Mor ve Ötesi Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Mor ve Ötesi Türkiye'de en çok sevilen alternatif rock gruplarının başında gelir. Bu grubun kuruluş tarihi 2005'tir. İstanbul'da kurulan grubun ilk üyeleri Harun Tekin, (hem vokal hem de gitarda), Alper Tekin (basgitarda), Derin Esmer (yine hem vokal hem de gitarda) ve davulda Kerem Kabadayı'dan oluştu. Ama grubun bu tarihten önce de bir geçmişi var. Kerem Kabadayı ve Harun Tekin daha Alman Lisesi'nde okurken Mor ve Ötesi grubunun temelleri atmıştı ve Decision adlı bir müzik grubu kurmuştu. 

 

İlk Şarkıları

Mor ve Ötesi ilke şarkılarını, Stüdyo Spectrum'da çalışarak kaydetmeye başladı. 1996 senesinde grubun ilk albümü yayınlandı. Bu albümün ismi Şehir’dir. Grup ilk kez Ankara'da bir konsere çıktı. İlk kliplerini ise Yalnız Şarkı adlı parça için çekti. Çok beğenilen bu şarkı daha sonra grubun başka bir albümünde de yer aldı.1996 yılında grupla ilgili önemli değişiklik ise Alper Tekin'in ayrılıp onun yerine Burak Güven'in girmesidir. 

 

2000'li Yıllarda Mor ve Ötesi

1998 senesinde Mor ve Ötesi ikinci albümlerini hazırlamaya girişti. Bırak Zaman Aksın adlı bu albüm 1999 yılında yayınlandı. Bu albümde klip çektikleri iki parça ise, Boş Ver ve Son Giden parçalarıdır. Bu sırada grubun gitaristi olan Derin Esmer Türkiye'den ayrılıp Amerika'ya yerleşti. Onun yerine gelen gitarist ise Kerem Özyeğen oldu. Grubun bütün üyeleri sosyal projelerde ve toplumsal projelerde yer alır. 17 Ağustos depreminin ardından da olaya tepkisiz kalmayan grup üyeleri bir süre albüm çalışmalarına ara verip sosyal aktivitelerde yer almayı tercih etti. 2000 yılında katıldıkları bir diğer aktivite ise nükleer enerji karşıtlığı idi. Bu yıl ayrıca Şarkılar Bir Oyundur adlı bir albüm çıkarıp Bülent Ortaçgil'e adadılar.

 

Ünlü Albümleri

Mor ve Ötesi üçüncü albümleri olan Gül Kendine'yi 2001 yılında çıkardı. 2002 yılında ise Türkiye'nin pek çok ilini kapsayan bir turneye çıktı. Grup en geniş katılımlı ve en başarılı konserlerinden birisini H2000 festivalinde verdi. Festival 2002 Temmuz tarihliydi. 2003 yılında ise savaş patlak verince grup tekrar sosyal mesajlar verenler parçalar yayınlamaya başladı. Onların yaptığı Savaşa Gerek Yok parçası pek çok sanatçı tarafından söylendi. Bu parça daha sonra savaş karşıtlarının bir marşı gibi oldu. 2003 yılında ise Mor ve Ötesi Yaz isimli bir single çıkardı. Bu albümdeki Yaz Yaz Yaz parçası da onlarla birlikte yeniden ünlü oldu.

Grup bu sene de pek çok ili kapsayan bir turneye çıktı. 2004 yılı ise Mor ve Ötesi için tam bir çıkış yılı oldu. Bu yıl Dünya Yalan Söylüyor adlı albümleri çıktı. Bu albümün üçüncü parçası olan Bir Derdim Var adlı parça Mustafa Hakkında Her Şey filminin müzikleri arasında yer aldı. Çok beğenildi ve yılın şarkısı olarak kabul edildi. Altın Portakal Film Festivali'nde de en iyi film müziği olarak seçildi. Ayrıca Dünya Yalan Söylüyor adlı albüm tüm zamanların en iyi Türkçe rock albümü ödülü de aldı. 2005 yılında grup pek çok yerde konsere çıktı ve hem bu albümün pek çok parçası hem de Bir Derdim Var dillerden uzun süre düşmedi.

 

En İyi Müzik Grubu

2008 yılında Büyük Düşler adlı albümü çıkan Mor ve Ötesi pek çok festivalde konserler vermeye devam etti. 2009 yılında içerisinde Bir Derdi Var'ın da yer aldığı Başıbozuk adlı albümleri çıktı. Aynı yıl Kral TV tarafından yılın  En İyi Müzik Grubu ödülü alana grup, 2011 yılında Masumiyetin Ziyan Olmaz'ı, 2014'de Güneş'i Beklerken'i, 2015'de ise Anlatamıyorum single'ını çıkardı.