Nuray Hafiftaş Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Nuray Hafiftaş 8 Ağustos 1964 tarihinde Ardahan şehrinin Çıldır ilçesinde doğmuştur. İlköğretim ve orta öğrenimin İstanbul Taksim'de tamamlamıştır. Öğrenim hayatını İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı ile devam etmiş ve bitirdikten sonra belediye konservatuarı İcra heyetinde 4 yıl devlet sanatçısı olarak çalışmış ve sanat hayatına ilk adımlarını atmıştır. Aynı döneme denk gelen İstanbul radyosunda sözleşmeli olarak çalışmış ve 4 yıl görev yapmıştır. Sanat hayatı boyunca 100 ü geçkin kendi söz ve besteleri yer alan eser ortaya koymuş ve hayranlarına kendini sevdirmiştir.

 

Besteleri Ve Eserleri

Kendine ait birçok eser ortaya koyan sanatçı kendi seslendirmesi dışında birçok ünlüye de seslendirme fırsatı sunmuştur. Kibariye yalan dünya, isyan ediyorum, ayrılık nikâhı isimli eserleri başarılı bir şekilde seslendirirken İzzet Yıldızhan ise Hasret ve gurbeti başarılı bir şekilde okumuş ve albümlerinde en güzel yere koyarak sanatçıyı onurlandırmışlardır. Nuray Hafiftaş’ın son albümünde kendisine ait söz ve bestesi olan Be hey gafil ve yavru isimli parçalarını seslendirmiştir. Türk halk müziği klasik sanatçılarından biri olmasının bestelerinde de göstermiş ve eyvah gönül isimli eser ile Türk halk müziğine başarılı bir seslendirme bırakmıştır.

Türk halk müziğine çok bağlı ve çağdaş bir sanatçı olmasının yanı sıra teknolojiye ayak uyduran bir kişiliği vardır. Bir çok sanatçının yanında destek vermek ve kendini büyük görmemek adına vokalist olarak seslendirmeler yapan sanatçı bir o kadarda alçak gönüllü olduğunu hayranlarına göstermiştir. Hayranları tarafından sanatçı için Yerli Liz lakabı kullanılmıştır. Herkes sanatçıyı yerli liz olarak sevmiş ve Türk halk müziğini insanlara tanıtarak sevdirmişti. Eyvah gönül adlı albümü prestij müzik etiketi ile piyasaya çıkmıştır ve  bu albümde İsmail derler ile çalışmıştır. Son çalışması olan yazı bir dert kışı bir dert isimli albümünü star prodüksiyon etiketi imzalı olup Yusuf savaş prodüktörlüğünü üstlenmiştir. Bu albüm 12 eserden oluşur ve 4 yıllık bir çalışma arasından sonra piyasaya çıkmıştır.

 

Bilinmeyen Özel Hayatı

Nuray Hafiftaş hiç evlenmemiş bekâr bir sanatçıydı. Eşi ve çocukları yoktu ama çok sevdiği dostları ve hayranları hiç yalnız bırakmamıştır. Bir tane erkek kardeşi vardır ve ismi Güray Hafiftaş’tır. Özel hayatı ile hiç gündeme gelmeyen ve gelmek istemeyen sanatçı kardeşi Güray Hafiftaş’ın kızı ile ilgili bir kere gündeme gelmiş ve damga vurmuştur. İddialara göre Güray ve Nuray Hafiftaş kardeşler Güray beyin kızının annesini sakladıklarını ve anne kızı buluşturmadıkları iddia ediliyordu ve magazin gündemi bu konu ile çalkalanmıştı. Kızın iddialarına göre Nuray Hafiftaş susması için para verip konunun medyaya taşınmasını istemiyordu ve 30 yılı aşmış anne hasreti kıza zor günler yaşattığı iddialar arasındaydı. Nuray Hafiftaş’ın hastalığının seyrini ağırlaştırması ile gündem değişerek farklı bir olaya odaklanmaya sebep olmuştur.

 

Hastalığı Ve Ölümü

Nuray Hafiftaş rahatsızlanmasından dolayı kaldırıldığı hastanede bağırsak kanseri teşhisi konmuştur. Temmuz ayında bağırsak ameliyatı olan sanatçının kanser karaciğerine sıçramıştı ve vücuduna yayılmaya da devam etmektedir. 53 yaşında olan Nuray Hafiftaş hastaneden taburcu olmuş ama kısa bir süre 14 Şubat tarihinde tekrar hastaneye ağırlaşarak yatırılmıştır. Durumu ağır olan Nuray Hafiftaş kısa bir süre içinde yoğun bakıma alınmış ve tedavisi burada devam etmektedir. Çok uzun sürmeden yakın arkadaşı Onur Akay sosyal medya hesabından durumu bildirip sanatçıyı kaybettiklerini üzüntü içinde bildirmiştir. Çok sevilen sanatçı 53 yaşında kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etmiştir.