Murat Kekilli Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

18 Nisan 1968 yılında Adana’da doğan Murat Kekilli liseye kadar olan eğitimini Adana’da tamamladı. Yoksul bir ailede büyüyen Kekilli yazları Adana Ceyhan da karpuz tarlasında çalışarak para kazanmaya çalışır. Adana’da gençlik müdürüyle tanışmış ve onun yanına gidip gelirken de müzik hayatına aslında ilk adımı atmıştır. Gençlik sarayında piyona çalan bir arkadaşını görür. Arkadaşının  çaldığı parça ise Barış Manço’nun şarkısıdır. Hayranlık duyar ve ilk çaldığı enstrüman piyanodur.

 

Müzik Hayatına Başlaması

Murat Kekilli 1989 yılında asker gider ve 1991 yılında vatanı görevinden döndüğünde sanat hayatına ilk adımlarını atar. 1992-1993 yıllarında adana devlet konservatuarını kazanır fakat bir yıl sonra burayı bırakır. 1994’de İstanbul’a gelir ve bir grupla beraber çalışmaya başlar. Böylelikle müzik hayatına ilk girişi yapmış olur. İlk grubu Kilikyalıları kurar ve 1996 yılına kadar bu grupla çalışmaya devam eder. 1996 yılında ikinci grubu olan yolcular ile çalışır ve ilk albümü eşek gözlüm albümü çıkartır. Eşek Gözlüm albümü istenilen yere gelmez ve çalıştığı Fedifon müzik firmasıyla yolunu ayırıp başka müzik firmaları arama yoluna gider. 

 

Meşhurluğa İlk Adım 

Murat Kekilli’nin 1996 yılında Boğaziçi müzik firmasıyla anlaşma yapmasından sonra şansı güler ve patlama yapacak o meşhur albümü çıkar. Albümün adı bu akşam ölürüm olan ve çok sansasyon yaratan bu albüm bir çok kişi tarafından da eleştiri almıştır. 17 kişinin bu şarkıyı dinleyerek intihar ettiği söylentisi çıkar. Hatta haber spikeri reha muhtar tarafından çok eleştirilen bu akşam ölürüm şarkısı hala hayranları tarafından dinlenmekte.

 Ayrıca şarkıcı Murat Kekilli bir dönem kimliği belirsiz bir kişi tarafından baldırından bıçaklanarak yaralanır. Bıçaklayan şahıs sonradan yakalanınca emniyetteki ifadesinde onun şarkıları yüzünden bir sürü kişi intihar etti dedi. Hatta murat Kekilli’nin reklam için kendini bıçaklattığı bile söylenir. Fakat bu açıklamaya emniyet ihtimal bile vermemiştir.

 

Diğer Albümleri ve Ödülleri

2000 yılında en iyi rock vokali olarak 6.kral TV video müzik ödüllerinde ilk ödülünü aldı. 2002 yılının ilk Şubat ayında yine Boğaziçi müzik ile çalışmaya devam ederek Yedialtı adlı albümü çıkarır. Ardından 2004 yılında avara albümünü tekrar Boğaziçi müzik aracılığıyla çıkarır. 2006 yılında yine Boğaziçi müzik ile bir ahir zaman adlı albümünü çıkarır. Sonrasında murat Kekilli uzun bir ara verir ve 2010 yılında kalbimdeki darp albümünü çıkarır. Bu albümde de Boğaziçi müziğin imzası vardır. Murat Kekilli bu albümde tek bir parçaya klip çekmiştir.  Sonrasında 2013 yılında gümüş teller albümü çıkmıştır. Bundan sonrasında ise albüm yerine single çıkarmıştır. İlk single 2016 da yeni bir nefes adlı single. İkinci single ise 2019 da çıkan Salını Salını sigledır.

 

Murat Kekilli Filmleri

2019 yılında bir ramazan boyunca yayınlanan dengi dengine adlı dizide Seyfi karakterini oynamıştır. Rolü gereği bir araba tamircisini canlandıran Kekilli sesinin yanı sıra oyunculuğuyla herkesi şaşırtmış ve büyük beğeni toplamıştır.

 

Murat Kekilli Çalışmaları

Vizyon sahibi ve yardım sever kişiliğiyle tanınan Murat Kekilli ayrıca çok hassas bir yapıya sahiptir. Şarkılarından dolayı intihar edenleri duyduktan sonra Adana’ya dönen ve bir süre müzik camiasından uzak kalan Kekilli kendini vatan sever ve samimi ve vizyon sahibi olarak açıklıyor. Özellikle reklam amaçlı kendini yaralattığının söylenmesinden sonra çok kırıldığını belirten sanatçı hayır sever ve bir çok vakıfa yardımda bulunuyor. Suriye ye gidip savaş mağdurlarına konser vermiştir.

Murat Kekilli Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları Hakkında