Resul Dindar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

24 Ocak 1982 yılında Artvin Hopa'da dünyaya gelen Resul Dindar, Karadeniz müzikleri alanında birçok kişinin arasından kendisini sıyırmış ve sesinin güzelliğini sevenleriyle buluşturmuştur. Hayatının büyük çoğunluğunu Hopa'da geçiren sanatçı, abisinin üniversite okuduğu zamanlarda yanında yaşamıştır. Lise hayatı bittikten sonra abisi, ;Resul Dindar'ı yanına götürmüştür ve artık Resul Dindar İstanbul'da yaşamaya başlamıştır.

 

Müzik Hayatı

2005 yılında İstanbul'a giden Resul Dindar, İstanbul'da yaşadığı ilk yıllarda garson olarak hayatını devam etmiştir. 3 sene boyunca bu işten para kazanan Dindar 3 senenin sonunda, Nereye Gidiyoruz adlı ilk grubunu kurmuştur. Karadeniz müziklerini ilk bu grupla yapan sanatçı, 2 yıl sonra grubun dağılmasıyla müzik hayatına kaldığı yerden devam etmek istemiştir. 2008 yılında Karmate grubunu kurmuş ve bu grubun solistliğini yapmıştır. Nani ve Nayino adında iki tane albümü bulunan Karmate(değirmen) grubunun solistliğini üstlenen sanatçı, 2012 yılında bu gruptan ayrılarak müziğine tek başına devam etmiştir. İlk solo albümünü 2013 yılının nisan ayında yapan Resul Dindar, şarkılarında Lazca, Gürcüce, Megrelce, Hemşince gibi dilleri kullanmaktadır. Bu seslendirmiş olduğu şarkılarla milyonların beğenisini kazanmıştır.

 

Resul Dindar'ın Yükselişi

2013 yılında çıkarmış olduğu Divane Albümüyle kariyerine tek başına devam etmiş ve başarılara imza atmıştır. Geneli Anonim sözlerden oluşan bu albümde 18 adet şarkı bulunmaktadır. Bu şarkıların hepsi kısa sürede sevenlerinin diline dolanmıştır ve Resul Dindar çok fazla dinlenir hale gelmiştir. 

 

Resul Dindar'ın Ailesi

2013 yılında Artvin'in Arhavi ilçesinde yaşayan Derya Batum Dindar ile dünya evine giren sanatçı, mutlu bir evliliğe sahiptir. Sultanbeyli'de vermiş olduğu bir konser sırasında baba olacağının haberini almıştır. 27 Mart 2018 yılında anne ve babası trafik kazası geçirmiş, bu kaza sonrası yapılan tüm müdahalelere rağmen annesi 28 Mart 2018 günü yaşamını yitirmiştir.

 

Resul Dindar'ın En Güzel Parçaları

2014 yılında çok başarılı bir çıkış yakalayan Resul Dindar, 4 Kasım 2014 yılında 12 şarkılık başarılı bir albüme imza atmıştır. Bu albümün içerisinde çok eğlenceli şarkılar yer almaktadır. Dalgalan Karadeniz gibi çok eğlenceli şarkıların bulunduğu bu albüm severek dinlenilmektedir. 

 

Resul Dindar'ın Düetleri

Sanatçının en bilinen düetlerinden birisi Petek Dinçöz ile seslendirmiş olduğu Teşekkürler şarkısıdır. Şarkıları sevilirken bu düet sonrasında daha büyük bir çıkış yakalamış ve dinleyicilerine yenilerini eklemiştir. Menekşe Çelik ile yapmış olduğu "Kapundaki Nar Midur" düeti de çok fazla beğeni kazanmıştır. 2017 yılında Deniz Toprak ile seslendirmiş olduğu "Sebebi Sensin" şarkısıyla da çok fazla ses getirmiştir. Bu şarkı birçok kişinin düğün şarkısı olarak da severek kullanılmıştır.

 

Resul Dindar'ın En Başarılı Albümü

Son çıkarmış olduğu Aşk-ı Meşk albümüyle sevenlerin diline dolaşacak şarkılara imza atmış ve başarılarına yenilerini eklemiştir. Bu albümünün içerisinde 13 adet şarkı yer almaktadır. En sevilen şarkılarından birisi de Gözlerin Doğuyor Gecelerime adlı şarkısıdır. "Bak Yeşil Yeşil", "Mavi Boncuk" gibi eski şarkılarda yer almaktadır. Eğlence mekânlarında ya da kafelerde çok fazla çalınan parçalara imza atan Resul Dindar, bu albümden sonra daha fazla yükselişe geçmiştir. Gündüzüm seninle gecem seninle adlı şarkısına da klip çekmiştir. Son zamanlarda ise herhangi bir albüm girişimi bulunmamaktadır. Sanatçının seslendirmiş olduğu şarkılar kariyerinin ilk zamanlarından daha fazla ilgi görmektedir. Güncel bir albümü olmayan sanatçının sevenleri yeni şarkılara imza atmasını beklemektedir. Kariyerine grup olarak başlamış olan sanatçı, bireysel olarak daha başarılı işlere imza atmıştır ve bu şekilde de ilerlemeye devam etmektedir.