Nil Burak Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Asıl adı Pembe Nihal Munsif olan 27 Nisan 1948 Kıbrıs Lefke doğumlu olan Nil Burak, babası Kıbrıs'ın en eski işletmecisidir. Müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında başlamıştır. İlk olarak Kıbrıs Güzel Sanatlar Derneği'nde koroda şarkı söylemiştir. Kıbrıs Amerikan Kız Koleji mezunudur. Mezun olduktan sonra İngiltere'ye dil eğitimine gitmiştir. Türkiye'ye tatil için  geldiği 1975 yılında o dönemin gece Kulübü olan Playboy da sahne almıştır. Sesi o zaman ciddi anlamda dikkat çekmiştir. Buradaki deneyim sonrasında Maksim Gazinoları'nda çalışmaya başlamıştır. O gece orada bulunan başta Zeki Müren olmak üzere, Nebahat Çehre, Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Ekrem Bora ve Ayhan Işık tarafından dinlenmiştir. Zeki Müren ismini Nil Burak olarak değiştirerek sahne adını da belirlemiştir. Maksim'de 16 yıl sahne almıştır.

 

Özel  Hayatı

1969 yılında bir evlilik yapmış, 1971 yılında da boşanmıştır. Ardından Türkiye'de çalışma izninin olabilmesi için menajeri ile 1977 yılında formalite evlilik yapıp kısa sürede boşanmıştır. 1981 yılında yeni bir evlilik ve bu evlilikten bir oğlu vardır.

Bu arada birçok ünlü hocadan da Türk ve Batı müziği dersleri almaya başlamıştır. 70'ler dönemi Zeki Metin kabare dönemidir. Bu kabare showlarda da görev almıştır. Bunların ardından ilk televizyon deneyimi de canlı bir orkestra eşliğinde hem İngilizce hem de dönemin popüler Türkçe şarkılarını seslendirmesiyle ün kazanmaya başlamıştır. Kazandığı şöhret doğrultusunda 1975 yılında ilk plağı Tatlı Tatlı Sus listelerde bir numara olmuş ve Altın Plak ödülü almıştır. Şarkı söyleme ve sahne alma dışında Nil Burak için kabare showlar da her zaman ön planda olmuştur.

 

Nil Burak ve Kabare Show Deneyimleri

Nil Burak şarkı söyleme ve sahne çalışmaları yanı sıra dönemin kabare showlarında da yer almaktan mutluluk duymuştur. Ali Poyrazoğlu, Atilla Arcan, Yalçın Menteş, Oya Başar, Levent Kırca gibi usta isimlerle showlar yapmıştır.

1978 yılında sözlerini kendisinin yazdığı Yalnızım Ben şarkısı ile bir 45'lik yapmıştır. Bu şarkı öylesine beğenilmiştir ki, şarkı yıllar sonra 2008 yılında Issız Adam filminde kullanılarak o dönemden bu döneme yeni bir çıkış yakalamıştır. Maksim Gazinosunda sahne aldığı dönemde Neco ile de birlikte çalışmıştır. Nil Burak'ın yeni albümü Orhan Gencebay'a ait Bulamadık ki adlı parça çıkış parçası olmuştur. 1985 yılında Eurovision da Türkiye'yi temsil ederek 3.olmuştur. Ardından İtalya da ve İrlanda da katıldığı festivallerde En İyi Yorumcu, En İyi Aranjman gibi ödüllerle dönüş yapmıştır.

 

Şarkı Yarışmaları 

1985 yılındaki Eurovision temsili sonrasında aldığı üçüncülükle birlikte artık yurtiçi ve yurtdışı sayısız konserler, festivallere katılmalar, yarışmalardan aldığı ödüllerle Türkiye'yi temsil ederek tüm Avrupa ülkelerinde, Amerika da dâhil katılımlar yapmıştır.

1988 yılında Kandemir Konduk ve Ali Poyrazoğlu ile bir albüm çıkarmıştır. 1989 yılında sözleri Cem Karaca bestesi Nil Burak'a ait olan Sen de Başını Alıp Gitme Ne olur şarkısı ile deyim yerindeyse patlama yaşamıştır. 1996 yılında Kıbrıs'a yerleşmiştir. Burada turizm sektörüne giriş yaparak işkadınlığına soyunmuştur. Kıbrıs'ta özel geceler denildiğinde Nil Burak ismi baştadır. 32.sanat yılında 2008 yılında Türkiye'ye gelmiş ve 32 şarkıdan oluşan yeni albümü müzik hayatına yeniden giriş yapmıştır. Türk Pop müziğine olan katkıları yadsınamaz ölçüde olduğundan Popsav tarafından 25.yıl hizmet ödülü almıştır. Bu ödül aynı zamanda Ajda Pekkan, Esmeray, Nilüfer, Nükhet Duru ve Sezen Aksu ile birlikte kendisine layık görülmüştür.

 

Filmleri ve Dizileri

Nil Burak 1973 yılından itibaren televizyon dizilerinde ve sinema filmlerinde de yer almıştır. Bunlardan akla gelenler; Gülşah, Çalıkuşu, Kaldırım Çiçeği ve yakın zamanda Avrupa Yakası dizisidir. Nil Burak halen o eşsiz yorumu ile programlara katılır, özellikle Kıbrıs özel gecelerinde sahne almaktadır.