Nilüfer Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Nilüfer'in soy ismi Yumlu'dur. Doğum tarihi 31 Mayıs 1955 tarihidir. Türk müziğinin en güzel yorumcularından birisi olan Nilüfer Yumlu İstanbul, Cihangir'de dünyaya geldi. Annesi babasının ikinci evlendiği kadındır. Nilüfer'in babasının ilk evliliğinden iki abisi, annesiyle olan evliliğinden de bir ablası vardır. Babası ticaretle uğraşır, annesi de bir ev hanımıdır. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayan sanatçı, ilköğretimi Firuzağa İlkokulu, liseyi de İtalyan Lisesi'nde tamamladı. Nilüfer 3 yaşından beri, astım hastasıdır. Daha 15 yaşında iken Hafta Sonu dergisinin Altın Ses yarışmasına katılmış ve birinci olmuştur. 

 

Profesyonel Müzik Hayatı

Nilüfer ilk 45'liğini çıkardığında yaşı daha 17'dir, sene de 1972 senesidir. 45'liği Odeon Plak Şirketi tarafından çıkarılır. Kalbim Bir Pusula ismini taşıyan bu plak, satış konusunda büyük bir başarı elde eder. Plak şirketi hemen ikinci 45'lik hazırlıklarına başlar. İkinci 45'liği Dünya Dönüyor büyük bir başarı kazanır ve kendisine Yılın Şarkıcısı ödülü de kazandırır. Ardından gelen Sen de Böyle ve Göreceksin Kendini 45'likleri de bugün hala Nilüfer’in en beğenilen parçalarını içerir. Bu 45'liklerde yer alan Aldanırım Sana ve Başıma Gelenler şarkıları da hala Nilüfer'in hit parçaları arasındadır. 

 

En Başarılı Yılları 

Sene 1974'de geldiğinde Nilüfer ilk kez sahnelere çıkmaya başlar. İzmir Fuarı'nda Zeki Müren'le birlikte sahne alır. 1975 yılında Eurovision'a katılmak ister. Ama seslendirdiği Boşver adlı parçanın bestesi konusunda tartışma çıkınca vazgeçer. Ama Boşver isimli 45'liği de çok beğenilir. 1975 ve 1978 yılları arasında çıkardığı bütün 45'likler çok beğenildi. Oh Ya, Of Aman Aman, Kim Arar Seni adlı 45'likler de geniş kitlelerce çok beğenildi. Bu üç yıl boyunca Nilüfer, her yıl altın plak kazandı. Birçok kez yılın sanatçısı ödülü de aldı. Bir ara Almanya'da da çalışan Nilüfer burada bir kaç 45'lik çıkardıktan sonra, ülkesinin hasretine dayanamadı. Tekrar Türkiye'ye döndü.

 

80'li Yıllarda Nilüfer

Nilüfer'in başarıları ve müzik çalışmaları 1980'li yıllar boyunca da devam etti. Nilüfer 79, Nilüfer 80, Sensiz Olmaz, Nilüfer 84 albümleri pek çok hit parça içeriyor. Mesela Kar Taneleri Nilüfer 84 albümünün hit parçaları arasındadır. Nilüfer 1978 yılında Eurovision'da Türkiye'yi temsil etme imkânı buldu. Sevince adlı parçayı Grup Nazar'la birlikte seslendirdi. Ayrıca 80'li yılların başında uzun bir süre beraber çalışacağı Kayahan'la bir araya geldi. Kayahan'la birlikte yaptıkları Geceler parçası, Antalya Aspendos'ta yapılan yarışmada Türkiye'ye birincilik getirdi. Geceler, Esmer Günler ve de Sen Mühimsin adlı albümleri Kayahan'la birlikte yaptıkları en başarılı albümler arasında. 92Deki Yine Yeni Yeniden albümünde de hem Kayahan hem de Onno Tunç gibi başarılı müzisyenlerle birlikte çalıştı. 1992 yılında Unicef için de çalışmaya başladı ve 1997'de Unicef tarafından iyi niyet elçisi unvanını aldı. 

 

Özel Hayatı

İlk evliliğini 1974, ikinci evliliğini ise 1984 tarihinde yapan Nilüfer, daha sonra Rıza Silahlıpoda, Savaş Gürsoy, Gökberk Ergenekon, Reha Muhtar ve Latif Demirci ile beraberlikler yaşadı. Ayşe Nazlı adından evlat edindiği bir kızı var ve kızının manevi babası da halen onunla düzenli görüşen Reha Muhtar. Nilüfer Türk müziğinin en güzel seslerinden birisi kabul edilir. Dört kadın diva arasında onun da ismi vardır. Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nükhet Duru ve kendisi Türk müziğinin en güzel sesleridir ve halen çok sevilerek dinlenirler. Kendisinin hayatını anlatan basın danışmanı tarafından yazılan Nilüfer Hepsi Bu adlı bir kitap çalışması vardır. 2011 yılında göğüs kanserine yakalanan sanatçı bu hastalıktan kurtulmaya başarır. Halen de şarkı söylemeye devam ediyor.