Murat Göğebakan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

9 Ekim 1968 yılında Adana’da dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası Almanya’da yaşadığı için Adana Almanya arasında yaşamıştır. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlamıştır. Sonrasında 1986’da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na girmiştir. Burayı bitirdikten sonra Çukurova Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Gitar dersleri vermiş ve bar çalışması yapmıştır. 1995’e dek Adana’da ikamet etmiştir. 1995 senesinde hayalini kurduğu albümünü çıkarmak için İstanbul’a gitmiştir. Atlattığı tüm güçlüklere karşın Ben Sana Âşık Oldum adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Kral Tv Video Müzik Ödülleri’nde Yılın Şarkısı, En İyi Söz, En iyi beste, En İyi Rock ve En İyi Çıkış Yapan dalında aday olarak gösterilmişti. En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ödülünü kazanmıştır. Kariyerindeki hızlı yükselişi bunlarla kalmamıştır. Özellikle genç kesimin dinlemekten en çok keyif aldığı şarkıcılar arasına girmeyi başarmıştır. Sanat yaşamında birçok farklı ödül ve albüm ile önemli isimlerden biri haline gelmiştir.

 

Murat Göğebakan Sanat Hayatı

Sindoma Müzik şirketinin kuruluşundan sonra, burası vasıtasıyla Sen Rahatına Bak, Tek Suçum Seni Sevmekmiş ve Merhaba adlı albümlerini piyasaya sürmüştür. 2000’de Sema Bekmez’le dünyaevine giren sanatçı, 2002’de çıkarmış olduğu Ayyüzlüm adlı albümü ile En Çok Satan Albüm Ödülünü kazanmıştır. Ardından piyasaya sürdüğü Yaralı ve Sana Olan Aşkım Şahit adlı albümleri ile başarısını devam ettirmiştir. Bu dönemde Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan adlı bir de kitap yayınlatarak kariyerinde farklı bir pencere daha açmıştır. 

 

Sanatçının Müzikal Kariyeri

1995’te İstanbul’a gelen Göğebakan, 90’lı senelerin en mühim müzik insanlarından biri olan Hilmi Topaloğlu’nun sahibi olduğu Prestij Müzik firmasından albüm teklifi almıştır. Bu firmadan 1997’de Ben Sana Âşık Oldum adlı albümünü piyasaya sürmüştür. Bu albüm sayesinde büyük bir çıkış yakalamıştır. Klip yaptığı Ben Sana Âşık Oldum, Kara Gözlüm, Öyle ki Hasretimsin gibi parçaları ülke genelinde çok beğenildi. Hilmi Topaloğlu ve ortakları ile yaşamış olduğu sorunlardan dolayı Prestij Müzik’ten ayrılan şarkıcı, 1998’de Sindoma Müzik Şirketi’ne geçiş yapmıştır. Kara Sevda, Unutur muyum Seni, Malabadi Köprüsü, Göç, Anlasana, Yeminin mi Var parçalarına yaptığı klipler, zamanın mühim çalışmalarından olmuştur. 

 

Kariyerinde Yükselişe Geçmesi

Şarkıcı müzik yaşamının en iyi zamanlarını 2002 senesinin ardından yaşamıştır. 2002’de ülkemizin pek çok yerinde konserler düzenlemiştir. Vazgeçilmiyor ve Namus Belası adlı eserler büyük ilgi gördü. 2010’da kan kanserine yakalanan sanatçı, tedavisini tamamlamasının ardından Aşklar Yolu isimli albümünü çıkarmıştır. 1999’da Cansu Koç ile Kendim Ettim Kendim Buldum, 2004’te ise Emir Şaşmaz ile Gideceksen, Aynı Mahallenin Çocukları’yla Akdeniz Akşamları, 2007’de Zeliha Sunal’la Kara Gözlüm, 2010’da ise Örge Volkan’la Karagül adlı parçalarda düet yapmıştır. Kendi albümleri haricinde Geçmişten Geleceğe Yunus Emre, Aynı Mahallenin Çocukları ile Bahar gibi farklı konseptteki projelere de katkıda bulunmuştur. Sevenleri kendisine Ağabey lakabıyla seslenirdi. Göğebakan ise kendisine Sevgi Adamı unvanını takmıştır.

Son çalışması Recep Tayyip Erdoğan adına bestelediği Uzun Adam parçasıyla gündemde kalmıştır. Parça Erdoğan tarafından seçimlerde kullanılmıştır. Göğebakan’ın ilk evliliğinden Bülent adında bir çocuğu vardır. Sanatçı ilk izdivacından 1994’te ayrılmıştır. Uzun zaman lösemi tedavisi gören sanatçı 24 Temmuz 2014’ye hastalığı sebebi ile kaldırıldığı hastanede 31 Temmuz 2014 yılında hayatını kaybetmiştir. Sanatçının cansız bedeni Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Adana’nın Sarıçam ilçesindeki Buruk Mezarlığı’na gömülmüştür. Bazı albümleri; Sana Olan Aşkım Şahit, Ayyüzlüm, Ben Sana Âşık Oldum, Sen Rahatına Bak, Yaralı, Tek Suçum Seni Sevmemiş, Merhaba gibi albümlerdir.

Murat Göğebakan Hakkında