Sagopa Kajmer Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sagopa Kajmer, gerçek adı Yunus Özyavuz. Kendisi şuan 41 yaşında. 1978 yılında Milli Mücadele'nin başladığı şehir olan Samsun'da doğdu. Ortaöğretimde (lise) dahil olmak üzere doğduğu şehir olan Samsun'da okudu. Bir röportajında söylediği üzere küçük yaşlardan itibaren müzikle uğraşmaya başladı. Ailesinin de etkisiyle müziğe ilgisi arttı. Çünkü anne ve babası da müziğe ilgiliydi. Bu sayede müzik kulağı küçük yaşlardan itibaren oluşmaya başladı.

 

Sagopa Kajmer Eğitim Hayatı

İlk resmi işi sayılabilecek projesi üniversiteyi kazanmadan önce Samsun'da bulunan yerel bir radyoda DJ'lik yapmaktı. Bu süreçte çok az da olsa piyasada ismi yer almaya başlamıştı ancak bu daha yolun başıydı ve ileride altına imzasını atacağı büyük projelerin yapı taşı oldu. Liseden mezun olunca üniversite sınavını derece ile kazandı. Bu derecesi Sagopa Kajmer'in çok az bilinen kişisel bilgisidir. İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümünü kazandı. Kazandığı bölüm, rap hayatında çok destek olacaktı. Çünkü kelime haznesini geliştirebileceği bir bölümdü ve ilerde çıkardığı parçalarda bunun meyvelerini aldı. Aynı zamanda kendisinin de dediği gibi sözlerini yazarken aruz ölçüsünü iyi bilmesi ona çok yardımcı oldu.

 

Sanatçının Kariyer Gelişimi

Üniversiteyi bitirdikten sonra piyasada yer edinme ve hip-hop kültürünü Türkiye'ye tanıtma arayışı içine girdi ve bu yolda attığı ilk adım 'Kuvvetimira' adlı rap oluşumunu kurmak oldu. Bu grubu kurduktan sonra rap dünyasında kısa bir süre anılacak mahlasını edindi: 'Silahsız Kuvvet'. Bu mahlası kullanması uzun sürmedi. Yeni bir mahlas edindi ve bu mahlas şuan hala kullandığı mahlası olan 'Sagopa Kajmer'di. Bunun ardından rap dünyasında adının sıkça anılmasına yol açacak ve Türkiye genelinde kemik bir dinleyici kitlesi oluşturacak hala adından bahsedilen albümü olan 'Bir Pesimistin Gözyaşları' albümünü yayınladı. Bu albüm aslında onun için bir dönüm noktasıydı. Çünkü o zamana kadar Türkiye'de hip-hop kültürü adına yapılmış en büyük projelerden biriydi.

 

Film Müziği Çalışmaları ve Plak Şirketi

Daha sonra ününün yeraltından çıkıp birçok insana yayılmasına imkan verecek olan Cem Yılmaz' ın G.O.R.A filminin müziğini yaptı. Bu film müziği 'Buyur Burdan Yak' isimli tekli parçasıydı. Artık tanınan bir kişilikti ve her geçen gün hayran kitlesi artmaya devam ediyordu. Hayran kitlesinin daha da artmasına katkı sağlayacak ikinci ses getiren projesi 'Romatizma' albümünü yapıp yayınlamak oldu. Bu albümünde dikkat çeken parça 'Vasiyet' isimli parçasıydı. Sagopa Kajmer, bu parçada daha evli bile olmamasına rağmen kızına vasiyet ediyordu ve bu da dinleyiciler tarafından dikkat çekti. Bu albümden sonra Türkçe rapin dişli taşıyıcılarından biri olduğunu tüm Türkiye'ye gösterdi. Artık o bir rapstardı. Bu safhadan sonra albümlerini tek bir çatı altında toplamak ve işlerini düzene koymak amacıyla plak şirketini kurdu. Plak şirketine verdiği isim yine çok şaşırttı. Rap piyasasına girdiğinden o güne kadar yaptığı parçalar 'melankolik rap' olarak anıldığı için müzik şirketine 'Melankolia' adını verdi.

Son olarak 2019 yılında 5 şarkılık bir EP albüm olan 'Sarkastik'i dinleyicileri ile buluşturdu. Bu albümde dikkat çeken ve albümün çıkış parçası olan 'Toz Taneleri' parçasına klip çekti ve YouTube'da yayımladı. Sagopa Kajmer, şuan hala aktif olarak rap hayatında devam etmekte ve ilerleyen yaşına rağmen hala kulaklara tat veren parçalar çıkarmaktadır. 

 

Evlilik Hayatı

Artık hayatını bir kadınla birleştirme zamanının geldiğini düşündüğü için olacak ki kendisi gibi rap müzik yapan 'Kolera' mahlasıyla anılan Esen Güler ile hayatını birleştirdi. Bu süreçten sonra hem eşiyle hem de hem de solo olarak birçok albümü art arda piyasaya sürmeye başladı. Bu albümlerin arasında 'Kötü İnsanları Tanıma Senesi', 'Bendeki Sen', 'Saydam Odalar' ve 'Kalp Hastası' gibi ses getiren albümlerde bulunmaktaydı. 2016'yı 2017'ye bağlayan gece olan 31 Aralık 2016 gecesi yayınladığı '366.Gün' parçası dinleyicileri tarafından çok beğenildi ve YouTube platformunda 100 milyonu aşkın dinlendi. Sagopa Kajmer, tüm bu güzel albüm ve teklilerin ardından dinleyicilerini üzen bir haberle gündeme geldi. 2018 yılında 12 yıllık eşi Kolera mahlaslı Esen Güler'den boşandığını açıkladı.