Mirkelam Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Mirkelam 1966 İstanbul doğumludur. Asıl adı Fergan Mirkelam'dır. Türkiye’ye kendini koşan adam olarak tanıtmıştır. İlk ve ortaokul eğitiminden sonra beste yapmaya başlamıştır ve şarkı söyleme  Saint Joseph Lisesi orkestrası ile başlamıştır. 1984 yılında Yıldız Teknik Mühendislik kazanınca okumanın yanı sıra şiir yazmalar, radyolarda DJ’lik gibi ek hobilerle kendini geliştirme devam etmiştir. Kariyeri 1986 yılında Kayahan ile Eurovision'a katılmakla başlamıştır. Burak Kut albümünde, Nazan Öncel vokalistliğinde yer alarak adım adım ilerlemektedir. DJ'lik esnasında İskender Paydaş ile tanışır ve şarkıları bir anda dikkat çekmeye başlar. İlk tanınması Cem Özer programına konuk olması ile başlar. Unvanı Koşan Adam'dır.

 

Mirkelam ve Amatörlük Zamanları 

Mirkelam DJ’lik yanı sıra yazdığı sözlerle kendini geliştirme yolunu seçmiştir. Diğer yandan da şarkı söyleme konusunda çalışmalar yapmaktadır. İlk Kayahan'la Eurovision yolu görülmüş, çeşitli sanatçılara vokalistlik yapmıştır. Yarışmada başarı elde edilememiş olsa da Mirkelam müzik çevresinde tanınmaya başlamıştır. Daha sonraki dönemleri sanatçılara verdiği şarkıları olmuştur. Emel- Erdal ikilisinin albümüne verdiği şarkı, şarkı yarışmasına katılması ile aldığı ikincilik ödülü; söz ve bestecilik kimliğini ön plana çıkarmayı yetmiştir. Burak Kut albümündeki parçaları iyi bir çıkış yaptırmıştır. İyi radyo kanallarında yaptığı programlarla da dikkat çekmeye devam etmektedir. Bu arada Nazan Öncel'e vokallik yapması ile şarkı söyleme de başlamıştır.

Mirkelam 1995 yılında kendi adıyla çıkardığı albümle deyim yerindeyse bir gecede şöhret olmanın en canlı örneğidir. Klibinde koşan adam'ı canlandıran Mirkelam için artık unvan bu kalmıştır. 90'lı yıllar için Mirkelam Türk Pop müziğine değişik bir tarz getirmeyi başarmıştır. Şarkılarında alaturka dan rocka arasında pop ezgileri ile bir harman  söz konusudur. Bu albüm adeta bir patlama yapmıştır. Her Gece klibi ile birlikte Mirkelam ismi artık telaffuz edilen isim olmuştur. Klibinde koşan birini canlandırması kâh merak uyandırırken diğer yandan da dikkat çekici hallere ve yorumlara neden olmuştur.

 

Mirkelam Nereye Koşuyor?

Kliple başlayan bu koşma serüveni o dönemin Hey dergisi yayın yönetmeni tarafından hikâyelendirilerek bir kitap haline getirilmiştir. Kitap albümden kısa bir süre sonra piyasaya sürüldüğünde şöhreti katlamasında etkisi de büyük olmuştur. Başarı grafiği arttıkça artıyordur. Albüm inanılmaz satış rakamlarındadır.

1988 de ikinci albümü gelir. İskender Paydaş'la olan müzik ortaklığı devam etmektedir. İlk albüm gibi bir patlama yaşanmasa da başarısızlık da olmamıştır. Zira Mirkelam'ın yaptığı her şey dikkat çekmekteydi. Türk Pop müziğine yeni bir soluk getirdiği şüphesiz bir gerçektir. 2001 yılında diğer albüm gelir. Unutulmaz şarkısı dinleyiciler için beğeni yağmuruna tutulur. Bu albümde müziğinin altyapısında değişiklik yapmıştır. Alaturka  kullanarak kalıpların dışına çıkmıştır. Eğlenceli sözler kullanması da çok sevilmiştir. Bu albümle de önemli liste başarıları elde etmiştir.

 

2000’Li Yıllar Sonrası Mirkelam

2004 yılında yeni albümü piyasadadır. Kalbimde İzin Var albümü ile Mirkelam tekrar alaturkaya dönmüştür. Bu albümde Aşkımsın şarkısı kıpır kıpırlığı ile dikkat çekici özelliktedir. 2006 yılında Mazhar Alanson ile bir çalışmaya imza atmıştır. Perküsyon ustası Ayhan Sicimoğlu'na vokal yapmıştır. Aynı yıl bir albüm çıkarmıştır. Bu albümde 12 şarkının da sözü ve bestesi kendisine aittir. Bu albümde de Asuman Pansuman adeta dillere destan olmuştur.

Mirkelam demek bir yandan duygusal, romantik, acıklı şarkılar yazan biri; diğer yandan eğlenceli, komik, argo şarkılar yazan biri olarak çalışmalar yapan biridir. Televizyonda müzik eğlence programında sağladığı başarı da kariyerinde yer alan bir başka detaydır.