Mustafa Yıldızdoğan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Mustafa Yıldızdoğan 10 Mayıs 1966 Konya Kadınhanı ilçesinde dünyaya geldi. Çiftçi bir ailenin yedi çocuğundan biri olan Mustafa Yıldızdoğan, ilkokulu okuduktan sonra lise eğitimini tamamlayamadı. Lise 1 ve 2. sınıfı okuduktan sonra eğitim hayatını terk etti. 1986-88 yılları arasında, Eğirdir ve Adıyaman da askerlik görevini tamamladı. 

1990 yılında evlenen Mustafa Yıldızdoğan Ahmet, Gülsüm ve İrem adında 3 tane çocuk babasıdır. Hep hayali olan Müzik hayatına 16 yaşındayken bağlama çalarak başladı.  Herhangi bir ders almadan, kendi deyişi ile "kendi kendime ama bıkmadan, usanmadan çok çalışarak, gece uykularını yüreğime ve sevdamı hapsederek bugünün temellerini attım" diyerek ne kadar emek verip bu günlere geldiğini anlatmıştır.

 

Mustafa Yıldızdoğan’ın Kariyeri

Ünlü sanatçı müzik hayatına, ağabeyi ve arkadaşlarının desteğiyle 1989 yılında Kadınhanı Ülkü ocaklarındaki konseri ile başlamıştır. Daha sonra 1990 yılında Pendik Ülkü Ocağının konserinde sahne aldı. MHP'nin seçim müziklerini yapmıştır.

Seçim zamanında siyasi partilerin seçim müziklerini yapan Yıldızdoğan, Türkiyem şarkısı ile büyük bir üne kavuştu. Türkiye genelinde çok popüler oldu. Bu Vatan Kimin albümündeki Saçlarım türküsü ile daha geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Mektup adlı albümü ile de Türkiye'de en çok satan beş kaset arasına girmeyi başardı.

Birçok TV programlarına katılıp yüzlerce konser veren Mustafa Yıldızdoğan her geçen gün adından söz ettirmeyi başardı. 1996 yılında Akbaş Müzik ile anlaşarak burada birçok  albümünü çıkardı. Daha sonra Akbaş Müzik ile ayrılarak kendi şirketi olan MYD müzik şirketini kurdu.  Kendi şirketinde yaptığı ilk albüm ise Artık Kafaya Takmam adlı çalışması oldu.

 

Mustafa Yıldızdoğan'ın Albümleri

 Mustafa Yıldızdoğan, ilk albüm çalışmasını 1991'de yaptı. İlk albümü Doğuyoruz ufuklardan adlı albüm oldu. Daha sonra 1992 yılında Üşüyorum ve Bir aradan sonra ve Türkiye'm şarkısı ile bütün Türkiye'nin kalbinde taht kurmayı başardı. Bu şarkı sayesinde adını tüm ülkeye duyurmayı başardı. Türkiye'm şarkısı, siyasi partilerin seçim müziği olarak milli günlerde milli maçlarda sıkça çalınıyordu.

1995 yılında Han Duvarlarını, İlker Başbuğ'un vefatından sonra bestelediği Yandı Yürekler Yandı adlı çalışmasıyla, Başbuğa yaktığı bir ağıt olduğunu dile getirmiştir.  Bu Vatan Kimin ve Mektup adlı albümleri ile büyük bir çıkış yapmıştır. Daha sonra 2000'li yıllarda ise insanlar sevmeyen bilmez artık kafaya takmam, Biz Bu Hallere Düşecek adam mıydık adlı çalışmalarını başarılı bir şekilde tamamladı. Artık kafaya takmam çalışması, kendi şirketi olan MDY müzik ile yaptığı ilk çalışmadır.

2015 yılında ise Satan Satana, Ankara'ya Yağmur Yağacak, 2019'da Senin için albümlerini çıkardı. Ünlü sanatçı 2012 yılında ise O Gün 2013'te gurbet türküleri ve 2017'de ise Hasat adlı albüm çalışmalarını bitirdi. Mustafa Yıldızdoğan çok başarılı bir Türk şarkıcı, besteci şarkı sözü yazarı ve şairdir. Hiçbir eğitim ve profesyonel bir yardım almadan kendini geliştirmeyi, sesini, tarzını ve bestelerini büyük kitlelere ulaştırmayı başaran nadir sanatçılardan biridir. 

 

Mustafa Yıldızdoğan'ın Ödülleri

Başarılı sanatçı, 2013 yılında 9.Kral TV Video Müzik Ödüllerinde, En iyi Türk Halk Müziği erkek sanatçısı ödülüne, Hep Yalan şarkısı ile aday olmuştur. Yine 1996 yılında Türk halk müziğinin en iyi erkek sanatçısı kategorisinde Türkiye video müzik ödüllerini aday olarak gösterilmiştir Han Duvarları adlı şarkısıyla Mustafa Yıldızdoğan da aday olarak gösterildi. 2017'de İstanbul Üniversitesi Öğrenci konseyi tarafından ilk defa düzenlenen  İÜ 1453 Ödülleri, Yılın En İyi Türk Halk Müziği sanatçısı özel ödülü almıştır. 2018'de 3.Anadolu Medya Ödülleri 248. yerel medya tarafından, yılın en iyi sanatçısı ödülünü almıştır.