Muazzez Abacı Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Muazzez Abacı 12 Kasım 1947 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Muazzez Abacının babası ise Oktay Altınoklar’dır. Abacı ilkokul eğitimine Ankara Koleji’nde yatılı olarak başlamıştır. Lise eğitimini de aynı okulda tamamlamıştır. Abacı’nın 1969 yılında doğan ilk eşinden olma doktor bir kızı vardır. Abacı ilk evliliğini Saba’nın babası Abdurrahman Abacı ile yapmıştır. Abdurrahman Abacı polis memurudur. Çift ayrıldıktan sonra Muazzez Abacı tekrar evlenmiştir. Bu evliliği avukat olan Atilla Kurtbaş ile gerçekleştirmiştir. Kurtbaş ile olan evliliği ise iki yıl sürmüştür. Abacı 1980 yılında ise 3. Evliliğini yapmıştır. Bu evliliğini ise Hasan Heybetli ile yapmıştır. Evliliğinden 3 yıl sonra boşanan çift 1989’da tekrar evlenmiştir. Evlilikleri tekrar ilerlemeyince çift, 1993 yılında bir kez daha boşanmıştır.

 

Muazzez Abacı Kariyeri

Sanatçının kariyeri ilk olarak 1966 yılında Ankara Radyosuna girmesi ile başladı. Sanatçı 1973 de ise ilk plağını çıkardı. Türk sanat müziği sanatçısı olan Abacı ülkesinde çok sevildi. Ayrıca Türk müziğinin popülerlik kazanmasına da katkı sağlamıştır. Radyo yıllarından sonra assolistlik yapmaya başladı. Assolistliği ise İstanbul gazinolarında gerçekleştirdi. Sanatçı 1990 senesinde kariyerinin zirvesini yaşadı. ‘’Vurgun’’ adlı şarkı ve albümle kariyeriniz zirvesini yaşayan Abacı eserin sözlerini ise Cemal Safi’ye borçludur. Abacı 2000’li yılların başlarında ise kendini müzik gündeminde geri çekmiştir. Bu yıllarda Türk Sanat Müziği popülerliği azalmıştır. 2007 yılında ise bir programda jüri olarak görev almıştır. Sonraki zamanlarda ise bazı özel mekânlarda sahne aldı. Halk konserlerinde ise ayda birkaç kez konser vermiştir. Ayrıca Abacı Devlet Sanatçısı unvanı da taşımaktadır.

 

1974 ve 1990 Arası Albümleri

Muazzez Abacı ilk albümünü 1974 yılında Kervan Plak ile çıkarmıştır. Albümüne ise ‘’Muazzez Abacı ve Mustafa Sağyaşar’’ adı verilmiştir. Sanatçı 1975 yılında ise As Plak ile iki albüm çıkarmıştır. Bu yılda ilk olarak ‘’Muazzez Abacı Söylüyor’’ adlı albümü çıkarmıştır. İkinci albüme ise ‘’Ölümsüz Eserlerle Muazzez Abacı’’ adını vermiştir. Daha sonra 1978 de ‘’Dönüş’’, 1981 de ‘’Yasemen’’ adlı albümleri piyasada yerlerini almıştır. Sonraki albümünü 1982 de çıkaran Abacı bu albüme de ‘’Muazzez Abacı Söylüyor’’ adını vermiştir. Bir yıl sonra ise ‘’Sevdiklerinizle Muazzez Abacı 83’’ albümünü piyasalarda yerini almıştır. 1986 yılında ise ‘’Geceler’’ ve ‘’Şakayık’’ isimleri ile iki albüme imza atmıştır. Bir yıl sonra ise 4 Mart 1987 tarihinde ‘’Söyleme Bilmesinler’’ adlı albümü çıkarmıştır. 1989 ‘’Felek’’ ve 1990 da ise ‘’Vurgun’’ albümlerini Yaşar Kekeva şirketi ile piyasaya sürülmüştür.

 

1990 ve 2018 Arası Albümleri

Sanatçı 1991 yılında Yaşar Kekeva şirketi ile ‘’Sensiz Olmadı’’ adlı albümü çıkardı. Daha sonra sanatçı Raks Müzik ile dört albüm çıkarmıştır. İle olarak 1992 yılında ‘’Efendim’’ albümünü çıkardı. 1993 yılında ise ‘’Musikinin Altın Çağı Vol 1’’ ve ‘’Musikinin Altın Çağı Vol 2’’ albümlerini çıkardı. 11 Mart 1994 yılında ise ‘’Kar Yangınları’’ albümü çıktı. Aynı yıl 1 Kasım da ise başka bir müzik şirketi olan Harika MC ile ‘’Güller Arasında’’ albümü çıkmıştır.

15 Temmuz 1995’de ise ‘’Tutkunum’’ albümü piyasaları süslemiştir. Sanatçı 3 yıl aradan sonra ise 1998 yılında 3 albümle piyasaların nabzını yeniden yoklamıştır. ‘’Tövbe Allahım’’, ‘’Cesaretim Var’’ ve ‘’Muazzez Abacı ve Zeki Müren Düet’’ albümlerini Klip Müzik ile çıkarmıştır.

Abacı 2001’de ‘’Hükümlüyüm’’, 2013 de ise ‘’ Bir Efsanedir’’ adlı albümleri çıkarmıştır. 2014 de ‘’Ajda Pekkan ve Muazzez Abacı’’ albümünü ve son olarak da 2018 yılında ‘’Sezen’imin Şarkıları’’ adlı albümleri ile Türk Sanat Müziğinin unutulmayanlarından olmuştur.