Nükhet Duru Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1970'li yıllar Türkçe müziğe birçok sanatçı kazandırmıştır. Özellikle popüler müzik alanında bu dönemde eser veren birçok sanatçı vardır. Bu sanatçılardan biri de Nükhet Duru'dur.

 

Hayatı

Nükhet Duru, 19 Mayıs 1954 tarihinde Niğde'nin Bor ilçesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Duru'nun profesyonel kariyeri, 1971 senesinde Florya Deniz Kulübü'nde dans müziği orkestrasında yaptığı solistlik ile başlamıştır. Sanatçı hem sesinin farklı rengi ve tonu, hem de cazibesi, kendi solo albümünü yapmasında ona yardımcı oldu. 

1974 senesinde başlamış olduğu repertuar çalışmalarını sonuçlandırdığında, ilk 45'lik plağı olan 'Aklımda Sen Fikrimde Sen-Karadır Kaşların' müzikseverlerle buluştu. Takvimler 1975 yılını gösterirken çıkardığı ikinci 45'liği 'Beni Benimle Bırak-Gerisi Vız Gelir' sanatçının geniş bir hayran kitlesine sahip olmasını sağladı ve sanatçıya ilk Altın Plak'ını da kazandırdı.

'Bir Nefes Gibi' adlı ilk albümü ise 1976 senesinde piyasaya sürüldü. Aynı yıl içinde yılın en başarılı kadın solisti ve en iyi yorumcu ödüllerine layık görüldü. 80'li yıllarda Türk Sanat Müziği eserlerini de seslendiren Duru, bu şekilde assolist olarak da ünlendi. Duru, sanat hayatı boyunca şarkıları, albümleri ve başarılarıyla popüler kültürün en uzun soluklu sanatçılarından biri oldu.

 

İlk Çalışmaları

Birden fazla müzikal ve kabarede yer alan sanatçı, bu özelliği ile diğer sanatçılardan ayrıldı. Sanatçı 1977 yılında, Ali Poyrazoğlu ve Korhan Albay ile birlikte 'Yaşa Sevgili Dünya' adlı gösteride yer almıştır. Sonrasında  1979'da Haldun Dormen, Huysuz Virjin, Perran Kutman, Yüksel Gözen, Grup Çağdaş, Tolga Han ve arkadaşları ile birlikte rol aldığı 'Merhaba Müzik' gösterisi gelmiştir.

1982 yılında 'Operetler' adlı gösteride rol alan Duru, bu gösteride Suna Pekuysal, Mazhar Alanson, Haldun Dormen ve Fuat Güner gibi ünlü isimlerle çalışmıştır. 1984'te Adile Naşit ve Erol Evgin ile birlikte '7'den 77'ye' adlı müzikalde de boy göstermiştir. Sanatçı, 1985'te rol aldığı 'Carmen- Kan ve Gül' adlı gösterisinde Şevket Altuğ, Mehmet Teoman, Osman İşler gibi isimlerle çalışmıştır ve aynı sene içinde Nevra Serezli, Metin Serezli, Zeki Alasya ve Metin Akpınar gibi usta oyuncularla birlikte rol aldığı 'Aşk olsun' adlı göster gerçekleşmiştir.

 

Sanatçının 90’lı Yıllardaki Çalışmaları

1991 senesinde sanatçı bir başka gösteride rol almıştır, bu gösterinin 'Yeşilyurt Geceleri'dir ve bu gösteride sanatçı. Perran Kutman, Yaprak Özdemiroğlu, Erol Evgin ve, Haldun Dormen gibi isimlerle çalışmıştır. 1992 yılında Soner Olgun, Demet Akbağ ve Rasim Öztekin ile birlikte rol aldığı 'Müzikomedi' gösterisinde boy göstermiştir. Sanatçı 2000 yılına kadar birçok müzikal ve kabarede rol almış ve usta olarak kabul edilen sanatçılarla çalışmıştır. Son olarak 2000 yılında Nilgün Belgün ile birlikte 'www.ask.com.tr'  gösterisinde rol almıştır. Çok sayıda müzikal ve kabarede yer alan sanatçının, birçok ödülü bulunmaktadır.

 

Sanatçının 2000’li Yıllardaki Çalışmaları

Nükhet Duru, takvimler 27 Ağustos 2014'ü gösterirken Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu'nda Timur Selçuk ile birlikte sahne almıştır. Sanatçı, daha sonrasında 18 Eylül 2015'de Yaşar ile aynı sahneyi paylaşmıştır.

Nükhet Duru, 2016 yılında yapımcılığını Türker İnanoğlu'nun üstlendiği ve başrollerinde Caner Cindoruk, Pelin Akil, Kayhan Yıldızoğlu ve Cezmi Baskın gibi oyuncuların bulunduğu 'İstanbulname' adlı gösteride 'Uğurböceği' karakterine can vermiştir.

13 Şubat 2020 tarihinde, sanatçının 'Hikâyesi Var' adlı albümü tanıtıldı ve piyasaya sürüldü. Sanatçı bu albümde; Funda Arar, Sıla, Kenan Doğulu, Ata Demirer, Evren Can Gündüz, Zeynep Bastık, Ceylan Ertem, Rubato, Kalben ve Sena Şener ile düet yaparak kendi şarkılarını yeniden seslendirmiştir.