Pinhani Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk müziğinde çok sayıda tür bulunmaktadır. Bunların arasında en bilinen iki tür pop ve rock müziktir. Rock müzik türünün alt dallarından biri olan alternatif rock günümüzde oldukça popülerdir. Alternatif rock türünün önemli temsilcilerinde biri olanın Pinhani bu konuda son derece başarılı gruplardan biridir.

 

Grubun Kuruluşu

Pinhani, 5 Nisan 2004 tarihinde kurulmuştur. Alternatif rock alanında farklı tarzda müzik yapan grup, 'Kavak Yelleri' dizisinin müziklerini yapmıştır.

 

Grup Üyeleri

 

Sinan Kaynakçı

25 Aralık 1979 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini açtı. Çocukluk yılları Florya ve Bakırköy semtlerinde geçti. Lise öğrenimini Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde tamamladı ve müzikle ilk tanışması da burada oldu. 1995 yılında gitar çalmaya başlayan Kaynakçı, aynı yıl yan flüt dersleri de almaya başladı. 2001-2003 yılları arasında ''Van Basten'' grubu ile birlikte Beyoğlu'ndaki bazı mekânlarda sahne almaya başladı. Çeşitli sebeplerden dolayı grupla yollarını ayırdı. Pinhani'nin iki albümünün de söz yazarı ve bestecisidir. Aynı zamanda bu şarkılara vokal yapmış ve farklı enstrümanlarla eşlik etmiştir.

 

Akın Eldes

Akın Eldes, Frankfurt'ta dünyaya gözlerini açmıştır. Müzikle ilk tanışması flüt ve madolin ile olmuştur. Ailesi sağ sol olaylarına karışmasına pek istememiştir ve bu yüzden de ilk gitarla tanışması lise yıllarında olmuştur. 'E-5', 'Painted Bird', 'Asım Can Gündüz' ve 'Çapkınlar' gruplarıyla beraber çalışmış, daha sonrasında 'Bulutsuzluk Özlemi' grubunda yer almıştır. 2000'li yıllarda birkaç farklı grupla sahne almıştır. Kendi müzikal bakışını anlatan 5 albümü bulunan Eldes, Pinhani'nin tüm konserlerinde çalmakta ve gruba gitaristliğin yanı sıra müzikal prodüktörlük de yapmaktadır.

 

Zeynep Eylül Üçler

16 Eylül 1985 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu Teşvikiye semtinde geçen Üçer, 1991-1997 yılları arasında TRT Çocuk Korosunda yer aldı. Ailesiyle Antalya'ya yerleşti ve uzun süre 2ç.ligde basketbol oynadı. Sinan'ın ona hediye ettiği bas gitar, müzik hayatının başlamasını sağladı. Müzik öğretmeni annesinden solfej ve armoni dersleri alan Üçler, 2005'te İstanbul'a tekrar yerleşti. Klavye ve bas gitarda gruba eşlik etmektedir.

 

Hami Ünlü

1 Mayıs 1985 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Hami Ünlü'nün müzik hayatı, 2000 senesinde Drum Club'a kayıt olmasıyla başladı. Hakan Açıkalın, Bülent Akbay, Alişan Topaloğlu ve Berke Özgümüş gibi hocalardan Drum Club'ta ders aldı. Ortaokul yıllarında caz ve davulla iç içe yaşadı. 2006 yılında Pinhani grubuna dâhil oldu.

 

Cem Aksel

17 Şubat 1964 tarihinde Ankara'da doğdu. Caza ve davula olan sempatisi ortaokul sıralarındayken başladı. Lise öğrenimi boyunca amatör olarak devam eden müzik hayatı daha sonra profesyonelliğe dönüştü. İsviçre Bern'de bulunan Swiss Jazz School'a kaydoldu fakat maddi yetersizlikler sebebiyle yarım bıraktı. O günden bugüne hayatını müzikle kazanmakta olan Aksel, birçok farklı sanatçıyla sahne almıştır. Pinhani albümlerinde davulcu olarak yer almaktadır.

 

Selim Aydın 

16 Mayıs 1981'de Ankara'da hayata gözlerini açtı. Çocukluk dönemi Adana'da geçen Aydın'ın müzik hayatı ortaokul yıllarında klasik gitar dersi almasıyla başladı. Lisedeki grubu ile konserler verdi ve yarışmalara katıldı. Üniversitede okurken Sinan Kaynakçı ile tanıştı ve birlikte ''Van Basten'' grubunda yer aldılar. İlk konserlerinden beri Pinhani ile beraber çalmakta olan Aydın, yurtdışında olduğu için ilk albümü kayıtlarında bulunamamıştır.

 

Eray Polat

1991 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Polat, daha sonra Fethiye'ye taşındı ve 18 yaşına kadar burada ikamet etti. Müzikle  ilk tanışması ilkokul yıllarında aldığı bağlama dersleriyle olmuştur. Gitar çalmaya lise yıllarında başlayan Eray Polat, 2010 yılından beri Pinhani'ye konserlerde destek vermektedir ve 2014 senesinden beri ise tüm konserlerde çalmaktadır.