Oya-Bora Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Oya-Bora 90'lı yıllarda en çok dinlenen müzik gruplarından birisidir. Grup öncelikle Grup Denk ismiyle kuruldu ve üyeleri ikiden fazlaydı. Ama daha sonra grup üyelerinden Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu ayrılıp sadece ikisi bir grup kurdu. Bu grubun adı da Oya/Bora oldu ve ikili hem özel hayatında hem de müzik çalışmalarında uzun süre birlikte oldu. Halen evli olan çiftin şimdi yetişkin olan bir kızları var ve bir müzik yapım şirketi ile çalışmalarına devam ediyor. 

 

Oya Küçümen 

Oya Küçümen 24 Ağustos 1966 tarihinde İstanbul'da doğdu. Eğitimini İstanbul'da tamamlayan sanatçı, lisansını Mimar Sinan Üniversitesi, Fransızca bölümünde bitirdi. Daha çok küçük yaşta şarkı söylemeye ve seslendirme yapmaya başladı. Birçok müzikalde ve tiyatro oyununda oynadı. Seslendirme çalışmaları yapmayı 1985 yılında bıraktı. Bu dönem önce Grup Denk'te daha sonra ise Oya/Bora grubunda şarkı söylemeye başladı.

 

Bora Ebeoğlu

Bora Ebeoğlu 1962 Ankara doğumlu bir şarkı yazarı, bestecisi ve yorumlayıcısıdır. Daha sonra eğitimine İstanbul'da devam eden sanatçı, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunudur. 1984'de Oya Küçümen'le başlayan birlikteliği halen devam eden sanatçı ilk kez profesyonel müzik çalışmalarına Grup Denk zamanında başladı. 1984'ten beri özel hayatında da Oya Küçümen'le birlikte olan sanatçı, 2004 yılında bu beraberliği evlilikle devam ettirmiştir.

 

Grup Denk 

Grup Denk 1987 senesinde Melih Kibar'ın bestelediği Paydos isimli parçayla Eurovision'a katıldı. Yarışmada ikinci olan grup daha sonra, Kuşadası Altın Güversin Şarkı Yarışması'na katıldı. Bu yarışmada da Tasvir'i Şikâyet adlı parçayı seslendiren grup beşinciliği kazandı. Bu sonuçla Çiğdem Talu özel ödülünü kazandıktan sonra popülerlik kazanmaya başladı. 1987 yılında Grup Denk ilk albümleri olan Seninle Beraberim'i de çıkardı. 1988 yılında tekrar Eurovision'a katılan grup bu sefer Onikiden adlı bir Turhan Yükseler bestesini seslendirip yine ikinci oldu. Daha sonra pek çok kez daha hem Eurovision hem de ulusal şarkı yarışmaları finallerine katılan grup, 1990 yılında Kuşadası Altın Güvercin Yarışması'nda Bronz Güvercin ödülünü kazandı.

 

Oya Bora Grubunun Kuruluşu

Grup Denk 90'lı yıllara geldiğinde gruptan bazı üyeler ayrılmaya başlamıştır. Bu sırada özel hayatında da birlikte olmaya devam eden Oya ve Bora ikilisi, sadece ikisinden oluşan bir grupla albüm çıkarmaya başladı. Oya/Bora ikilisinin 1992 senesinde çıkardıkları ilk albüm Seni Bana Yazmışlar albümü. Bu albümün pek çok parçası kısa bir sürede popüler olmuştur. Ara Beni ve Sevmek Zamanı adlı parçalar 90'lı yılların gençliğinde en sevilen parçalar arasındadır. Çok uzun yıllar dinleme listelerinin en başında kalmışlardır. 

 

Yeni Bir Tarz Peşinde

Grup hareketli pop müzik tarzı ile devam ederken 90'lı yılların ortalarına geldiklerinde yeni bir tarz arayışına girer. Yeni benimsedikleri tarz ile ilk albümlerini 1995 yılında çıkardılar. Saraylı adlı bu albüm gruba eski şöhretini geri getirmedi. 1997 yılında ise Aşk, İhanet vs. adlı bir albüm  çıkarsalar da bir daha hiç bir şekilde 1992'deki çıkışlarındaki başarıyı yakalayamadılar. Bu sırada Oya Küçümen Süper Baba dizisi için jenerik şarkısını seslendirirken Bora Ebeoğlu da Aria adlı bir yapım şirketine bağlı olarak bazı diziler için müzikler yapmaya başladı. Ayrıca Bora Ebeoğlu bir dönem İncesaz grubuyla birlikte sahne aldı. Aria şirket ikilinin müzik çalışmalarına devam ettiği yer oldu. En son Oya/Bora albümü ise 2014 yılında Aşk Güzel Şeydir& Adı Aşk Olsun adıyla çıktı. Halen evli olan ikili müzik çalışmalarına da devam ediyor.