Müzeyyen Senar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Müzeyyen Senar Bursa’ya bağlı Keles  ilçesinde 16 Temmuz 1918 tarihinde dünyaya geldi. Cumhuriyet Divası olarak tanınan Türk Sanat Müziğinin önemli isimlerinden biridir. Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarına denk gelen sanatçının ailesinin geçim sıkıntısından dolayı İstanbul’a göç  etmiştir. Henüz 6 yaşındayken her türlü Türk Sanat Müziği parçasını eksiksiz söylemesi onun ne kadar yetenekli olduğunun önemli bir kanıtıdır.  Müzeyyen Senar  çocukluk dönemlerinde kısa bir süre de olsa kekemelik sorunu yaşadı.  Kekemelik sorunuyla çok boğuştu fakat aldığı eğitim aldığı üstatlarıyla bu sorunu atlatabildi. 12 yaşındayken babasının evini terk ederek annesinin Üsküdar’daki evine taşındı. 13 yaşında Türk Musiki Cemiyetine kayıt yaptırdı.  1988 yılında devlet kadını seçildi.

 

Müzeyyen Senar’ın Evlilikleri 

Müzeyyen Senar ilk  nişanlılığı 1934 yılında Mahir Kürklü ile yaptı. Fakat Senar’ın evliliği gerçekleşmeden ayrıldılar. Soyadını aldığı Ali Senar ile 1935 yıllarında evlendi. 1943 yılında Ercüment Işıl’la evlendi. Ercüment’le beraberliği 10 yıl sürdü. Fakat 1953 yılında Tevfik Hamza’yla evlenerek  üç evlilik gerçekleşti.  Ali Senar ile evliliğinde bir çocukları olmuştur. İkinci evliliğinde ise iki çocuğu olmuştur. 

   
 
Müzeyyen Senar  ve Atatürk

 

Türkiye  Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekmiştir.  Türk Sanat Müziğinin hayranı olan Atatürk Müzeyyen Senar’ın ses yeteneğine büyük ilgi duyardı. Müzeyyen Senar birçok kez  Atatürk’ün huzuruna çıkarak, özel meclislerinde şarkılarını söylemiştir.  5 kez Atatürk’ün huzura çıkarak şarkı söyledi  ve ilk konserini 1936 yılında İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında gerçekleştirdi. Daha sonra Bursa’da  Palas otelinde de özel olarak konser vermiştir.  Radi Dikicinin kaleme aldığı Müzeyyen Senar Efsanesi ‘O bir devdi, devirdi ‘ adlı kitabında Atatürk ile ilk karşılaşmasını ele alıyor.

 

Müzeyyen Senar’ın Şarkı Ve Albümleri

1998 yılında ilk albümünü çıkarmıştır. Bir Ömre Bedel albümüyle ses getiren Müzeyyen Senar Nilüfer, Nükhet  Duru, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Tarkan, Şebnem  Ferahın da olduğu bir çalışma yapmıştır. Ve son albümü En Son Okuduklarım 2001 albümü yazmıştır.    Rumeli Türkülerini ilişkin başarısı da ayrıca değerlendirilir. Sanatçının müzik faaliyetleri  radyodaki, gazinolardaki çalışmaların dışında da yoğun bir şekilde plak kayıtlarından oluşmaktadır. Yurt dışında ve yurt içinde çeşitli konserler vermiş ve birçok ünlü Müzeyyen Senar'a  eşlik etmiştir. Sadi Işılay,   Hakkı Derman, Şerif İçli, Kadri Şençalar,  Nubar Tekyay gibi ünlüler kendilerine çok yoğun bir şekilde eşlik etmişlerdir.

Albümleri, Son Veda, Gelse O Şuh Meclise, Çilingir Sofrası, Şarap Gibi, Güller Arasında,  Bilmem Ki Sefa sevilen albümleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda Yine Bir Sizi Var İçimde,  Ayrıldı Gönül,  Söyleyin Güneşe, Bir Ömre Bedel,  En Son Okuduklarım,  Bir Bahar Akşamı da ses getiren albümleri arasında bulunuyor. Son dönemlerde sevilen albümleri arasında ise Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim, Son Akşamı Canlandıran, Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine, Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar albümleri bulunuyor. Sanatçı kariyer yaşamının her anında popüler olmayı başarmış nadide Türk Sanat Müziği sanatçıları arasında yer almaktadır. Son derece iyi bir sanat yaşamı sürdürmüştür.

 

Müzeyyen Senar’ın Ölümü   

Müzeyyen Senar hayata gözlerini kapayalı 5 sene oldu. Cumhuriyetin divasını 8 Şubat 2015 yılında  sabah saatlerinde zatürree dolayısıyla tedavi gördüğü hastanede  97 yaşında yaşamı sonlandı. Unutulmaz sanat müziğinin icrası olan Senar’ın   10 Şubat 2015’te Bebek Camii'nde  öğlen namazına müteakiben kılındı ve Zincirlikuyu  mezarlığına gömüldü. Öğrencisi Bülent Ersoy tarafında anısına Müzeyyen  Senar’ın sanat yaşamından fotoğrafın yer aldığı Cumhuriyetin Divası Müzeyyen Senar sergisi açmıştır.