Neşe Karaböcek Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1947 yılında İstanbul da doğan asıl adı Neşe Can Göktürk olan sanatçının babası Bulgar kökenlidir. Annesi ev hanımı olan babası muhasebe şefi olarak görev alan sanatçının 3 kız kardeşi ve bir ağabeyi vardır. Neşe Karaböcek'in çocukluğu İstanbul ve Ankara da geçmiştir. Babasının işi dolayısı ile 1950 de Ankara’ya taşınan Neşe Karaböcek  yıllarda komşularının da ısrarı üzerine Ankara çocuk korosunun yöneticisi olan Ayşe ablanın yanına götürülerek konservatuar için kart yazdırılır.

Devlet Tiyatrosu o yıllarda küçük tiyatro bölümünü kurduğu zamanlarda küçük yetenekleri aramaktadır. Neşe Karaböcek o dönemde henüz 3,5 yaşındayken şarkı söyleyerek o yaşta bale ve şan bölümüne kabul edilir. İlk rolü şarkı söyleyen bir kuştur. Daha sonra Mümtaz Zeki Taşkın tarafından yazılan oyunlarda başrol olarak oynar. Mümtaz bey ve Yıldız Ece böcek diye sevdiklerinden sanatçının adı o zamandan bu yana Neşe Karaböcek olarak kalmıştır. Ufak yaşta o dönemin Cumhurbaşkanı ismet İnönü ile tanışma imkânı bulmuştur.

 

Tiyatro Hayatı

Soprano olarak  yetiştirilmek üzere Devlet Operasına alınan Neşe Karaböcek  La Bohem, Carmen operalarında sahneye çıkmıştır. Ayrıca Çaykovski’nin Kuğu Gölü balesinde yaşı küçük olsa da büyük görevler almıştır. Halkevinde halk tiyatrosu eğitimi de alan sanatçı küçük yaşta daha ilkokula bile gitmeden  dönemde Muhsin Ertuğrul ile büyükbaba torunu oyununu oynamışlardır.

Henüz 6 yaşında iken 2. sınıftan okula başlayan sanatçı operada, tiyatro da rol alarak aynı zamanda bale eğitimine de devam etmektedir. Ankara Cebeci Dörtyol Aile Çay Bahçesinde 7 yaşındayken sahne alır. Kız kardeşi ile birlikte sahne alan kardeşler Karaböcekler olarak sahneye çıkar. Sahne tercihini ailesinin etkisi ile yapan sanatçı operayı bıraksa da sahne ve konservatuara devam eder.

İlk plağını 7 yaşında yapan sanatçı Fahri Kopuzdan solfej ve nota dersleri alır. İlk şarkıları bir Arap şarkısı olan Aloma ve Tin tini mini hanım parçalarıdır.  Ortaokuldan sonra ablası Gülden Karaböcek’in evlenmesi ile sahneye tek olarak çıkmak zorunda kalan sanatçı Batı ve İspanyol müziğine ilgi duyar. Flamingo Dans Orkestrasında Latin Müziği icra eden sanatçı 45lik plağı olan Artık sevmeyeceğim ile Ağlama Değmez Hayat adındaki şarkıları ile toplam 5 milyon satar ve o günden sonra adını Neşe Karaböcek olarak müzik dünyasına kazandırır. Sanatçı 11 tane sinema filminde başrol oynar. 

 

Neşe Karaböcek Ödülleri

Birçok ödüle sahip olan sanatçı 2 altın long play,18 altın 45’lik, 1 altın bülbül 45 lik yerine 5 adet altın,1 altın heykel, 2 altın kaset, gazete ve dergilerde adına verilen sanat ödüllerine sahiptir. Sanatçı Bing Crosy'den sonra Altın plak sahibi olan 2. sanatçı unvanına sahiptir. Neşe Karaböcek 1981 yılında Altın Plak adında şirket kurmuştur. 

 

Evlilikleri

Neşe Karaböcek ilk evliliğini Elenor plak şirketinin sahibi olan Atilla Alpsakarya ile yapmıştır. 1974 yılında boşanan çiftin Alper adında bu evliliklerinden bir oğulları vardır. Sanatçı 2. evliliğini 1974 yılında gazeteci Tevfik Yener ile yapar. Hasan adında 1 oğlu bulunan sanatçı ikinci eşi ile birlikte 1991 yılında Amerika’ya yerleşmiş ve burada 20 yıl yaşamıştır. Sanatçı 20 yılın ardından Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır. 2011 de yaptığı resimlerden oluşan bir resim sergisi açar. Yeşil Elmas adında birde kitap yazan sanatçı şifalı bitkilerden ve doğanın güzelliklerini kitabında işlemiştir. 

 

Filmleri

Sanatçının 11 tane sinema filmi bulunaktadır. 1986 yılında Kertenkele, 1976'da Kulalar, 1975'de Duyun beni, 1974'de Almanya’da Bir Türk Kızı, 1974'de Kısmet, 1973 yılında İntzar, 1973 yılında Niyet,  1973'de Sevda yolu, 1973'de Ah Koca Dünya, 1972'de Aşk Sepeti ve 1971 yılında Anneler ve Kızları adında sinema filmlerinde başrol oynamıştır. Sanatçının aynı zamanda oynadığı dizi de bulunmaktadır. 2008 yılında Düğün şarkıcısı adlı dizi de rol almıştır.