Sezen Aksu Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sezen Aksu belki de ülkemizin en çok dinlenen ve beğenilen sanatçılarından birisidir. Şarkıları uzun yıllar boyu dilden dile dolaşıyor ve hala da en çok dinlenilen sanatçılarımızdan birisi. Sezen Aksu'nun memleketi Denizli'nin Sarayköy ilçesidir. Doğum tarihi ise 13 Temmuz 1954'tür. Hayatının ilk 3 yılını Denizli'de geçiren ailesi daha sonra, Sezen Aksu'nun çok sevdiği İzmir'e taşınır. Sezen Aksu çocukken ilgi çekmeyi seven, yaramaz ve çok hareketlidir. Anne ve babası öğretmendir ve de çocuklarını belirli bir mesafede disiplinli bir şekilde yetiştirmek ister. Ama Sezen bu tarzı fazla benimsemez. Küçükken dansöz olmak isteyen Sezen Aksu sürekli saçlarının rengini değiştiren, otobüslerde bağıra bağıra şarkı söyleyen bir çocukluk geçirmiştir. Aşırı heyecanlı, gergin, duygularını yoğun yaşayan bir çocukmuş. Daha küçük yaşta bir kaç kez de intihara kalkışmıştır.

 

Eğitim Hayatı

Sezen Aksu'nun eğitim hayatı ilkokuldan üniversite sona kadar İzmir'de geçti. Lisans eğitimine Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde başladı. Ama 1974 senesinde evlenmeye karar verip okulu bıraktı. Sezen Aksu, ilk evliliğini Ali Engin Aksu ile yapmış ve daha sonra da bu soy ismini kullanmaya devam etti. Daha çok gençken, hem tiyatro, hem resim hem de dans üzerine dersler aldı. İlk müzik deneyimi ise Altın Ses yarışması ile gerçekleşti. Bu yarışmayı Hafta Sonu dergisi düzenliyormuş ve Aksu bu yarışmada altıncı oldu. Üniversiteden ayrıldıktan sonra da İzmir Radyosu Sanatçılar Derneği'ne katılmış ve müzikle dolu olan hayatı başladı.

 

Müzik Hayatı

Sezen Aksu ilke denemesini bir plak şirketine 3 şarkıdan oluşan bir bant göndererek yapar. İstanbul'daki Yeşil Giresunlu Plak kendisini plak hazırlamak için İstanbul'a çağırdığında henüz yeni evli. 1975 senesinde Sezen Aksu ilk plağını çıkardı. Plağın ismi Hadi Şansım, ama maalesef şans getirmedi ve neredeyse hiç satış yapmadı. O zamanların modasına uygun olarak plaktaki şarkı yabancı bir şarkıya yeni Türkçe sözler yazılmasıyla hazırlandı. Ama sonuç başarılı olmadı. Plak şirketi Sezen Aksu'nun onayını almadan plağı Sezen Seley adına bastı. Yani bugünkü ismiyle basılmayan ve kendi beste ve sözlerinin yer almadığı bu plak çok başarısız oldu. Ama Sezen Aksu yine 1975 senesinde bütün söz ve müziklerini kendisinin hazırladığı yeni bir 45'lik çıkardı. Bu plak onu bir anda üne kavuşturmasa da satışları hiç de fena olmamış. Bu 45'liğin ismi Yaşanmamış Yıllar. 

 

Plaklar ve 45'likleri

Çalışmalarına hız kesmeden devam eden sanatçı, hemen üçüncü 45'liğini çıkardı. İşte bu 45'lik hala dillerden düşmeyen pek çok şarkıyı içerir. Olmaz Olsun ismini taşıyan bu 45'lik Sezen Aksu'nun 1976 senesindeki asıl çıkışı olarak kabul edilebilir. Aynı sene Bebek Belediyesi'nin gazinosunda da sahne alan sanatçı bu tarihten sonra müzik çalışmalarına hızla devam etti. 1977'de Kaç Yıl Geçti Aradan 45'liğini ve de Allahaısmarladık isimli 33'lüğünü çıkardı. 1978 senesinde ise Gölge Etme 45'liği ve ilk plağı Serçe piyasaya sürüldü. Aynı sene Bulut Aras'la birlikte oynadığı Minik Serçe filmi çekilir ama çok ilgi çekmez. 

 

Özel Hayatı

1981' gelindiğinde Sezen Aksu ilk eşinden çoktan ayrılmış ve ikinci evliliğini Sinan Özer'le yapmıştı. Aynı yıl bir oğlu oldu. Sezen Aksu Aile Gazinosu isimli bir müzikal yazdı ve besteledi. Aynı zamanda bu müzikalde kendisi de farklı rollerde sahneye çıktı. 1982'de hala ünlü olan şarkısı Firuze, 1984 senesinde Sen Ağlama, 1991'de de Gülümse şarkıları ile müzik piyasalarını inletti. Sayısız ödülü olan sanatçı birçok söz yazarı ile de birlikte çalıştı, bazı bestecilerine kendi sözlerini verdi. Aynı zamanda genç pek çok sanatçının müzik piyasasına katılmasına destek oldu. hala da en beğendiğimiz ve en çok dinlediğimiz sanatçılarımız arasında.