Şebnem Paker Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Şebnem Paker 1977 tarihinde İstanbul'da doğdu. Daha ortaokul yıllarında gitar çalmaya başlayan sanatçı Haydarpaşa Lisesi mezunu. Küçük yaşlardan itibaren ayrıca bale eğitimi de alan sanatçı her zaman müzikle iç içe oldu. 1992 senesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Gitar Bölümü'ne girmeye hak kazandı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra, Levent Çoker'le tanıştı ve stüdyoda kendi müzik çalışmalarını yapmaya başladı. Sağlam bir müzik eğitimi alan ve etkileyici bir sese sahip olan sanatçı hem kendi albüm çalışmalarını devam ettirmiş hem de Eurovision'daki başarısı ile adından söz ettirmiştir. 

 

İlk Eurovision Deneyimi

Şebnem Paker Eurovision'a Türkiye'yi ilk olarak 196 tarihinde temsil etti. Türkiye bu tarihe kadar Eurovision denemelerinde çok başarılı olamadı. Bu yüzden neredeyse kimse o sene Eurovision'dan çok fazla bir şey beklemiyordu. Şebnem Paker bu yıl Norveç'te yapılacak olan yarışmaya daha sonraki bir albümüne de ismini veren Beşinci Mevsim adlı parçayla katıldı. Bu parçanın sözleri Selma Çuhacı tarafından yazıldı ve beste de Levent Çoker'indi. 1996 yılında Norveç'te yapılan Eurovision'da Beşinci Mevsim 12. oldu. Türkiye o güne kadar böyle bir başarı yakalayamadığı için sonuç herkesi heyecanlandırdı. Daha sonraki sene için daha umutlu hale gelindi.

 

İlk Üçüncülük

Şebnem Paker 1997 yılında da Eurovision'a katıldı. O dönemki tartışmalar arasında Eurovision'a katıldığımız bütün parçaların sadece Batı müziği ve Batı enstrümanları ağırlıklı olmasından şikâyet ediliyordu. Bu yüzden 1997 senesinde bağlamanın da eşlik ettiği hem batılı hem de doğulu enstrümanlarla düzenlenmiş Dinle adlı parça hazırlandı. Bu parçanın sözleri Mehtap Alnıtemiz'e bestesi ise yine Levent Çoker’e aitti. Şebnem Paker'in çok başarılı yorumuyla seslendirilen parçayla Türkiye ilk defa Eurovision'da 3. oldu. O zamana kadar böyle bir başarı elde edilemediği için Şebnem Paker adı daha çok duyulmaya başlandı. Türkiye'ye döner dönmez TRT kendisine ve bu parçayı birlikte seslendirdiği Grup Etnik'e ödül verdi. 

 

Son Deneme

Şebnem Paker daha sonra da Eurovision denemelerinden vazgeçmedi. 1998 yılındaki Eurovision elemelerine de katıldı. Daha önceki başarıdan dolayı yine Anadolu ezgileri ve bağlamayla birlikte düzenlenen Çal isimli bir parçayla Eurovision elemelerine katılan Şebnem Paker'in bu sene seslendirdiği parça ise Avrupalı dinleyicilere çok da hitap etmeyeceği düşünülerek seçilmedi. Bu yüzden 1998 senesinde Eurovision'da Şebnem Paker yer almadı. O sene seçilen parça Tarkan Tüzmen'in söylediği Unutamazsın parçası. 

 

Albüm Çalışmaları

Şebnem Paker farklı dillerde ve tarzlarda albüm çalışmaları ile Eurovision'dan sonra çok dikkat çekti. İlk promo albümü Beşinci Mevsim, Eurovision'da seslendirdiği parçanın İngilizce, remix ve enstrümantal versiyonlarından oluşuyor. 1997'de yayınlanan Dinle ise diğer bir promo albümü ve Dinle'nin İngilizce, Fransızca, remix ve entrümental versiyonlarından meydana geliyor. Son albümünün ismi de Dinle. Bu sefer bir kaset albüm hazırlayan sanatçının bu albümünde Geceler, Gel de Çal, Mır Mır Kedi ve Sus gibi parçalar da yer alıyor. 2004'te ise yine Dinle'nin hem Türkçe hem de Yunanca versiyonlarından oluşan farklı bir albüm daha çıkarıyor. 

 

Şebnem Paker Şimdi Ne Yapıyor?

2004 yılından beri albüm çalışması yapmayan Şebnem Paker şarkı söylediği dönemlerde hem sesi hem de yorumuyla çok beğenildi. Dinle parçasında bağlama, kaval ve Anadolu ezgilerine yer verilmesi ve Grup Etnik'le parçayı çok güzel yorumlaması ile hatırda kalan sanatçı halen müzikle yakından ilgii. Şimdilerde halen bir üniversitede müzik öğretmenliği yapan Şebnem Paker hala pek çok kişinin hatırladığı ve şarkılarını internetten dinlemeye devam ettiği bir sanatçı.