Rüya Ersavcı Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Rüya Ersavcı, 1963 senesinde İstanbul'da doğdu. 1980 yılında girdiği İTÜ Devlet Konservatuarı’nı 1984 yılında bitirdi. 1983 ve 1986 yılları arasında ise, Timur Selçuk'tan müzik eğitimi aldı. Çocukluğu ve gençliği İstanbul'da geçen Ersavcı televizyonda ilk defa Saklambaç adlı programı sunarken göründü. 1986 yılında da Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması'na katıldı. Burada dereceye giremese de Merhaba adlı bir parçayı seslendirdi ve adından söz ettirmeye başladı. Hemen ardından bir Ertuğrul Çayıroğlu bestesi olan Kal Biraz adlı bir parçayı seslendirdi ve iyice ünlü oldu. 

 

Eurovision Çalışmaları

Rüya Ersavcı 1980'lerin sonundan itibaren senesinde, Eurovision elemelerine katıldı. Bunu takip eden senelerde de birkaç defa daha Eurovision'a katılınca Ersavcı çok daha fazla tanınan bir şarkıcı oldu. İlk denemesinde Grup FM'le birlikte Eurovision'a katılmıştı. Bu grupta Fatih Erkoç, Arzu Ece ve Harun Kolçak'la birlikte yer alıyordu. Eurovision'da seslendirdikleri parçanın adı Keloğlan'dır ve söz ve müziği ise Selçuk Başar'a aitti. Bu ekip ve şarkı finale kalamadı. Rüya Ersavcı 1989'da Grup RC adlı farklı bir grupla yeniden Eurovision'a katıldı. Bu seferki grup, Cem Bezeyiş, Orhan Tolga Merter, Özlem Eyüboğlu ve Feyyaz Kuruş da bulunuyordu. 1989'da bu grup bir Cem Bezeyiş bestesi olan Hep Sıfır adlı parçayı seslendirdi ve de Eurovision'da beşinci oldu. Bu yıl Rüya Ersavcı aynı zamanda başka bir parçayla da yarışmaya katıldı. Feyyaz Kuruş, Cem Bezeyiş ve de Rüya Ersavcı üçlü olarak Çaresi Yok Sensizliğin adlı bir başka parçayla da Eurovision'a katıldı ve bu parçayla da on üçüncü oldu.

 

1990'lı Yıllar

Rüya Ersavcı, ilk albümünü 1989 yılında çıkardı. Bu albümde 11 tane parça vardı ve ismi de Hep Sıfır'dı. Ama Ersavcı'nın ilk albümü beklenen ilgiyi görmedi. 1990 yılında ise tekrar Eurovision'a katıldı. Bu sefer Gülgün Yıldız ve can Uğurluer'le birlikte katılmıştı. Bu seferki parçalarının ismi hep O Şarkılarını Söyle idi ve sözü Can Uğurluer'e bestesi ise Şevket Uğurluer'e aitti. Bu grup çok da başarılı olamadı. Daha sonraki yıl 1991'de ise, Rüya Ersavcı Grup Turkish Delight'la birlikte son kez Eurovision'a katıldı. Bu seferki parçanın ismi Turkish Delight'tı ve de bu parça gruba üçüncülük kazandırdı. 

 

Rüya Ersavcı'nın Ünlü Oluşu

Rüya Ersavcı, 1993 yılında İzle Beni isimli ikinci albümünü piyasaya sürdü. Bu albümün en ünlü parçası İstemiyorum Baba'ydı ve de Ersavcı bu parçayla ünlü oldu. Bu şarkı klibiyle birlikte defalarca televizyonda yayınlandı. O dönemki pop müziğin patlayışı ve gençlere hitap eden parçalara uyum sağlıyordu. Bu albümde Turkish Delight adlı parçanın remiksi de yer alıyordu. 1995 yılında ise Ersavcı Akşam Delisi adlı albümünü yayınladı. Bu albümdeki dikkat çeken parçası ise Esas Oğlan'dı. Sözleri Sezen Aksu'ya bestesi ise Ömer Tunç'a ait olan bu parça da çok ses getirdi. 

 

Özel Hayatı ve Son Dönemi

Reklamcılık alanında çalışan Cahit Ceylan'la evlenen Ersavcı'nın 1997 yılında Lila adını verdiği bir kızı oldu. Kızının doğumuyla birlikte yavaş yavaş müzik piyasasından çekilmeye başladı. Ama kendi kızı ve diğer çocuklara bir hediye olarak Çocukça Bir Şey! En Güzel Çocuk Şarkıları adlı bir albüm hazırladı. 2004 senesinde ise Ninniler adlı yine çocuklara yönelik bir albüm hazırladı. En son olarak da 2011 yılında Adı Aşk Ya adlı single'ını çıkardı. 2001 ve 2002 yılları arasında ve de 2005 yıllarında iki farklı televizyon programı sunuculuğu da yaptı. Eurovision'a en çok katılan şarkıcılardan birisidir.