Mustafa Ceceli Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

2 Kasım 1980 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası Çankırılı, annesi Romanya göçmenidir. Müziğe olan alakasını ailesi çok küçük yaşta fark etmiştir. Ceceli henüz 6 yaşında iken piyano ile tanışmış, 2 yıl piyano eğitimi almasının ardından öğretmeni konservatuar eğitimi almasını tavsiye etmiştir. Daha 8 yaşında iken TRT’de yayınlanan Köy Doktoru isimli bir dizide toplam 13 bölüm oynamıştır. Ardından UNICEF için yapılan Can Suyu isimli bir filmde rol almıştır. Lise döneminde amatör bir şekilde düzenlemeler yapmıştır. Üniversite imtihanında Ankara Üniversitesi Veteriner Hekimliği bölümünü kazanmıştır. Aynı zamanda o sıralarda arkadaşları ile kurdukları bir grupta klavye çalmaya başlamıştır. Öte yandan bir albüm hayali olan Ceceli, demo kayıtlar hazırlamıştır. Okuduğu bölümün 3. senesinde yeniden üniversite imtihanına katılarak Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümünü kazanmıştır. Ardından Ankara’daki müzik kariyerini bitirerek İstanbul’a gelmiştir. 

 

Özel Yaşamı

1 Kasım 2008’de Sinem Gedik’le dünyaevine giren şarkıcının, 28 Eylül 2011 yılında bir oğlu olmuş ve ona Arın adını vermişlerdir. Ceceli, 26 Mayıs 2017’de eşinden boşanmıştır. 10 Temmuz 2017 yılında ise Selin İmer ile evlenmiştir. 

 

Müzik Kariyeri

Ceceli, şarkıcılığının yanı sıra 2003’te başlamış olduğu profesyonel aranjörlük mesleğine devam etmiştir. Şarkıcı aranjörlük mesleği için; Orası benim üretim yerim, sahne ise tüketim yeri diye konuşmuştur. Sanatçı Ozan Doğulu ile tanıştıktan sonra Kenan Doğulu’nun çıkması planlanan albümü üzerine iki şarkı çalışması yapmışlar ve bunda da iyi bir başarı elde etmişlerdir. Ardından üstat Sezen Aksu’yla tanışıp verdiği konserlerde eşlik etmeye başladı. Öte yandan Sezen Aksu’nun İkili Delilik, Hükümsüz ve Gidemem şarkısının düzenlemesi de Ceceli’ye aittir. Tüm yaptığı aranjelerle müzik listelerinde üst sıralarda yer almıştır. Sanatçı, Kenan Doğulu’nun büyük alaka toplayan Çakıldı isimli parçasını düzenlemiştir. Ayrıca Doğulu’nun Aklım Karıştı şarkısının da düzenlemesi Ceceli’ye aittir.

 

Sanatçının Çalıştığı Ünlü İsimler

Ajda Pekkan, Tarkan, Nilüfer, Aşkın Nur Yengi, Nil Karaibrahimgil, Sertab Erener, Emre Altuğ, Emre Aydın ve Murat Boz albümlerinde aranjeleri vardır. Son senelerde şarkıcı, Bengü’nün single ve son albümünün aranjelerini yaparak büyük beğeni almıştır. İrem Derici’nin Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı, Sevgi Olsun Taştan Olsun ve Kalbimin Tek Sahibine isimli şarkılarının da aranjesi sanatçıya aittir. Ceceli 2014 yılının Aralık ayında çıkardığı üçüncü albümü Kalpten’in 14 parçasının 12 sinin düzenlemesini kendisi yapmış, geriye kalan iki şarkıyı kardeşi Sinan Ceceli ile beraber düzenlemişlerdir. Ayrıca Hepsi 1 dizisinde de aranjör rolünde oynamış ve buradaki karakteri için saçını sarıya boyanmıştır. Sözleri Sezen Aksu’ya ait olan Unutamam şarkısından sonra birçok ödül almıştır. Aslında solistlik kariyeri de bu şarkıdaki etkileyici yorumuyla başlamıştır. 2008’de ise Uzay Heparı hatırasına çıkarılan Sonsuza albümünde, önceden Aşkın Nur Yengi’nin söylediği sözü ve müziği Sezen Aksu’ya ait olan Karanfil isimli şarkıyı söylemiş ve buna da klip çekmiştir.

 

Sanatçının İlk Single Çalışması

Limon Çiçekleri adlı ilk single çalışması 2009 yılının Temmuz ayında DMC vasıtası ile çıkmıştır. Eser, müzik sıralamalarında zirveye yükselmiş ve yapılan birçok oylamada senenin en iyi single’ı ödülünü kazanmıştır. Hastalıkta Sağlıkta, Bekle, Dön ve Tenlerin Seçimi adlı şarkılarıyla dinlenme oranını arttırmıştır. 16.Kral Tv Müzik Ödülleri akşamında En İyi Erkek Sanatçı ve En İyi Albüm ödüllerini almıştır. Tüm bunların ardından Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı ödülünü kazanmıştır. 2012 yılının Nisan ayında ise yeni albümü Es’i sevenleriyle buluşturmuştur. 2014 yılının Aralık ayında ise Kalpten adlı albümünü çıkarmıştır.