarışması'nda üçüncü olmayı başarmıştır. Bir süre sonra Melih Kibar ile tanışan sanatçı, reklam filmlerinin seslendirmelerini yapmıştır. Sahne çalışmaları yaparken, Nilüfer, Erol Evgin, Ajda Pekkan gibi usta isimlerle bir araya gelmiştir. Müzik albümlerinde bulunan bu isimlerle başarılı çalışmalara imza atmıştır. 1988 yılında elde etmiş olduğu başarıyla, İstanbul Devlet Konservatuarı Opera ve Konser Şarkıcılığı bölümüne birinci olarak girmiştir.

 

Sibel Tüzün'ün Albümleri

Sibel Tüzün bir çok stüdyo albümüne imza atmıştır. Bunlardan ilki, 1993 yılında çıkan Ah Bu Kızlar albümü olmuştur. Sonrasında 1995 yılında Nefes Keser Aşklar albümünü çıkarmıştır. Başarılarına durmaksızın devam eden şarkıcı hız kesmeden 1998 yılında da Hayat Buysa Ben Yokum Bu Yolda adlı bir albüm daha çıkarmıştır. Albümlerini 2001 yılında Yine Yalnızım, 2003 yılında Kırmızı, 2010 yılında ise Saten isimli albümler takip etmiştir. Çıkarmış olduğu albümlerinde başarılı şarkılara imzasını atmıştır. Aynı zamanda Sibel Tüzün 2004 yılında Kıpkırmızı Filmografisi, 2007 yılında Çılgın Dershane Kampta, 2012 yılında ise Survivor Ünlüler-Gönüllüler (Yarışma/Show Tv) isimli remiks albümlerini de çıkarmıştır.

 

Sibel Tüzün Survivorda

Sanatçı 2012 yılında, sunuculuğunu Acun Ilıcalı'nın yapmış olduğu Survivor Ünlüler-Gönüllülere katılmıştır. Dominikte yapılan bu zorlu yarışmada Sibel Tüzün üç kişi ile elemeye kalmış ve elenen taraf olmuştur. Yarışmacının takımında Alp Kırşan, Almeda Abazi, Anıl Tetik, Merve Büyüksaraç, Nihat Altınkaya gibi isimler bulunmuştur. O sene Survivor Ünlüler-Gönüllüler birincisi Nihat Altınkaya olmuştur.

 

Sibel Tüzün'ün Evlilikleri

Sibel Tüzün'ün ilk evliliği, iki sene flört ettiği Levent Candaş ile olmuştur. 1997 yılında evlenen ikili 5 sene sonra evliliklerini bitirmeye karar vermiş ve 2001 yılında yollarını ayırmıştır. İkinci evliliğini ise eski bankacılardan Engin Güven ile olmuştur. 2005 yılında evlenen ikilinin aynı yıl Elaya Amber adında bir kızı dünyaya gelmiştir. 2010 yılının Kasım ayında bu evlilikte sonlanmıştır. 

 

Sibel Tüzün Eurovision

Sibel Tüzün 2006 yılında Atina'da düzenlenen Eurovision Şarkı yarışmasına katılmış ve burada Türkiye'yi temsil etmiştir. Sanatçının Türkiye'yi temsil ettiği Süperstar şarkısı ile 8. olmuştur. Bu şarkının söz ve bestesi şarkıcının kendisine aittir. Bir dönem Eurovision'a katıldığı hakkında pişman olduğunu belirten bir ropötraj vermiştir. Ancak bu da onun için bir deneyim olmuştur. Müzik hayatı dışında sanatçı sporla da yakından ilgilenmektedir. Otomobil sporları ve yelkenle yakından ilgilenen sanatçı, iki sezon boyunca ünlü rallici Ethem Genim'in copilotluğunu üstlenmiştir. Sanatçı bir dönem saçlarını kazıtmış ve bu şekilde kullanmıştır.