Nazal Öncel Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Nazan Öncel, Doğum yeri olan Ege Bölgesi İzmir Karşıyaka’da 6 Şubat 1956 yılında doğmuştur. Öğretmen bir annenin ve memnun bir babanın kızıdır. Kamera karşısına ilk kez 1961 yılında adım atmıştır. Harika bir sinema filmiyle karşımıza çıkan ‘Acı Tesadüf’ ile kamera karşısına çıkmış ve yıldız olmaya adım atmıştır. Gitara düşkünlüğü çocukluğundan gelen Nazan Öncel, Annesi Raziye Hanım'dan gitar ve nota eğitimi almıştır. Bu adımla beraber Nazan Öncel, ilkokul ve ortaokul zamanında şarki söyleyip, gitar çalmaya başlamıştır. Şarkı söylemeyi seven bir çocukluk geçirmesiyle beraber, gitara düşkünlüğü oldukça fazla Nazan Öncel'in mezun olduğu Zafer İlkokul'dan sezon sonu yapılan kutlamalarda, okulun önlüğü yerine Annesi Raziye Hanım'ın özel el emeği elbiseyi giymek istemiştir. Mezuniyet günü okulun sahnesinde, solo mandolin çalmak istediğini söylemiş ve çalmıştır. Nazan Öncel, Salih Öncel ile evlenmiştir. 1 oğlu vardır, adı ise Serkan Öncel'dir.

 

İlk Sahne Tecrübeleri

1956 yılında Kervanlar Orkestrası ile başlayıp düğünlerde, salonlarda ve festivallerde, 1971 yılına kadar kendi arkadaş grubuyla bir süre müzikle ilgilenmiştir. Annem, isimli beste çalışması yaparak, 1975 yılında İzmir Radyo programında bestesi kabul edilerek, birinci olmuştur. Necdet Koyutürk Orkestrası ile birlikte söylediği, ‘Sana Kul Köle Olmuştum’ şarkısı büyük ilgi görmüş ve televizyonlar da dinlenmektedir.

Nazan Öncel, kendi beste yaptığı şarkısı ‘Bir Hadise Var' albümü çıkararak, 1991 yıllarında Türkiye’ye damgasını vurmuştur. ‘Gitme Kal Bu Şehirde, ‘Aşık Dediğim Olabilirim', ‘Aynı Nakarat', ‘Nokta Nokta', ‘Leylim Ley' 90’lı yıllar pop müzikleri piyasada yer almıştır. Sonrasında ise, ‘Aşk Beklemez', ‘Geceler Kara Tren', ‘Ben Böyle Aşk Görmedim', ‘Dillere Düşeceğiz Seninle', şarkıları Nazan Öncel'in 1994 yılında beğeni toplamaya yetti. İlk anonim şarkısı ise Öncel'in, ‘Börekler Açarım' olmuştur.

 

Başarısıyla, Müzikleriyle En Çok Konuşulan İsim Olmuştur

Slowdan uzaklaşmak isteyen Nazan Öncel, kendini daha çok geliştirerek şarkı bestelerinin tarzını değiştirir. Erkekler de Yanar, Sokak Kızı, A Bu Hayat ve son olarak Bırak Seveyim Rahat Edeyim şarkılarıyla zirveye kadar ulaşmış olur. 1999 yıllarında, başarısının devamını getirmeye devam eden Nazan Öncel, Demir Leblebi albümüne devam etti. 2004 yılında ise, Yan Yana Fotoğraf Çektirelim albümünü de çıkararak başarı elde etmeye devam etti. Bu yaptığı albüm, en çok satılan albümlerinden birinci sırada geldi. Nazan Öncel, soluksuz bir şekilde durmaksızın şarkılarına, bestelerine tam hızla devam etmektedir.

15 Temmuz 2006’da Aşkım Baksana Bana ve 7’n Bitirdin albüm şarkılarını çıkaran sanatçı, internette en çok tıklanan müzik listesinde birinci sırada gelmiştir. Başarısını Ailesi ve çevresi, Dostları, Akrabaları açısından oldukça takdir edilmiştir. Birçok müzik ve beste yapmaya devam eden Nazan Öncel, başarısıyla herkesin ilgi odağı olmuştur. Televizyon, radyo frekanslarda, müzik kanalları ve internet sitelerinde en çok tıklanan müzikleri ile gündeme çok gelmiştir.

2000 yıllar sanatçının en verimli olduğu yıllardır ve mesleğinin zirvesinde bulunduğu bir dönemdir. Nazan Öncel, gerek aile hayatında, gerek iş hayatında, gerek arkadaş çevresinde çok sevilen ve aranan bir sanatçı haline gelmiştir. Sanatçılık kariyerinin en üst düzeyine gelen Öncel, şarkılarıyla da çocukların da gönlünü kazanmıştır.  Özellikle gençler ve çocuklar özellikle ‘Aşkım Baksana Bana' şarkısını özellikle beğeni toplamıştır.

Günümüzde en iyi bestecilerden biri olan sanatçı, kariyeriyle ve başarısıyla kendini geliştirmiştir. Müzik hayatında en güzel yerlere gelen Nazan Öncel, gönülleri fethetmiştir. Besteleri ile birçok sanatçının da önemli çıkışlar elde etmesini sağlamış başarılı bir söz yazarıdır.