Model Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Model grubunun ilk kuruluş tarihi aslında 2005. Ama ilk ismi A due Carmen. Model, bir rock, alternatif rock ve pop rock grubu olarak tanınıyor. İlk kurulduğu zaman A due Carmen grubunda yer alan isimler, gitarda Okan Işık, davul perküsyonda Aşkın Çolak ve basgitarda ise Can Temiz. Bu gruba daha sonradan, 2007 yılında ise bu ekibe solist Fatma Turgut ve de gitarist olarak da Serkan Gürüzümcü katılıyor. 2007'den sonra grubun ismi de Model oluyor. Model grubu ilk olarak Perili Sirk adlı albümü çıkarıyor. Bu albümün yapımcısı GNL Entertainment ve de çıkış yılı da 2009. Bu albümde grup hemen dikkat çekiyor. Özellikle Olmaz isimli parça çok beğeniliyor. Ayrıca bu albümde bir de Levent Yüksek ve Fatma Turgut'un birlikte söylediği Bir Varmış Bir Yokmuş adlı bir parça da yer alıyor. 

 

İlk Yıllarında Model

Model grubu hem albüm çalışmalarına devam ediyor hem de bazı şirketler için de şarkılar hazırlıyor. 2009 ve 2010 yılları arasında Marka Konferansı için çalışıyor. Bu konferansın müzik koordinatörü olarak görev alan Model, bu konferans için bir tane intro, bir tane jingle hazırlıyor ve 10. Yıl Marşı’nı da besteliyor. Grubun yer aldığı projelerden bir diğeri ise, Efes Pilsen tarafından yapılan 2010 tarihli Sokakta Hayat Var projesi. Model yine Efes Pilsen tarafından yapılan One Love Festivali'nde konsere de katılıyor. Grup 2011 yılında Demir Demirkan'ın yapımcılığını üstlendiği Masallar adlı albümünü çıkarıyor. Bu yıllarda pek çok marka için jingle hazırlayan Model, Masallar albümünde yer alan Bir Melek Vardı, Değmesin Ellerimiz, Pembe Mezarlık ve Buzdan Şato gibi parçalarla büyük bir beğeni topluyor. Radyo ve televizyonlarda defalarca çalınan bu parçalar en çok dinlenenler arasına giriyor. Bu sırada 2012 yılında Aşkın Çolak Model'den ayrılıyor ve yerine grup üyelerinin eskiden beri tanıdığı Kerem Sedef katılıyor. Yeni ekip hemen üçüncü albümün çalışmalarına başlıyor.

 

Levla'nın Hikâyesi

Levla'nın Hikâyesi Model grubunun 2013 yılında çıkardığı albüm. Bu albümde grup yeniden Demir Demirkan ve de GNL Entertainment'la birlikte çalıştı. Ama bu sefer daha önceki çalışmalarından farklı bir konsept yaratmaya çalıştılar. Bu sefer herhangi bir kaybın ardından yaşanan yas süreci, yasın evreleri, kişinin kendi kendisiyle yaşadığı iç hesaplaşma gibi konulara yönelen grubun bu çalışması da dikkat çekti. Grup bu albümdeki parçalarını da birçok festival ve konserde seslendirdi. Ama bu çalışmasından sonra grup 2016 yılında dağılma kararı aldı. Dağılma kararını sosyal medyadan duyuran isim solist Fatma Turgut oldu. Ama daha sonra diğer üyeler de grubun dağıldığı haberini doğruladı. Fatma Turgut ve diğer üyelerin bir kısmı halen müzik çalışmalarına tek başına devam ediyor.

 

Model Grubunun Aldığı Ödüller

Farklı müzik tarzı ve dikkat çeken sözlü parçaları ile Model grubu Türkiye'de iz bırakan gruplar arasında. Grup ilk olarak 2007 yılında Tuborg Müzik Ödüleri'nde Billboard Özel Ödülü'nü kazanıyor. Sokakta Hayat Var parçası ise en yaratıcı müzik ve en yaratıcı ses tasarımı ödülünü kazanıyor. grup pek çok kez en iyi grup ödülünü de kazanıyor. En iyi grup ödülü kazandıkları yarışmalardan bazıları, PAL FM Müzik Ödülleri, 18. Kral TV Müzik Ödülleri, 11. Rotabest Ödülleri, 39. Altın Kelebek Müzik Ödülleri. 2015 yılında ise bir kez daha Altın Kelebek Müzik Ödülleri'nde en iyi grup ödülü alıyor. Dağılmasının ardından hayranları büyük bir üzüntü duymuştur ve bazı parçaları halen dinleniyor.