Selda Bağcan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Selda Bağcan, 1948 senesinde Muğla'nın Menteşe ilçesinde dünyaya geldi. Babası veteriner annesi ise öğretmen olan sanatçının çocukluğu ve ilköğretim yılları Muğla'da geçer. Sanatçı Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur.. Bu bölümden 197 senesinde mezun olur. Çocuk yaştan beri müzikle ilgilense de müzik yapmaya başladığı dönem lisans hayatının son sınıfında olduğu zamandır. Bu yıl Erkan Özerman'la tanışır ve hemen ilk 45'liğini tamamlar. 45'lik çok beğenilir ve yüksek bir satış oranını yakalar. Daha ilk albümünü tamamlar tamamlamaz hem yurt içinde hem de yurt dışında konserler vermeye başlar.

 

Yurtdışı ve Yurtiçi Konserleri

Selda Bağcan farklı ses rengi ve de yerel ezgileri protez müzikle birleştirmesi ile geliştirdiği orijinal tarzı ile dikkat çeken bir sanatçı. Başta Almanya olmak üzere pek çok yerde konserler verdi. İlk kez yurt dışında 1972 senesinde, Bulgaristan'da yapılan Altın Orfe Festivali'nde ülkesini temsil etti. Sol ve muhalif bir tarzı benimseyen sanatçı bu konuda bazı parti ve sivil toplum kuruluşlarının konserlerine de çıktı. Bir kez cezaevi geçmişi de oldu. 1984 senesinde kısa bir süre cezaevinde kaldı. 1987'ye kadar da pasaportu iptal edildi. Bu dönem yurt dışına çıkamadı. 1986 senesinde Dünya Dans ve Müzik Festivali için hazırlanan plağa katılabilmesi için Peter Gabriel tarafından desteklendi ve yurt dışına çıkamasa da bu plakta bir parça seslendirdi. 1987'de pasaportunu yeniden alınca Rotterdam Sanat Festivali'nde sahneye çıktı. 1987'de başta Londra olmak üzere farklı Avrupa ülkelerinde, 1988'de ise, Batı Avrupa'da konserler verdi. 89 ve 90 senelerinde ise yurt içinde farklı yerlerde konserler verdi.

 

90'lar Dönemi

Selda Bağcan yurt dışı konserlerine 90'lı yılarda da devam etti. 1990 senesinde, Hollanda ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nde konserler verdi. 1990'da verdiği diğer yurt dışı konserler ise İsrail ve Danimarka'da oldu. 1992 yılında Aysel Gürel'le birlikte hazırlanan Ziller ve İpler albümüyle Türkiye'de çok beğenildi. 92 yılında yaptığı bir diğer çalışma ise Kurşun Adres Sormaz filmlerinin müziğini hazırlaması. Bu yıl gerçekleşen Sibvas Katliamı bütün Türkiye'yi üzdüğü gibi kendisini de çok etkiledi. Bu katliam üzerine, Canımı Yakanlar Baktı Dumana türküsünü seslendirdi. 200 yılında Antakya'da bir konsere giderken geçirdiği trafik kazası sonucunda ağır yaralandı ve uzun bir süre kırık tedavisi gördü. Daha sonra Uğu Mumcu'nun katledişi üzerine yazdığı Uğurlar Olsun türküsü de dillerden düşmedi. 

 

En Ünlü Parçaları

Selda Bağcan'ın dillerden düşmeyen en ünlü parçaları eski 45'liklerinde yer alan parçalardır. 1971'de seslendirdiği Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle, Tatlı Dillim Güler Yüzlüm, Çemberimde Gül Oya ve Adaletin Bu mu Dünya adlı parçaları unutulmazlar arasındadır. 1970'li yıllarda seslendirdiği parçalardan unutulmayanlar diğerleri ise, Yalan Dünya, Gesi Bağları, Nem Kaldı, Dostum Dostum ve Aldırma Gönül Aldırma'dır. Eski halk türkülerini yorumlaması da çok beğenilen sanatçı hem halk müziği hem de protrs müziğin gelişiminde önemli bir rol oynadı.

 

Selda Bağcan ve Efsanevi Sesi

Selda Bağcan hem eski halk türkülerini yorumlamış, hem de kendi besteleyip söz yazdığı parçalarını seslendirmiştir. Çok etkileyici bir sese sahip olan sanatçı yurt dışında da büyük bir başarı elde etti. Halen bir plak şirketini yönetiyor ve müzikle ilgisi yakından devam ediyor. Kendisini Türk halkının acılı sesi olarak tanımlayan sanatçı, toplumsal problemlerle de ilgilenip her zaman muhalif bir tavır sergilemeye çalışmıştır. Halen konserlere çıkmaya da devam ediyor. Bazı parçaları da yeni sanatçılar tarafından yorumlanarak unutulmaz arasındaki yerlerini sağlamlaştırdı ve gündemde kaldı.