Murat Başaran Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Pop müzik denilince akla gelen ilk isimler arasında olan Ahmet Murat Başaran hatırı sayılır bir dinleyici kitlesine sahiptir. Genelde slow ve pop müzik üzerine yoğunlaşan ünlü sanatçı şu sıralar aktif sanatçılık hayatına aktif şekilde devam etmektedir.

Ahmet Murat Başaran 4 Haziran 1974 yılında Ankara’da doğmuştur. Murat Başaran İnşaat Fakültesi Harita Bölümü mezunudur.

 

Sanatçılığa İlk Adımı

Henüz küçük yaşlarda müziğe karşı inanılmaz bir ilgisi oluşmaya başlamıştı. Bu da henüz daha küçük yaşlardayken ailesi tarafından fark edilmişti. Müziğe duyduğu ilgi sayesinde 23 yaşında iken o zamanların popüler yarışması olan Pop Show şarkı yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmaya 1997 yılında katılım sağlamıştır.

Pop Show şarkı yarışmasında 2. olmuş ve müzik piyasasına adını yazdırmıştır. Bu yarışmada 2. olması büyük ses getirmiştir. Bu sayede Ege Müzik Şirketi’nin sahibi olan Şahin Özer’in dikkatini çekmeyi başarmıştı. Şahin Özer’in büyük yardımları sonucu İlk albümü olan ‘Azıcık Ucundan’ isimli albümü müzik piyasasına giriş yapmıştır.

Büyük bir ilgi toplayan albüm sayesinde kısa sürede basamakları birer birer tırmanan Murat Başaran çok kısa sürede ünlü bir sanatçı haline gelmiştir. Söz yazarlığı da yapan Murat Başaran pop müziği yazarlığı konusunda tam anlamıyla bir ustadır.

Söz yazarlığında usta olmasının meyvelerini 2000 yılında Hakan Peker’e verdiği ve pop dünyasında bomba gibi patlayan ‘Karam’ şarkısı ile de bu işte bir kere daha kaleminin ve ufkunun ne kadar sağlam ve geniş olduğunu tüm müzik dünyasıyla birlikte severlerine kanıtlamıştır.


Murat Başaran’ın Yükselen Başarısı

İlk albümünün büyük ilgi görmesi ve Hakan Peker’e vermiş olduğu ‘Karam’ şarkısının sözleriyle de kalplere taht kuran Murat Başaran arkasına aldığı bu rüzgâr sayesinde 2. albümünü de kısa süre içerisinde piyasaya sürmüştür. Murat Başaran’ın 2. albümü 2002 yılının Ağustos ayında piyasada yayınlanmıştır.

İkinci albümü olan ‘Hadi Sende Kudur’ sayesinde kendisini bir anda o zamanların en bilindik ve en popüler sanatçısı haline getirmiştir. Tüm müzik piyasasını alt üst eden Murat Başaran kariyerinin zirvesine çıkmıştır. Murat Başaran’ın 2. albümü olan ‘Hadi Sende Kudur’ o zamanların en çok satan albüm listesinde birinci sırada yer almıştır.

Daha sonra 2005 yılında 3. Albümü olan ‘Sana Ölürüm’ isimli albümünü piyasaya sürmüş aynı 2. albümündeki gibi büyük bir patlama yapıp uzun süre en çok satanlar listesinde birinci sırada yer almış ve tüm sevenlerinin gönlünde bir kez daha taht kurmuştur.

 

Murat Başaran’ın İş ve Evlilik Hayatı

Müzik dünyasında çok başarılı bir kariyere sahip olan Murat Başaran aynı başarıyı ticaret hayatında gerçekleştirememiştir. Ticarete atılmasından dolayı müziğe ara vermiştir. Fakat ticaret hayatında başarısız olmasından dolayı müzik hayatına tekrar 3 şarkılık bir albümle hızlı bir geçiş yapmıştır. Müzik sektörüne ara verip ticaret hayatına girdiğinden dolayı çok pişman olmuştur.

Müzik dünyasında başarılı olmasının yanı sıra evlilik hayatında da gayet başarılı olan Murat Başaran Uluslararası Hukuk Müşaviri olan sevgili eşi Pınar Başaran ile üç ay nişanlı kaldıktan sonra aile arasında sade bir nikâh töreni ile dünya evine girmiştir. Evlilik hayatında gayet mutlu olan çiftin henüz bir çocukları olmadığı bilinmektedir.

 

 Murat Başaran’ın Tüm Albümleri

Sanatçının albümleri şunlardır: 1999 - Azıcık Ucundan, 2002 – Hadi Sen de Kudur, 2005 – Sana Ölürüm, 2008 – Canın Sağ Olsun en çok sevilenlerdendir. Bunların yanında; 2013 - O İşte Benim albümü de çok tutanlar arasında bulunuyor.