Seyfi Doğanay Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Seyfi Doğanay halk müziği, arabesk ve fantezi müzik denildiği zaman ilk akla gelen isimlerden biridir. Geniş bir hayran kitlesine sahip olan sanatçının, oldukça maceralı bir öyküsü bulunmaktadır. Her büyük sanatçıda olduğu gibi, onun da şarkıları ölümünden sonra daha fazla popüler olmaya başlamıştır. Şarkılarındaki içtenlik ve söylerken aynı zamanda hissetme modunda olması da, dinleyicileri tarafından sahiplenilmesine neden olmuştur.

 

Doğumu ve Çocukluğu

Halk müziğinin bu değerli temsilcisi 4 Haziran 1964 yılında Mersin’in Tarsus ilçesinde, 5 çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 5 kardeşten en büyüğüdür. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı için küçük yaştan itibaren çalışmak zorunda kalmıştır. Seyfi Doğanay ilkokula başladığı yıllarda, okul sonrası da bir berber dükkânında kuaförlük yapmıştır. İlk işi olan berberlikten, liseyi bitirinceye kadar hiç ayrılmadan çalışmıştır. Bu şekilde hem kendi okul harçlığını çıkarmış, hem de kısmen de olsa ailesine yardımcı olmuştur. Doğanay’ın ailesi maddi imkânsızlıklar nedeni ile onun lisede olduğu yıllarda Almanya’ya göç etmek zorunda kalmıştır. Ancak Doğanay, liseyi bitirinceye kadar Mersin’de kalmaya devam etmiştir. Bu sırada da berberlik işinde iyice ustalaşmıştır. Şarkı söylemeye olan merakı daha bu yıllardan başlamıştır. Çalıştığı sırada ya da arkadaşları ile oturduğu ortamlarda sürekli şarkı söyleyen ve beğeni toplayan Doğanay, bu yöndeki yeteneğinin de farkındadır.

 

Sanatçının Almanya Yılları

Seyfi Doğanay, liseyi bitirmesinin ardından ailesinin yanına, Almanya’ya gitmeye karar vermiştir. Almanya’ya gittiği ilk yıllarda oldukça zorlanan ve kültürel anlamda yabancılık çeken Doğanay, kısa sürede Almanca öğrenerek mesleki eğitim okuluna kaydolmuştur. Uzun yıllar yapmış olduğu kuaförlük işini bırakarak, demir doğrama ve kaynak konularında eğitim almıştır. Mesleki eğitiminin ardından bu alanlarda kadrolu olarak çalışmaya başlayan Doğanay, uzun yıllar boyunca bu işte çalımlaya devam etmiştir. Ancak çalıştığı sırada da şarkı söylemeyi bırakmamıştır. Bir taraftan da amatör olarak şarkı söylemeye devam etmiştir. Özellikle düğünlerde ve eğlence yerlerinde şarkı söyleyerek kısa sürede adını duyurmayı başarmıştır. Ancak Almanya’da olduğu yıllar boyunca sürekli olarak Türkiye’nin özlemi ile yanıp tutuşmuştur.

 

Seyfi Doğanay İlk Klip

Ünlü hal müziği şarkıcısı Seyfi Doğanay, gerek berberlik yıllarında olsun, gerek Almanya’da çalıştığı yıllarda olsun, şarkı söylemekten bir an bile vazgeçmemiş ve geri durmamıştır. Şarkı söylemek onun hayatında bir tutku meselesi haline gelmiştir. 1987 yılında İstanbul’a gelerek “Aylarla Selam” isimli bir klip yapmış olan sanatçı, maddi imkansızlıklar nedeniyle bu kasetini yayınlamayı başaramamış ve Almanya’ya dönmek zorunda kalmıştır. Ancak bu onun sanat çevresinde tanınırlığın artmasına neden olmuştur. Almanya başta olmak üzere neredeyse Avrupa’nın bütün ülkelerinde Arif Sağ, Cengiz Kurtoğlu gibi ünlü isimlerle birlikte konserlere çıkmaya başlamıştır. Bu vesile ile de halk tarafından da tanınmaya başlayan sanatçı, gittikçe popülerliğini artırmayı başarmıştır. Çilekeş, Dert Olur Bana, Gel İçelim Hemşerim, Mıhlarım, Yol Ver Dağlar, Sermayem Sırtımda, Dert Deryası, Sevda Dağları gibi pek çok albüm çıkarmıştır.

 

Türkiye'ye Dönüşü

Uzun yıllar Almanya’da yaşamış olsa da Doğanay’ın burnunda hep Türkiye hasreti tütmüştür. Bu hasrete daha fazla dayanamayan Doğanay, 2004 yılında yeniden ve temelli olarak Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Türkiye’de de pek çok televizyon programına katılan ve pek çok sanatçıyla birlikte sahne alan Doğanay, ayrıca yeni albümler çıkarmaya da devam etmiştir. Ancak geldikten sonra sağlık sorunları peşini bırakmamıştır. Önce kalp ve damar hastalığı nedeniyle bir bacağı kesilmiştir. 2015 yılında mide kanaması şikâyeti ile geldiği hastanede, sağlık çalışanlarının tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayan Doğanay, hayatını kaybetmiştir.