Sibel Bilgiç Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1 Kasım 1971 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Bilgiç, ilkokul, ortaokul ve liseyi Ankara'da okumuştur. Liseye devam ederken, bir yandan da Hacettepe Devlet Konservatuarı’nda şan eğitimleri almıştır.  TRT'nin 1986 yılının Temmuz ayında yaptığı Müzik Maratonu isimli yarışmaya ablası olan Ulya Bilgiç'le beraber çağırıldılar.

Yarışmanın 1986 yılı Ağustos ayında yayınlanan bölümünde Sibel Bilgiç, Hulusi Kentmen gibi ünlü isimlerden oluşan jürinin karşısında bir şarkı söyledi. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde eğitimine devam ederken kazanmış olduğu bir bursla ABD'ye gitti ve lise mezuniyet belgesini buradan aldı.

Lise 1 ve 2. sınıfı okurken aynı zamanda Ankara Devlet Konservatuarı’nda koro ve şan eğitimleri de aldı. Sanatçı Türkiye'ye döndüğü zaman Best Hotel ve Karpiç Bar gibi mekânlarda sahne aldı.

 

Profesyonel Müzik Hayatına Geçişi

1990 senesinde Zerrin Özer'e vokal yapmıştır. Hilton Ankara Oteli'nde caz ve pop caz parçaları seslendirerek profesyonel müzik hayatına giriş yaptı. Bu sıralarda Nilgün Belgün ve Volkan Sevcan ile beraber kabare yapmışlardır.

Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde eğitim almıştır. Eğitim aldığı zamanda bir Amerikan firmasında satış müdürü olarak çalışmıştır. Başlangıç olarak albüm çıkarmayı hedeflemeyen şarkıcı, ardından profesyonel anlamda bir şeyler yapmaya karar verdi.

Ercan Saatçi vasıtası ile Banko Müzik'le anlamıştır. Bir senelik hazırlık sürecinden sonra 1996 yılının Ekim ayında Alışamadım isimli albümü çıkardı. Ayni isimli parçası büyük yankı uyandırdı. Bu parça o senenin en fazla dinlenen Türk pop şarkılardan biri oldu. 

 

Oyunculuk Deneyimi

1997 yılının Nisan ayında Star TV'de başlayan fakat yalnızca 13 bölüm süren Yalan Dünya dizisinde rol almıştır. Ayni zamanda Aykut Gürel'in bestelediği jenerik parçasını da söylemiştir. Yine 1997 yılının Ekim ayında Trabzonspor kulübü eski başkanlarından olan Mehmet Ali Yılmaz'la başlayan ilişkisi ile beraber müzik çalışmalarına ara vermiştir.

İkili 8 sene süren bir birliktelik yaşamıştır. 2005'te ilişkisini noktalaması ile beraber Mona Lisa Lazer Epilasyon ve Güzellik Merkezi adında bir işyeri açtı. Tiyatro Kedi'nin yaptığı Kazablanka müzikalinin 2005-2006 döneminde Lisa karakterine hayat vermiştir. 2006 yılında bir single yayınlayacağını söylese bile bu piyasaya sürülmedi. 2007 yılı Aralık ayında iş adamı Ulvi Süvarioğlu'yle dünya evine girdi. Fakat 1.5 ay süren evlilik ayrılıkla sonuçlandı. 

 

Hayatının Farklı Yönleri 

2008 yılında gırtlak kanseri tedavisi olmuştur. Yine aynı yıl Can Dündar'ın yazmış olduğu bir şiirden bestelenmiş Bilemedin isimli bir single yayınlayacağını söyledi ama bu da çıkmamıştır. Aynı sene müzik hayatına dönüş yaptı. Hem de iş kadınlığına devam etmiştir. 2012 yılında Aşk Çarpsın Beni isimli EP'sini çıkardı. 2014 yılında ise bu albüm kliplerinin bir müzik kanalında çalınmadığını söyledi. 26 Ağustos 2017 yılında sanayici Ali Bellikan'la dünya evine girdi. 2019 yılında mücevher tasarımcılığına adım atmıştır. Sanatçı müzik ve iş yaşamını beraber sürdürmektedir. 

 

Albümleri

Alışamadım albümündeki şarkıları; Alışamadım, Eni Konu Bir Yürek, Yapma, Yazlar Bitti, Kıskanmasam, Aşk, Aklıma Gelmezdi, Gülüm, Rahat Uyu Onno(Onno Tunç anısına). Katıldığı bir televizyon programında geçmişte yapmış oldukları kabareden "Biz o zamanlar Stand-Up Show yapıyorduk" diyerek bahsetti.

Ayrıca bu programda kadınları makyajsız beğendiğini, makyajla insanların 10 yaş daha büyük göründüğünü dile getiren açıklamalarda bulunmuştur. Müziğe verdiği aranın ardından albüm çıkaracağını söyleyen şarkıcıya Türkiye'nin dört bir tarafından gerek aranjörler gerekse hayranları besteleriyle  destek oldular. Verdiği bir röportajda bunun bir Maxi single olduğunu söylemiş ve 5 şarkıdan oluşacağını belirtmiştir. Ama yarı albüm de diyebiliriz diye eklemiştir.