Sibel Can Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sibel Can 1970 Fatih Karagümrük doğumludur. İlkokul mezunudur. Annesi Bursalı babası Yugoslav göçmenidir. Asıl ismi Sibel Cangüre'dir. Babası Engin Cangüre bir keman sanatçısıdır. Sibel Can'ın müzikle tanışması babasının kemanı eşliğinde önce yurtdışında daha sonra Türkiye'de şarkı söyleyip dans ederek başlamıştır.

 

Sibel Can ve Oryantallik

Sibel Can henüz 14 yaşındayken gelen teklifler üzerine oryantallik yapmaya başlamıştır. Turnelerde babasıyla birlikte sahnelere çıkması ile tanınma başlanmıştır. Oryantallikte başarısı da dikkat çekicidir.

O dönemlerde Galata Kulesi'nde sahne olan Sibel Can ilk başlarda yaşı küçük olduğundan yaşı gizlenmiş fakat daha sonra  hayatı Nükhet Duru'nun Gazinocular Kralı Fahrettin Aslan'a tavsiye etmesi üzerine tam anlamıyla değişmiştir. Ve Maksim Gazinolarında ilk sahnesini  almıştır. 17 yaşındayken artık assolisttir. 

 

Sibel Can ve Maksim Gazinoları 

Sibel Can'ın yaşının küçük olması sebebi ile yaşı büyüttürülerek gazinonun oryantal dansçısı olmuştur. Yaşı 6 yaş büyütülür. Artık sahneye çıkmasında bir sorun kalmamıştır. Sibel Can 3 yıl dans ettikten sonra o dönemin değişmez sanatçıları Muazzez Abacı, Neşe Karaböcek ve Emel Sayın gibi isimlerin altında çalışma imkânı başlamıştır. Sibel Can'ın arzusu her zaman için şarkı söylemektir. Dans'ı basamak olarak kullanmıştır. Ve dansa noktayı koyup ses için dersler almaya başlamıştır. Assolistlik ise 17 yaşındayken gelmiştir.

Sibel Can 1987 yılında ilk albümü olan Günah Bize'yi çıkarmıştır. Bu albümde destekçisi Orhan Gencebay olmuş ve albüm satış rekorları kırmıştır. 1988 de dönemin popüler oyuncusu Hakan Ural ile evlenmiştir. Bu evlilikten 2 çocuğu vardır. Sibel Can için her yıl albüm çıkarmak kati bir karar halindedir. Her albümle yükselişi bir tık daha artmaktadır. 1995 Şarkılarda Senden Yana albümü gelmiştir. 1997 ise Sibel Can için patlama yaptığı bir yıldır. Serdar Ortaç'tan aldığı Padişah şarkısı ile en çok konuşulan isim haline gelmiştir.

 

Sibel Can ve Özel Hayatı 

Henüz 17 yaşındayken dönemin popüler oyuncusu Selçuk Ural'ın oğlu Hakan Ural'la evlenmiş ve 2 çocuk sahibi olmuştur. Evlilikleri 1999 yılında bitmiştir. Daha sonra 2000 yılında iş adamı Sulhi Aksüt ile evlenmiş ve 1 çocuk sahibi daha olmuştur. 2010 yılında boşanmıştır.

Sibel Can 2000 yılında İşte Türk Sanat Müziği, İşte Sibel Can adlı albümle kendince yeni bir döneme girmiştir. Sahne çalışmalarının yanı sıra popülerliğinin verdiği hızla da birçok film ve dizide de oynamıştır. Kaldırım Çiçeği, Berivan bunlardan bazılarıdır. 2007 yılında Akşam Sefası albümü ile sevenleriyle buluşmuştur. 2011-2012 hemen her yılda çıkan yepyeni albümler ve beraberinde eşsiz şarkılar ve tabi ki Sibel Can yorumu artık klasikleşmiş bir hal almaya başlamıştır.

 

Sibel Can ve Arabesk 

Hemen her yıla imzasını attığı albümler eşliğinde geçen müzik hayatında 2016 yılı Arabesk adlı albümün çıkması ile fark yaratmıştır. Gülüm Benim'lerden, Yalnızım Dostlarım'a kadar, Mavi Mavi'lerden Mutlu Ol Yeter'lere kadar giden en sevilen şarkıları kapsayan bu albüm çok sevilmiştir. Ciddi bir Orhan Gencebay hayranıdır. Altın Kelebek'den En İyi Arabesk Fantezi müzik sanatçısı ödülünü almıştır.

Sibel Can  1987 yılından itibaren 2018 yılına kadar hemen her yılı bir albümle taçlandırmış ve sevenlerine armağan ettiği parçaların hala dillerde olması  farklılığıdır. Kliplerinde güzelliğinin yanı sıra kadife ses olarak adlandırılan yorumları ile de Sibel Can sevgisi katlandıkça katlanmıştır. Şimdi bütün konser alanlarında, Açıkhava konserlerinde, özel konserlerde Sibel Can ismi vazgeçilmezdir. Sesi ile sahnelerde, popülerliği ile film ve dizilerde, reklamlarda, marka yüzlerinde olmanın yanı sıra çeşitli Tv programlarında da görev alarak kariyerini renklendirmeyi başarmıştır. Her zaman gülen yüzü, ışıl ışıl masmavi gözleri ve rahatlatıcı ses tonu ile sevilen bir sanatçı olmanın özelliklerini doya doya taşıyan biridir.