Neşet Ertaş Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Neşet Ertaş Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde, 1938 senesinde doğdu. Babası da bir bağlama ustası olan sanatçı küçük yaşta türkülere ve bağlamaya ilgi göstermiştir. 12 yaşında annesinin ölmesi nedeniyle babası yeniden evlenir ve başka bir köye yerleşirler. Sanatçı kendisini en çok etkileyen insanın babası olduğunu söyler. Onunla birlikte daha ilkokuldayken köydeki düğünlerde bağlama çalıp türkü söylemeye başlar. Daha ilkokul yıllarında hem çok iyi bağlama çalmayı öğrenir hem de keman çalmayı öğrenir. 

 

Müzik Hayatı Nasıl Başladı?

Neşet Ertaş Kırşehir ve Kırıkkale'de bir süre yaşadıktan sonra 1957'de İstanbul'a taşınır. İlk plağını çıkarmak için Şen Çalar Plak'a başvurdu. İlk plağında söz ve bestesi babasına ait olan Neden Garip Garip Ötersin Bülbül adlı türküyü seslendirdi. Kısa zamanda çok sayıda dinleyiciye ulaşır. Ardından hızla plak çalışmalarına devam eder. Ama daha fazla İstanbul'da yaşamak istemez. İki yıl İstanbul'da kaldıktan sonra, Ankara'ya yerleşir. Askerliğini İzmir'in Narlıdere beldesinde tamamladıktan sonra Ankara'ya döner. O sıralarda çalıştığı gazinoda tanıştığı Leyla isimli bir kadınla babasının itirazlarına rağmen evlenmeye karar verir. Bu olay babası ile arasını açar. Evliliğinden iki kızı bir oğlu olur ama bu evlilik ancak 7 yıl sürer ve 1970 senesinde sona erer. Neşet Ertaş bu sıralarda çok fazla sigara ve alkol tüketir. Parmaklarına inen felç yüzünden iş hayatı bir süreliğine sona erer. Kardeşinin davetiyle Almanya'ya yerleşir. Almanya'da tedavi olur ve de parmaklarına yeniden kavuşur. Müziğe burada devam eder ve de çocuklarını burada okutur. 

 

İstanbul'a Geri Dönüş

Bir süre Almanya'da kaldıktan sonra 2000 senesinde Türkiye'ye dönmeye karar verir. Döner dönmez İstanbul'da verdiği bir konserle sevenlerine kavuşur. Bu yıllarda Süleyman Demirel başbakandır ve kendisine devlet sanatçısı unvanını vermek ister. Ancak kendisi bir halk sanatçısı olarak kalmak ister ve bu teklifi reddeder. Ayrıca devlet sanatçısı olan ve olmayan kavramlarının da bir ayrımcılık olduğunu iddia eder. 

 

En Sevilen Halk Sanatçılarımız Arasında

Neşet Ertaş'ın ömrü boyunca mütevazı bir tavırla, halk sanatçısı unvanıyla yetinmesi çok büyük bir kitle tarafından sevilmesini sağlamıştır. Hem söz yazarı hem besteci hem de eşsiz bir yorumlayıcı olarak Türk halk müziğine yaptığı katkılarla birlikte UNESCO, Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanterine dahil edilmiştir. Bağlama çalışı ve türküleri ile yeni bir halk müziği ekolü yaratmıştır. Hatta bu ekol konservatuarlarda farklı bir ders olarak okutulur. Hayatı Erol Parlak tarafından iki ciltlik bir kitap halinde yazılmıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı kendisine fahri doktora unvanı da vermiştir.

 

Neşet Ertaş Türk Kültürü İçin Neden Önemlidir?

Neşet Ertaş inanılmaz bir yetenek ve değerli bir sanatçıdır. Kırşehir ve çevresinin mahalli kültürünü yansıtması ve de o yörenin müzik geleneğine sahip çıkması bize çok şey sağlamıştır. O ve babası sayesinde hemen herkes Kırşehir yöresi gelenekleri ve müziklerini tanımıştır. Ayrıca hem geleneğe sahip çıkmış hem de gerçekten orijinal bir yorum getirmiştir. Gelenek ve yeni bir yorumun birleşmesi sayesinde pek çok insan kendi kültürünü daha yakından tanımış ve sevmiştir. Ayrıca Kardeş Türküler gibi daha modern gruplarla birlikte seslendirdiği çok sayıda parça halen en çok dinlenen ve en beğenilen parçalar arasındadır. Kırşehir'de hem kendisinin hem de babasının adını taşıyan çok sayıda cadde ve okul bulunuyor. Ölmeden önce yine İzmir'e yerleşen sanatçı hiç bir zaman İstanbul sanatçısı olmamış. Ancak 74 yaşındayken yakalandığı prostat kanserinin yayılması ile hayatını kaybeder. Cenazesi Kırşehir'dedir. Türkiye'de hem robot hem de android heykeli olan tek sanatçıdır.