Orhan Gencebay Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Orhan Gencebay müzik dünyamızın adını duyurmuş ünlü bir sanatçılarımızdan biridir. Yıllar geçse de adı listelerden hiç düşmedi. Adını arabesk dünyasında altın harflerle yazmış bir sanatçıdır. Evlilik yaşına gelirken hayatını Sevim Emre ile paylaştı. Orhan Gencebay 4 Ağustos 1944  yılında doğmuştur. Müzik hayatına 6 yaşında iken başlamıştır. Orhan Gencebay 6 yaşında keman ve mandolin dersleri  alarak müzik hayatına büyük bir adım atmıştır.7 yaşında iken bağlama  ve halk müziği dersleri için kurallar almıştır. Zaten Ünlü sanatçı Orhan Gencebay 10 yaşındayken ilk bestesini yapmıştır. İlk bestesi çok başarılı olmuştur. İlk beste çalışması Kara Kaşlı  Esmerdi Kim Bilir kimi  sevdi  adlı yaptığı ilk bestesidir. Müziklerini ilk olarak Emin Tarakçı Hoca’dan almıştır. Bu sürede farklı sanat dalları ile ilgilenmiş ve bağlama konusunda ustalaşmayı başarmıştır.


Orhan Gencebay’ın Müzik Hayatı

Orhan Gencebay halk müziğinden sonra Türk  sanat müziğiyle  eğitim almaya başlar. Hayatının dönüm noktasıdır. Türk Sanat Müziği eğitimlerine 13 yaşındayken başlamıştır. Bu  dönemde Türk  sanat müziğiyle birlikte tambur eğitimini de almıştır. Orhan  Gencebay kendi açtığı bir müzik okulunda  öğretmenlik yapmıştır.  Tabi aynı zamanda besteler yapmaya devam ediyordu. Hem kendini geliştiriyor, hem bu dönemde çeşitli enstrüman  dersleri alıyordu. Profesyonel olarak ilk bestesini 14 yaşında çıkarmıştır. Bu muazzam bestenin adı Ruhumda Titreyen Sonsuz Bir Alevsin’dir.  Yaşı ilerledikçe farklı müziklere caz ve rock müziğiyle  ilgilenmeye başladı.


Orhan Gencebay’ın Asıl Dönüm Noktası 

Orhan Gencebay’ın asıl büyük adımı  İstanbul’da konservatuar sınavlarına girerek atmıştır. Gerçek anlamda müzik hayatı 20 yaşında başlamıştır. İçindeki yoğun müzik tutkusu her geçen gün biraz daha ilerlemekte ve biraz daha yoğunlaşmaktadır. Orhan Gencebay sadece sesi bakımından değil, yazdığı besteler, yorumcu ve saz sanatçısı olarak da çok sevilen sanatçılardan biri olmayı başarmıştır. Bu yolda yürürken elbette birçok engelleri aşmıştır.


Orhan Gencebay’ın Özel Hayatı 

İlk evliliğini 1970’li yıllarında yaptı. Kendi solisti olan beyaz kelebekler grubunda Azize Gencebay ile bir evlilik yaptı. Bu evlilikte   olan  bir erkek çocukları  oldu. Altan ismini koydular.   Daha sonra oğlunun annesinden boşanarak  Sevim Emre ile tanrı katında eşimdir diyerek evlendi. Sevim  Emre’yi kendine hayat arkadaşı olarak seçmiştir. Sevim Emre ile yaptığı evliliğinde aşırı mutlu ve huzurlu bir hayatları vardır. Uyum içinde yaşayan çiftin beraberlikleri yıllarca sürmeye devam etmiştir. Sanatçı aynı zamanda sosyal birçok projede yer almıştır ve müzik konusunda önemli bir misyon üstlenmiştir.


Orhan Gencebay’ın Eserleri  Ve Besteleri

Orhan Gencebay sanat hayatı boyunca çok fazla eser ortaya çıkarmış nadide sanatçılarımızdan biridir. Bu eserlerin bazıları kendine ait olurken bazıları da Türkiye’nin en ünlü bestekârlarından alınan parçalardır. Bunlardan bir kaçı, Sevemedim Karagözlüm, Koca Dünya, Sabır Taşı, Gönül Bağları, Yıldız Aksamdan Doğarsın,  Neredesin Leylam  gibi birçok besteleriyle adını besteci olarak çok geniş bir kitleye duyurmayı başardı. O dönemdeki sanatçılarımıza bestelerini dinlettirdi. Tüm dünyanın hayran olduğu Orhan Gencebay, Sebahat Akkiraz, Şükran  Ay, Nuri Sesigüzel, Neşet Ertaş gibi ünlülerle bir araya gelerek çeşitli çalışmaların altına imzasını attı. Orhan Gencebay bir arkadaşı ile birlikte bir plak şirketi kurdular. Bu şirketin adı  Kervan plak şirketi olarak konuldu. Orhan Gencebay bu şirkette kardeşiyle birlikte çalışmaya başladı. Bu şirketin prodüktör  olarak başına  ilk eşi Azize Gencebay’dan olan Altan’ı getirdi. Sanatçının en sevilen ve artık kült hale gelen parçaları arasında şunlar sayılabilir: Bir teselli ver, Yorgun gözler, Hor görme garibi parçalarıdır.