Semiha Yankı Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

15 Ocak 1958 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi Mualla Yankı olup babası ise Muammer Yankıdır. 2 tane ablası vardır ve isimleri Hamiyet ve Safiyedir. İlkokul öğrenimini Mecidiyeköy ilköğretim okulunda tamamlamıştır.

Çocuk yaşlarından itibaren şarkı söylemiştir. Ailesi geçimini sirk cambazlığı ile yapmıştır. Gece kulübü gibi yerlerde çalışmış ağabeyi öldüğü zaman sanatçı olmaya karar vermiştir. Sanatçı, 13 yaşına geldiği zaman taverna, gazino  gibi yerlerde şarkı söylemiştir. İlk çıkan şarkısı 45'lik plak olan "Benim Dünyam Sen de Bizdensin "dir. 1975 yılında "Seninle Bir Dakika " isimli şarkı ile Türkiye de birinci olmuştur.

 

Semiha Yankı'nın Başarıları 

1975 yıllarında Kemal Ebcioğlu tarafından bestelenen "Seninle Bir Dakika" şarkısını söyleyerek yarışmıştır. Atilla Özdemir tarafından bestelenen Cici Kızlar isimli yarışmada yine birinci olmayı başarmıştır. Cici kızlar Grubu tarafından seslendirilmiş olan "Delisin" şarkısı hayatının dönüm noktası olmuştur. Cici kızlar grubu içerisinde Bilgen Bengü tarafından kura çekilmiştir. Kurayı Semiha Yankı kazanmış ve böylece Stokholmda Türkiye'yi temsil edebilmeye hak kazanmıştır. Yarışma sonucunda Semiha Yankı Monako isimli kişiden 3 puan aldığı için sonuncu olmuştur. Sonucun kötü olmasının nedenini politik sonuca bağlayanlar vardır. İlerleyen zamanlarda Semiha Yankı hiçbir zaman müzikten kopmamıştır. Eurovision yarışmalarına katılım göstermiş ve her daim sahnelerde yer almıştır.

 

Semiha Yankı'nın Çıkardığı Albümler 

Semiha Yankı birçok 45'lik plak çıkarmış ve halkı tarafından ilgi görmüştür. Şarkılarını bestelerken her daim büyük zevk duymuş ve bu mutluluğunu şarkılarına yansıtmıştır.1974 yılına geldiği zaman "Benim Dünyam ile Sende Bizdensin" isimli albümünü çıkarmıştır. İlk çıkan albümü büyük bir ses getirmiştir. 1974 yıllarında "Boş verdim ve İnim inim inledim" şarkısını besteleyip seslendirmiştir.1975 yılına geldiğinde "Mutlu Olmak İstiyorsan ile Seninle Bir Dakika" şarkısı gündemde olmuştur. Semiha yankı katılmış olduğu müzik çalışmaları sayesinde her daim sesinin gelişmesi için çaba göstermiştir. 1990 yılında "Ben Sana Mecburum" albümünü çıkarmıştır. 1991 yılında "Sevgi Üzerine " ve 1995 yılında "Hayırlı Olsun" albümleri en çok dinlenenler arasında olmuştur.

 

Semiha Yankı'nın Rol Aldığı Tv Dizileri 

Semiha Yankı filmlerde rol aldığı gibi aynı zamanda da Tv dizilerinde de yer almıştır. Dizilerde Anadolu kadının yaşadığı sıkıntıları ve zorlukları anlatmış ve vurgularda bulunmuştur.2004 yılında yönetmenliğini Fatih Aksoy, Ayşe Çelik Gürsoy, Atıl İnanç'ın yaptığı "Çocuğun Var Derdin Var" dizisi çocukların ebeveynleri adına öğretici bir dizi olmuştur. Birbirinden yaramaz üç çocuğu olan anne ve babanın mücadelesi anlatılıyor. 2002 yılında ise " Eve Düşen Yıldırım " dizisinde rol almıştır.

 

Semiha Yankı'nın Evlilik Hayatı 

1983 yılında Semiha Yankı, Ömer Haşhaş ile bir evlilik yaşamıştır. Evliliğinde sıkıntılar yaşadığı için 1986 yılında boşanmıştır. Ömer Haşhaş ile evliliğinden   1984 yılında Tebessüm isimli bir kızı dünyaya gelmiştir. Eurovision yarışmasının ardından "Altın Orfe" şarkı yarışmasına katılmıştır. Yarışmanın sonucunda birinciliği kazanmıştır. Birinciliği ele almasına rağmen, sahne çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam etmiştir. 2008 yılına geldiği zaman artık televizyon programlarına katılmıştır. Flash TV' de yayınlanan " Desti İzdivaç" programının sunuculuğunu üstlenmiştir. Semiha Yankı günümüz pop dünyasında hala unutulmadan şarkıları dinleniyor. Ayrıca 2013 yılının Nisan ayında " Ben Buradan Atlarım " yarışmacıları arasında yer almayı başarmıştır.

 

Semiha Yankı'nın Oynadığı Filmler 

Semiha Yankı şöhret basamaklarına teker teker çıkarken birçok zorluklar ile karşılaşmıştır. Buna rağmen yılmadan şarkı notaları yazmış ve bunları şarkılarına uyarlamıştır. Diksiyonu ve fiziksel görünümü sahneye çıkmak için çok uygundu. Bu nedenle kendisine birçok yerden film teklifleri gelmiştir. Kendisine yönelen film tekliflerinin hepsini kabul etmemiştir sadece bir kısmını kabul etmiştir.1961 yılında yapımcılığını Memduh Ün'ün yaptığı "Güneş Doğmasın" filminde yer almıştır.Filmde evden karısı kaçan bir kaptanın mücadelesi anlatılıyor.Filmin toplam süresi 82 dakika olup, halk tarafından beğeni toplamıştır. 1971 yılında ise "Üç Kabadayı" filminde rol almıştır. Filmin yapımcılığı Şahin Koçağa ait olup, yönetmenliğini Metin Gülgen yapmıştır.