Sevcan Orhan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

En son ‘Evlerinin Önü Yonca’ albümünden kliplendirdiği aynı ismi taşıyan şarkısıyla sevenlerinin beğenisini kazanan Sevcan Orhan, 16 Ağustos 1982 tarihinde Erzincan’da doğmuştur. Başarılı müzisyen bağlama çalmakta oldukça iyidir. Türk halk müziği alanında oldukça başarılı olan sanatçı, hâlâ müzik kariyerinde başarılı işler yapmaya devam etmektedir. Sevcan Orhan, müzik kariyeri yanında televizyon programlarında da yer almıştır.

 

Sevcan Orhan’ın Hayatı

Erzincan’da 16 Ağustos 1982’de doğan başarılı Türk halk müziği sanatçısı Sevcan Orhan, daha çok küçükken bağlama ve müzik eğitimleri alarak yavaş yavaş müziğe adımını atmıştır. Okul hayatında da müzik alanında başarılar elde etmiştir. Bunlardan biri lisedeyken okulun düzenlediği bir Türk halk müziği yarışmasında üçüncülük kazanmasıdır. Profesyonel olarak eğitim alması ise liseyi bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesinde Türk halk müziği alanında konservatuar eğitimi almasıyla başlamıştır.

Müzik piyasasına atılması ise 2000 yılında olmuştur. 2000’de ilk albümü ‘Nenni Bebek’i çıkarmıştır. Ayrıca akademik kariyer de yapmaktadır. Mezun olduğu okulda (İstanbul Teknik Üniversitesi) repertuar ve üslup alanlarında eğitim vermektedir. Müzik hayatının yanı sıra Star TV’de ünlü türkücü Alişan ile ‘Alişan ve Sevcan’ adlı programda yer aldığı da bilinmektedir.

 

Kariyer Hayatı ve Albüm Çalışmaları

Küçük yaşlarda bağlama eğitimleri alıp lisede müzik yarışmasında derece alan ve İTÜ’de konservatuar okuyan Sevcan Orhan, kariyerine ilk atılımını 2000’de ‘Nenni Bebek’ albümünü çıkararak yapmıştır. Bu ilk albümde dinleyicilerin takdirini kazanan sanatçımız, yavaş yavaş ismini kitlelere duyurmaya da başlamıştır.

Üç yıl bekledikten sonra sonraki albümünü ise 2003 yılında Bir Türküydü Yaşamak adıyla piyasaya sürmüştür. Bu albümle de tarzını az çok insanlara yansıtan ve müzik hayatındaki kimliğini belli ettikten sonra biraz daha fazla kitleye sahip olmuştur.

 

Uzun Bir Aradan Sonra Tekrar Müziğe Dönüş

2003’te çıkan albümünden sonra ise beş yıl gibi bir süre albüm çalışmalarına ara veren Sevcan Orhan, sonraki albümünü 2008’de Adı Aşk ismiyle çıkarmıştır. Sevenlerinden bu albümüyle de takdir kazanan sanatçı artık birçok kişiye ulaşan bir Türk halk müziği sanatçısı olmuştur.

Daha sonra sevenlerini çok bekletmeden üç yıl arayla 2011 yılında ‘Zemheriden Ötesi Bahar’ adıyla bir albüm daha çıkarmıştır. Bu albümü çıkardığı zamanlarda (2012 – 2013) belirli bir zaman diliminde sadece müzikle ilgilenmeyip başarılı sanatçımız Sevcan Orhan, televizyon programlarında da yer almaya başlamıştır. Bunlardan birini de ünlü türkücümüz Alişan ile gerçekleştirmiştir.

Sonraki albümü Düşten Gerçeğe’yi 2014’te sevenleriyle buluşturan Sevcan Orhan, beş yıl bekledikten sonra son albümü olan ‘İçimden Geldi Söyledim’i ise 2019’da güzel yorumlamalarıyla çıkarmıştır. En son albümün içinden Evlerinin Önü Yonca şarkısını kliplendiren sanatçı, başarılı müzik kariyerine güzel işlere imza atarak devam etmektedir.

 

Televizyon Hayatı ve Başarıları

Başarılı albüm ve güzel sesiyle dinleyicilerini derinden etkileyen Sevcan Orhan, müzik kariye dışında televizyon programlarında da yer almıştır. Bunların biri ‘Tatlı Dile Güler Yüze’ adlı programdır. Bir diğer program da 2012 – 2013 yıllarında başarılı türkücü Alişan ile yaptığı ‘Alişan & Sevcan’ adlı sabah programıdır. Son olarak yer aldığı program olarak da yine 2012 – 2013 yıllarında yayınlanan Dillere Destan’ı söyleyebiliriz.

Albüm çalışmaları ve yorumlamasıyla başarısını kanıtlayan Sevcan Orhan, televizyon programlarında da yer alarak bize başarısının sadece müzik hayatında olmadığını da göstermiştir. Bu programlardan sonra müzik kariyerine ağırlık vererek albüm çalışmalarıyla sevenlerini yalnız bırakmamaya devam etmektedir.

 

Özel Hayatı

Yaptığı albüm çalışmaları, şarkı yorumlamaları ve televizyon programlarıyla başarısını duyurup gündeme gelen sanatçımızın özel hayatına dair tek bilgi 2006’da ünlü bağlama sanatçısı Ümit Yılmaz ile evlenmesidir.