Sibel Alaş Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sibel Alaş'ın doğum tarihi 13 Şubat 1973'tür. İzmit'te doğan sanatçının çocukluğu da İzmit'te geçti. Küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilendi. Babası ona bir mandolin hediye etti. Küçük yaşta mandolin çalmayı öğrendi. Mandolin çalmaya başladığında daha yedi yaşında olan Sibel Alaş'ın daha küçük yaşlarda hem kitap okumaya hem de müziğe olan ilgisi dikkat çekti. İlkokul ve ortaokulu Çavuşoğlu Koleji'nde tamamlayan sanatçı ortaokulun ilk yıllarından itibaren gitar çalmaya da başladı. Okul yıllarında orkestrada çalıştı ve de pek çok şarkı yarışmasına da katıldı. Hem şiir yazıp hem de şiirlerini gitarla okumaya başladı. Böylece ilk şarkılarını bestelemeye de başlamış oldu. Müziğe olan bu ilgisi sonucunda daha on yaşında iken, Önder Bali Müzik Okulu'nda eğitim almaya başladı.

 

İstanbul Dönemi

Lisans eğitimi için İstanbul'a gelen Sibel Alaş burada profesyonel olarak müzik çalışmalarına başlar. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde tamamlar. Profesyonel müziğe ise Yonca Evcimik'e vokalistlik yaparak başlar. Kısa sürede kendi albümü için hazırlıklara başlar. İlk albümünde ona yardımcı olan isim Mustafa Sandal olur. 1995 senesinde ilk albümü olan Adam'ı çıkarır. Albümdeki Adam parçasına da klip çeken sanatçı, kısa sürede tanınır. Adam parçası uzun süre en çok dinlenen parçalar arasında olur. Albümde geçen parçaların bir kısmının sözünü de kendi yazmıştır. 

 

Diğer Albümleri

Sibel Alaş 1996 senesinde hemen ikinci albümünü yayınlar. Bu albümün ismi de Fer'dir. Albümdeki parçaların pek çoğunun sözü Sibel Alaş'a aittir. Bu albümdeki parçalarla birlikte söz yazmakta ne kadar başarılı olduğunu da ispatlamış olur. İkinci albümü ile birlikte Sibel Alaş kendine özgü ve kalabalık bir hayran kitlesi kazandı. Üçüncü albümünü ise 1998 senesinde çıkardı. Bu albümün ismi Çocuk'tur. İkinci ve üçüncü albümü ile tarzı iyice belirginleşip olgunlaşan sanatçı hem söz yazarlığı hem de yorumculuk konusunda büyük beğeni topladı. 

 

Özel Hayatı

Sibel Alaş albüm çalışmalarına ağırlık verdiği yıllardan birisi olan 1996 yılında o zamanki prodüktörü olan Zeki Aköz'le evlendi. Daha sonra daha iki yaşındayken evlat edindiği ve koruyucu annelik yaptığı bir kızı da oldu. Sanatçının ayrıca bir oğlu da var. Bu yıl Kral TV Müzik Ödülleri'nde iki tane ödül birden aldı. Hem "en iyi çıkış yapan kadın şarkıcı" ödülünü aldı, hem de Adam parçasına çektiği klip en iyi klip ödülü aldı. Bu yıllarda çok beğenilen sanatçı 1998'deki albümünün ardından uzun bir süre inzivaya çekildi. 2005 yılında ise ciddi bir rahatsızlık geçirdi. Beyin damarlarında tıkanma olan sanatçı bir beyin kanamsı yaşadı. Tedavisi uzun bir süre devam eden sanatçı 2006 yılında sevenlerine yeniden kavuştu. 

 

Son Çalışmaları

Albüm çıkarmaya özel hayatı ve hastalığı nedeniyle ara veren sanatçı 2006 senesinde, Carpe Diem adlı bir albüm çıkardı. Bu albümün ardından bir koleksiyon serisi ve aynı ismi taşıyan bir single da çıkaran sanatçı daha sonra farklı bir alana yöneldi ve çevirmenlik yapmaya başladı. 2010 senesinde tamamladığı Kırık Kalpler Oteli adlı kitabı ilk çevirisidir ve Epsilon Yayınevi tarafından piyasaya sürüldü. Daha sonra ise dizisi ile çok büyük bir ün kazanan Game of Thrones kitap serisini Türkçeye kazandıran isim de Sibel Alaş oldu. En son çevirdiği kitap ise, Buz ve Ateşin Şarkısı kitabıdır. Sibel Alaş uzun süre radyoda çalıştı. Radyoda sunduğu müzik programını tamamen kendisi hazırladı. Programının ismi De'dibel adını taşıyor.