Müslüm Gürses Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Arabesk deyince Türkiye'de bazı sanatçıların adı en önde gelmektedir. Müslüm Gürses ise bu ismi önde gelen şarkıcılar arasında ön plana çıkan başarılı bir sanatçıdır. Müslüm Gürses'in yapmış olduğu şarkılar, konserleri birçok hayranı tarafından uzun süre dinlenilmektedir. Gürses'in gerek sesinin güzelliği gerekirse şarkılardaki duygu yoğunluğu hayranlarının ona karşı ekstra Sevgi beslemesine neden olmuştur. Ayrıca Müslüm Gürses'in alçakgönüllülüğü ve hayranları ile olan muhabbeti de birçok kişinin onu baba diye anmasına neden olmuştur. Zorlu bir hayatın ardından başarılı bir kariyere imza atan Gürses geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetmiştir. Müslüm Gürses'in sanat hayatına gelene kadar hayatında pek çok farklı zorluklar olmuştur. Sanat hayatında da inişli çıkışlı günlerin sonunda milyonların sevdiği bir sanatçı olarak akıllara kazınarak bu dünyadan göç etmiştir.

 

Sanatçının Geçmişi 

Müslüm Gürses 1953 yılında Şanlıurfa'nın fıstıközü köyünde dünyaya gelmiştir. Babası rençberlik yapan Mehmet Akbaş’tır. Annesinin adı ise Emine’ydi. Babası zaman zaman bağlama çalardı müzik ile ilgili Müslüm Gürses'in buradan ilham aldığı söylenenler arasındadır. Ekonomik nedenlerden dolayı bir süre sonra Müslüm Gürses'in Ailesi Adana'ya taşınmıştır. Adana’da İlkokulu bitiren Gürses yaşamış oldukları ekonomik sıkıntıdan dolayı eğitim hayatına devam edememiştir. Burada bulunan bir çay bahçesinde bağlama çalıp şarkı söyleyen Gürses'in sesi  çok kişi tarafından beğenilmiştir. Daha sonra aynı çay bahçesinde düzenlenen Bir yarışmada Gürses bir adım daha öne geçmiştir.

Gürses aynı zamanda bir arkadaşının halkevine gitmesinden dolayı kendisi de halk evine gitmeye devam etmiştir. Buradaki hocası Müslüm Gürses'in sanat hayatına Işık tutacak bazı tecrübelerini onunla paylaşmıştır. Gürses'in kendi dışında bir erkek bir de kız kardeşi daha vardı. Yaşanan bir talihsiz durumun sonunda Gürses'in anne ve kız kardeşi hayata gözlerini yummuşlardır. Hayatta sadece kardeşiyle kalan Müslüm Gürses çalışmaya devam ederken kardeşini ise okuması için yatılı bir okula emanet etmiştir. Annesi ve kardeşinin ölümünden sorumlu olan babası bir süre hapishanede kaldıktan sonra tekrar  Adana'da kendisine bir hayat kurmuştur. Müslüm Gürses'in babası ile görüşmediğine dair rivayetler olsa da elini üzerinden hiç çekmediği bilinen gerçekler arasındadır. Buradan da sanatçının merhamet ve vicdanını anlamak mümkündür. 

 

Sanat Hayatına Adımı

Sanatçı profesyonel olmadan önce Adana çay bahçesinde şarkılar söylerken bahsi geçen yarışmada 1. Olmuştur. Daha sonrasında bu birinciliğin ardından bir süre sonra Çukurova radyosunda sanatçı olarak her hafta şarkılar söyleme devam etmiştir. Daha sonrasında Gürses pek çok farklı gazinoda sahneye çıkarak şarkılarını söylemeye devam etmiştir. Bir süre sonra sanatçı 45'lik plak çıkarmıştır. Bu 45'lik plak ile de adından söz ettirse de  asıl ününe geçirmiş olduğu ciddi bir kazadan sonra kavuşmuştur. 1978’lerin sonunda Müslüm Gürses ciddi bir trafik kazası geçirmiştir. Bu kaza sonucunda Gürses'in öldüğü zannedilip morga kaldırılmıştır. Daha sonrasında ölmediği anlaşıldıktan sonra sanatçı hayata dönmüştür. Fakat artık kulağı ile ilgili bir sorun yaşayacağı söylenerek sanat hayatının sonlandığına dair yorumlar yapılmıştır. Sanatçı sesindeki güzelliğe ve başarıya olan inancına güvenerek sanat hayatını bırakmamış ve daha da yükselerek adını Türkiye'nin her yerine duyurmayı başarmıştır.

 

Sanatçının Eserleri 

Müslüm Gürses'in çıkarmış olduğu albümler ve plaklar Türkiye'nin her yerinde ciddi dinleyici kitlesine ulaşmıştır. Hayatını Muhterem Nur ile birleştiren Gürses'in sanat hayatındaki kariyeri ile beraber aile hayatı da belli bir düzene gelmiştir. 

Gürses'in çıkarmış olduğu ilk albümde başarıya ulaşan şarkısı Sevda Yüklü Kervanlar olmuştur. Daha sonrasında ki şarkılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; İtirazım Var, Aşk Tesadüfleri Sever, Unutamadım, Hangimiz Sevmedik, Sevenler Anlar, gibi şarkıları hit olan Gürses'in çıktığı dönemde başarıyı yakalayan şarkılarıdır. Bu şarkılar uzunca yıllar dinlenmeye devam etmiştir. Müslüm Gürses 2013 yılında hayatını kaybetmiştir. Gürses hayatını kaybettikten sonra da şarkıları hem Genç nesil tarafından hem de geçmişteki hayranları tarafından hala günümüzde de aktif olarak dinlenilmeye devam etmiştir. Arabeskin ve arabesk severlerin babası olan Gürses Ölmeden önceki son yıllarda yapmış olduğu düetler ile farklı alanlardaki dinleyici kitlelerinin de beğenilerini toplamayı başarmıştır.